Ocenia się, że rasa może mieć nawet 4000 lat historii. Sama rasa, mimo iż nazwa związana jest ściśle ze stolicą Chin, nie pochodzi z tego kraju. Pekińczyki wywodzą się z Tybetu, skąd trafiły na tereny obecnych Chin. Przez wieki psy te były czczone przez Chińczyków. Wynikało to z faktu, że uważali oni rasę za ucieleśnienie psów „Fo”, których zadaniem było odpędzanie złych duchów.
Pekińczyki nie były psami dla każdego. Jedynie cesarz chiński miał przywilej ich hodowli i posiadania. Mógł natomiast, w ramach nagrody, sprezentować psa podwładnym. Ciekawostką jest fakt, że kradzież pekińczyka była kiedyś karana śmiercią.
Skąd wzięła się europejska linia pekińczyków? Mianowicie w połowie XIX wieku, podczas drugiej wojny opiumowej, brytyjscy żołnierze zabrali pekińczyki do Europy. To właśnie w Wielkiej Brytanii powstała ich pierwsza europejska hodowla.
Charakter pekińczyków
Pekińczyki to niezwykle zrównoważone psy, które jednak do tego są niezależne. Ich niezależność cechuje się częstym stawianiem na swoim. Dodatkowo pekińczyki cechuje duża odwaga. Warto pamiętać, że psy tej rasy są lojalne, oddane swemu panu.
Wychowanie oraz szkolenie
Chcąc wychować pekińczyka, starając się szkolić go w mądry sposób, należy robić to w sposób wyważony. Błędem jest wymaganie od pekińczyka bezwzględnego posłuszeństwa. Wszystko w ramach współpracy, pozytywnego nastawienia. Pies w trakcie szkolenia, czy w procesie wychowania musi czuć, że właściciel odnosi się do niego z wyczuciem oraz szacunkiem.
Zdrowie rasy pekińczyk
Długowieczność to znak rozpoznawczy pekińczyków. Natomiast posiadając psa tej rasy, trzeba się spodziewać pewnych schorzeń. Może to być wypadanie gałki ocznej, wady rozwojowe naczyń i serca, trudności z oddychaniem czy też owrzodzenie rogówki oraz wodogłowie.
Jak prawidłowo żywić psy rasy pekińczyk
Chcąc mieć pewność, że psy będą się dobrze rozwijały, trzeba zadbać o ich prawidłowe wyżywienie. Musi to być żywność odpowiednio zbilansowana, ale pod ścisłą kontrolą. Jak się okazuje, przekarmienie pekińczyków dość szybko zaowocuje nadwagą.
Zabiegi pielęgnacyjne
Płytka nosowa, otwory nosowe wymagają regularnego doglądania i gdy to konieczne, dokładnego czyszczenia. Kiedy mowa o szczotkowaniu, czesaniu pekińczyków, to trzeba to robić regularnie, ale i niezwykle starannie. Dlatego też od właściciela wymaga się przeznaczenia na to odpowiedniej ilości czasu.
Dla kogo pekińczyki
Pekińczyk jest tak naprawdę dla każdego. Oczywiście, potrzeba trochę czasu na jego dokładną pielęgnację. Ale warto wiedzieć, że psy te nie wymagają aktywności, jak wiele innych ras. Dlatego też np. znakomicie odnajdą się one w domach osób starszych.
Zalety i wady psów rasy pekińczyk
Pekińczyki mają liczne zalety, o czym szybko mogą się przekonać ich właściciele. Mowa tutaj choćby o spokojnym trybie życia. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby chodzić z nim na długie spacery, czy zapewniać mu nadwyżki aktywności fizycznej. Zaletą jest również to, iż nie są szczekliwe. Pies, który nie wymaga dużych przestrzenie. Czyli zaletą jest fakt, że znakomicie odnajdzie się w małym mieszkaniu.
Naturalnie, jak każda rasa, również pekińczyki mają wady. Niezależność, uparty charakter, może dać się we znaki osobom mało cierpliwym. Trzeba o niego regularnie dbać, przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne. Na pewno obfite linienie nie będzie powodem do zadowolenia ich właścicieli.
Wzorzec:
Pekińczyk – grupa IX FCI, sekcja 8, nr wzorca 207
- Pochodzenie: Chiny
- Patronat: Wielka Brytania
- Charakter: pewny siebie, pełen godności, z dystansem wobec obcych
- Wielkość: nieokreślona we wzorcu, ale ok. 20 cm
- Waga: psy – do 5 kg, suki – do 5,4 kg
- Szata: długa, obfita, dwuwarstwowa; znowelizowany wzorzec podkreśla, że nadmiernie obfita szata powinna być penalizowana
- Maść: dopuszczalne wszystkie umaszczenia i znaczenia poza albinotycznym i wątrobianym. Łaty powinny być równomiernie rozmieszczone
- Długość życia: 12-14 lat
- Podatność na szkolenie: niewielka, to pies niezależny
- Aktywność: mało aktywny, nie wymaga wiele ruchu
- Koszty utrzymania: 70-100 zł miesięcznie
- Odporność: pekińczyk często cierpi z powodu dolegliwości typowych dla ras brachycefalicznych, co oznacza, że nie jest odporny na upały i mrozy
- Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu z nabyciem w Polsce
- Cena psa z rodowodem: 4000-5000 zł
Napisz nam co o tym myślisz
robert
16 stycznia 2023 o godzinie 19:07Przydatne informacje odnośnie psów