logo

Clumber spaniel

simplie Rasy psów 7 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Co do pochodzenia clumber spaniela pojawiają się różne teorie. Mowa choćby o tym, że rasa powstała poprzez połączenie spaniela alpejskiego z bassetem. Inna wersja głosi, że clumber spaniel pochodzi od blenheim spaniela. Istotne jednak jest to, że mimo iż mowa o rasie brytyjskiej, to ma ona korzenie francuskie.

Co dokładnie wiadomo o francuskim pochodzeniu psów? W okresie rewolucji francuskiej jeden z miejscowych arystokratów podarował sforę diukowi Newcastle. Miało to uchronić psy przed wyginięcie. Ów diuk Newcastle zamieszkiwał Clumber Park.

Całą resztę można sobie łatwo dopowiedzieć. Jednak o ile początkowo psy cieszyły się powodzeniem wśród arystokracji, to w drugiej połowie XIX wieku zaczęły tracić na znaczeniu. Obecnie rasa clumber spaniel zaliczana jest do niszowych.

clumber spaniel pies rasa psa cena hodowla charakter wzorzec

Charakter


Clumber spaniel cechuje się przede wszystkim flegmatyczną postawą. To psy, które w codziennym zachowaniu są spokojne i poważne. Jego specyficzna budowa ciała wpływa na to, w jaki sposób się zachowuje, jaki ma temperament. Jednak mimo iż nie clumbery nie należą do wyjątkowo energicznych psów, to również i nie są typowymi kanapowcami.

Jeżeli właściciel psa nie preferuje zbyt dużej aktywności, to nie ma co się martwić o psiaka. Spokojnie dostosuje się do trybu życia, jaki zostanie mu zaserwowany. Warto dodać również, że clumber spaniel to pies, który nie w żaden sposób agresywny.

Nie ma znaczenia, czy mowa o relacjach z ludźmi, innymi psami, czy zwierzętami. Do wszystkich podchodzi w sposób przyjacielski. Dzięki temu to psy, które idealnie nadają się do zamieszkania w domu, gdzie spotkać można dzieci.

clumber spanie rasa psa hodowla cena wzorzec zdrowie waga

Wychowanie oraz szkolenie


Clumber Spaniel, pomimo swojego flegmatycznego podejścia do życia, nie może zostać na stale pozostawiony w domu. Robienie krótkich, ekspresowych spacerów sprawi, że zacznie działać na opak. Pojawiająca się upartość skutkować będzie problemami w procesie wychowania oraz szkolenia. Szkoląc clumbera trzeba mieć na uwadze, że fatalnie reaguje na szkolenia siłowe.

Kto również uważa, że w trakcie szkolenia, wychowania, clumber spaniel będzie w stu procentach posłuszny, ten się myli. Wszystko w tych aspektach musi być oparte na współpracy, na pełnym partnerstwie.  

Zdrowie rasy


Czy należy obawiać się problemów zdrowotnych kiedy mowa o psach rasy Clumber spaniel? Przede wszystkim niezwykle istotne jest, że mowa o psach z dość ciężką budową ciała. W wyniku tego może dojść do dysplazji stawów biodrowych. Jak zapobiegać takiemu schorzeniu?

Młody clumber nie powinien być zbytnio angażowany w aktywność fizyczną. Niektórzy hodowcy zwracają uwagę, iż budowa kręgosłupa sprawia, że po jakimś czasie mogą pojawić się problemy z dyskiem.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy clumber spaniel


Clumber spaniel powinien otrzymywać dobrej jakości karmę. Jeżeli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, to śmiało, można go karmić samodzielnie przygotowywanymi w domu posiłkami.

clumber spaniel szczeniak szczeniaki cena charakter waga zdrowie

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy tej rasy mają tendencję do dość obfitego linienia. Z tego też względu zaleca się częste czesanie, minimum raz na tydzień. Kiedy wchodzą w okres linienia, czesanie jest zalecane jeszcze częściej. Warto wspomnieć w tym miejscu, że clumber spaniel to pies, który mocno się ślini. Dlatego trzeba i tutaj pomyśleć o prawidłowym dbaniu o jego higienę.  

Dla kogo ta rasa


Clumber spaniel to pies idealny dla rodzin z dziećmi. Będzie również odpowiadał wszystkim tym, którzy nie przepadają za zbyt dużą dawką aktywności fizycznej.  

Zalety i wady psów rasy  clumber spaniel


Jakich zalet można spodziewać się po psach tej rasy ? O jakich wadach należy wspominać? Skoro wady, to przede wszystkim problemem może być nadmierne linienie. Dodatkowo psy tej rasy są narażone na dysplazję biodrową.

Z charakteru na pewno nie przypadnie on do gustu wszystkim tym, którzy poszukują psa w stu procentach posłusznego. Jakie zalety mają clumber spaniele? To psy spokojne, w pełni zrównoważone. Okazuje się być znakomitym towarzyszem całej rodziny. Nastawiony przyjaźnie do innych zwierząt.  

Clumber spaniel – grupa VIII FCI, sekcja 2, nr wzorca 109


 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Charakter: spokojny, zrównoważony, pełen godności, inteligentny, wytrwały w pracy, uparty, bardzo łagodny w stosunku do ludzi i zwierząt
 • Wielkość: nie określona we wzorcu
 • Waga: idealna waga: psy: 34 kg, suki: 29,5 kg
 • Szata: włos jedwabisty, prosty, przylegający do ciała, gęsty; na kończynach i klatce piersiowej tworzy obfite pióro
 • Maść: biała z niewielkimi cytrynowymi lub pomarańczowymi znaczeniami
 • Długość życia: 12 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia; może być uparty, lubi mieć własne zdanie
 • Aktywność: spokojny, bardzo wytrzymały; lubi długie, spokojne spacery, nie jest typem sprintera
 • Koszty utrzymania: 80-100 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; w rasie często występuje dysplazja stawów biodrowych, zdarzają się problemy z kręgosłupem i z oczami (entropium i ektropium)
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce mioty rodzą się sporadycznie

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

lagotto romagnolo szczeniak blog o psach wady zalety zdrowie hodowla cena

Lagotto romagnolo

7 stycznia, 2021
pies chodski psy blog o psach cena hodowla charakter wzorzec

Pies chodski

13 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 896