logo

Pudel miniaturowy

simplie Rasy psów 30 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.4 / 5. Ilość ocen: 8

Pierwsze wzmianki, a dokładniej wizerunki pudli pojawiły się już w XV wieku. Na początku w Hiszpanii oraz Niemczech. Były to psy typowo myśliwskie. Pudle to krewniacy psów dowodowych, pochodzących z Hiszpanii oraz Portugalii, a także francuskich barbetów. Z biegiem lat, psy tej rasy zaczęto wykorzystywać jako psy cyrkowe, co związane jest z ich ponadprzeciętną inteligencją.

W następnych dekadach, śmiało wkroczyły na salony, jako typowe psy arystokracji. Przyjmuje się (tak uznała FCI), że pudle pochodzą z Francji. Jednak wielbiciele rasy z takich krajów jak Włochy, Hiszpania czy Niemcy, uważają, że to właśnie u nich pojawili się pierwsi przedstawiciele rasy pudel miniaturowy.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że pudle to niezwykle popularna rasa, zarówno w wielu krajach Europy, jak i w Polsce.

Charakter


Pudle miniaturowe to rasa, która jest nadzwyczaj przyjaźnie nastawiona do ludzi. Bardzo szybko i mocno przywiązuje się do domowników, równocześnie oczekując sporej dawki uwagi od opiekuna. Pudel miniaturowy uwielbia zabawę, a jego towarzyszem mogą być zarówno dzieci, jak i inne psy.

Oczywiście wiele tutaj zależy od odpowiedniej socjalizacji pudla. Kiedy pudel miniaturowy jest pozostawiony sam sobie, to energicznie domaga się uwagi. Objawia się to choćby poprzez przynoszenie różnych przedmiotów, czy nadmiernym szczekaniem.

Nie należy zapominać, iż psy tej rasy nie mogą się nudzić. Najlepiej spożytkować psią energię poprzez duże dawki ćwiczeń, aktywności. Brak tego typu rozwiązań może sprawić, że pudel będzie niszczył domowe przedmioty.

pudel miniaturowy rasa psa brązowy cena hodowla szczeniak

Wychowanie oraz szkolenie


Pudel miniaturowy to rasa wyjątkowo inteligentna. Dzięki temu nie ma problemów z przyswajaniem wiedzy. Pudle, dzięki znakomitej skoczności, doskonale nadają się do takich psich sportów jak frisbee czy agility. Od właściciela wymaga się jednak rozsądnego, stabilnego podejścia do procesów szkolenia, jak i wychowania.  

Zdrowie rasy


Pudle nie należą do ras chorowitych. Dodatkowo bez dwóch zdań zalicza się je do ras długowiecznych. Nie dziwi, że pojawiają się okazy, które bez problemów dożywają 20 lat. Warto jednak pamiętać, że mogą przytrafiać się tutaj różnego rodzaju problemy z układem kostnym oraz choroby oczu. Nie obca rasie jest również dysplazja biodrowa, czy też nawykowe zwichnięcie rzepki.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy pudel miniaturowy


Na pewno koniecznie należy psu serwować jedzenie dobrej jakości. Mogą to być zarówno specjalistyczne karmy, jak i domowe jedzenie. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w psich zębach może odkładać się kamień nazębny. Dlatego po karmieniu dobrze jest aby pies skorzystał ze specjalnych gryzaków, które czyszczą zęby.

pudel miniaturowy szczeniak czarny cena hodowla charakter

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy rasy pudel wymagają dość częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdy spacer to okazja, aby w psiej sierści znalazły się liście, czy patyczki. Dodatkowo obowiązkowo należy posiadać maszynkę do golenia, dedykowanej pudlom.

Kiedy pies jest regularnie „golony”, trzeba pamiętać o jego zdrowiu, poprzez przygotowanie na zimniejsze miesiące specjalnego ubranka. Tradycyjnie sprawdzać należy regularnie uszy i ich okolice, gdyż brak odpowiedniej pielęgnacji może skończyć się dla psa fatalnie.  

Dla kogo ta rasa


Pudle miniaturowe to zdecydowanie rasa dla osób, które są aktywne, mają czas na regularne wyjścia z psem. Osoby zapracowane, czy też spędzające czas wolny na kanapie, raczej nie będą dobrym opiekunem dla pudla.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że od właściciela wymaga się poświęcenia wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Zatem ktoś, komu nie w smak częste spędzanie czasu z psem i dbanie o jego higienę, prezencję, proponuje się zdecydowanie inne rasy.

Zalety i wady psów rasy pudel miniaturowy


Pudel miniaturowy to rasa, która ma wiele zalet, aczkolwiek i nie jest wolna od wad. Oto one. Wśród zalet należy wymienić łatwość w szkoleniu, wychowaniu. Pudle miniaturowe nie linieją. Okazują się być doskonałym partnerem dla właściciela, jak i jego rodziny, a także są niezwykle pozytywnie nastawione do ludzi, jak i zwierząt.

Wśród wad pudla na pierwszy plan wysuwa się zazdrość wobec właściciela. To rasa, która może być dość szczekliwa. Pudle są wymagające, gdy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych, jak i kwestiach związanych z aktywnością, spacerami.  

Pudel miniaturowy – grupa IX FCI, sekcja 2, nr wzorca 172


  • Pochodzenie: Francja
  • Charakter: pies żywy, wrażliwy, inteligentny, ukierunkowany na kontakt z człowiekiem, doskonały czworonóg do towarzystwa, przyjazny wobec pobratymców
  • Wielkość: 28-35 cm, mniejsza kopia pudla średniego, bez cech karłowatości
  • Waga: 4-7 kg
  • Szata: obfita, gęsta, wełnista, z tendencją do skręcania się, sprężysta; szata pudli nie linieje i rośnie przez cały czas, podobnie jak ludzkie włosy; dopuszczalna jest także szata sznurowa (jak u puli); wymaga systematycznej pielęgnacji
  • Maść: biała, czarna, brązowa, srebrna, morelowa, ruda
  • Długość życia: 17-18 lat
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża
  • Aktywność: lubi ruch i zajęcie, ale przystosuje się też do spokojniejszego trybu życia
  • Koszty utrzymania: 150 zł miesięcznie (dodatkowo trzeba uwzględnić strzyżenie co trzy miesiące)
  • Odporność/podatność na choroby: odporny; zdarzają się choroby oczu, np. PRA, i nawykowe zwichnięcie rzepki
  • Możliwość nabycia szczeniaka: czarne i morelowe – bez problemu, brązowe i srebrne – mioty zdarzają się rzadko, więc na szczenię trzeba poczekać
  • Cena psa z rodowodem: 1800-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

20221229 221221 0000 edit 696294575519273

Sznaucer średni

27 grudnia, 2020
Alpejski gonczy krotkonozny cena hodowla rasa blog o psach zdrowie

Alpejski gończy krótkonożny

30 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 4096