Przyjmuje się, że psy tej rasy pochodzą od średniowiecznych psów wystawiających, mających sierść frędzlowatych. Były nieodłącznym towarzyszem sokolników w trakcie polowań. Ich pojawienie się jest ściśle związane z terenami, które zamieszkiwały ludy celtyckie, czyli Niderlandy, Szkocja, Irlandia, Niemcy i Francja. Setery angielskie przynależą do grupy wyżłów brytyjskich.
Niewątpliwie potomkowie setera angielskiego doskonale sprawdzały się jako pomoc przy polowaniach na ptactwo. Potrafiły znakomicie tropić i wskazywać ludziom lokalizację ptaków. Kiedy rozpoczęto polować z użyciem broni, rola psów musiała się zmienić.
Miały od teraz za zadanie one umiejętnie płoszyć zwierzynę. Pod koniec XIX wieku Edward Laverack stworzył rasę, która przypominała obecnie znanego setera angielskiego.
Psy tej rasy w Polsce pojawiły się na przestrzeni lat 20 i 30 XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej myśliwi postawili na inne psy, jako towarzystwo do polowań. Tym samym setery angielskie nie są zbyt popularne w kraju nad Wisłą.
Charakter
Setery angielskie to połączenie pogodnego usposobienia z dużym temperamentem. Do tego psy nie mają chęci dominować, wręcz przeciwnie, bardzo łatwo się podporządkowują. Z uwagi na charakter kompletnie nie nadają się do pilnowania domostwa. Seter angielski będzie kiepskim stróżem.
Doskonale sprawdzają się jako towarzysz dla dzieci, szybko nawiązując z nimi kontakt. Podczas spotkań z innymi psami nie przejawia zachowań agresywnych. Trzeba jednak pamiętać, że setery angielskie to psy myśliwskie, dlatego w trakcie spacerów instynkt może dać znać o sobie. Niech nikt się nie zdziwi, kiedy pies rzuci się w pościg za ptactwem czy kotami.
Seter angielski zdecydowanie należy do ras wrażliwych, wymagających bliskości z właścicielem i jego rodziną. Jego przeszłość, instynkt sprawiają, że nie jest to typ psa kanapowca, a wręcz przeciwnie.
Wymaga się zapewnić mu dużo ruchu, spacerów, ale i wybiegania wśród przyrody. Jeżeli nie zapewni się psu odpowiedniej dawki ruchu, będzie miało to negatywny wpływ na jego zachowanie w domu.
Wychowanie oraz szkolenie
Przejawia się duże chęci do współpracy, a dodatkowo cechuje go wysoki poziom inteligencji. Jednak chcąc prawidłowo wychować i wyszkolić setera angielskiego, naukę należy rozpoczynać jak najprędzej.
Możliwe jest to już nawet z psem mającym 2-3 miesiące. Prawidłowe, skuteczne szkolenie powinno być oparte na nagrodach, pochwałach, z wykluczeniem kar. Bez problemów pies może być angażowany do tzw. prób polowych.
Zdrowie rasy
Seter angielski to pies, który jest długowieczny, a także odporny. Warto zwrócić uwagę, że młody wygląd zachowuje do dość późnego wieku. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że charakterystyczna budowa uszu (wiszące) sprawia, że są one narażone na infekcje.
Właściciel powinien stale doglądać psich uszu. Pod koniec życia może się okazać, że tylne kończyny ulegają osłabieniu, co ma wpływ na jakość psiego chodu.
Jak prawidłowo żywić psy rasy seter angielski
Seter angielski to łakomczuch, który nie pogardzi żadnym posiłkiem. Jednak dla prawidłowego rozwoju psu należy podawać posiłki średniobiałkowe, umiejętnie zbilansowane. Jeżeli samodzielnie przygotowujemy jedzenie, to ważne, żeby składało się z produktów naturalnych, dodatkowo wzmocnionych preparatami wapniowo-witaminowymi. Karmiąc karmą, należy wybierać tylko te najlepszej jakości. Minimalnie pies powinien otrzymywać dwie porcje dziennie.
Zabiegi pielęgnacyjne
Najważniejsze zabiegi związane z pielęgnacją setera angielskiego rozbijają się o regularne szczotkowanie. Po spacerze należy psu pozwolić obeschnąć, a następnie przeprowadzić dokładny proces szczotkowania.
Chodzi o pozbycie się błota, które na spacerach może zebrać dość dużo. Standardowo po spacerach sprawdza się również czy pies nie przyniósł ze sobą kleszcza. Jeżeli marzy nam się pies wystawowy, dodatkowo trzeba wykonywać skomplikowane zabiegi podstrzygania oraz kąpieli.
Dla kogo ta rasa
Seter angielski jest psem przede wszystkim dla osób, które są aktywne, uwielbiają sport na co dzień. Ktoś, komu ciężko podnieść się z kanapy, powinien poszukać innej psiej rasy do towarzystwa. Setery angielskie doskonale sprawdzają się w rodzinach z dziećmi.
Jednak od właściciela i domowników wymaga się odpowiednich umiejętności i zachowania. Mianowicie trzeba psu poświęcać dużo uwagi, a dodatkowo być niezwykle wyrozumiałym, szczególnie gdy mowa o młodych seterach angielskich.
Zalety i wady psów rasy seter angielski
Setery angielski mają wiele zalet, ale i nie są wolne od wad. Co należy tym psom zaliczyć na plus? Są niezwykle towarzyskie, doskonale nawiązują więź z całą rodziną. Do tego psy są łagodne, zarówno dla ludzi, jak i innych psów czy zwierząt. To psia rasa, która w temacie kuchni raczej nie wybrzydza. Warto pamiętać, że doskonale sprawdzają się jako towarzysz myśliwego.
Seter angielski to łakomczuch, który nie pogardzi żadnym posiłkiem. Jednak dla prawidłowego rozwoju psu należy podawać posiłki średniobiałkowe, umiejętnie zbilansowane. Jednak jak wszystkie psy, tak i seter angielski ma kilka wad.
Na pewno dla niektórych osób wadą jest fakt, że pies wymaga często ruchu, wybiegania. Jest również wymagający, gdy mowa o szkolenia, wychowanie. Brak wychowania obróci się przeciwko opiekunowi. Dodatkowo to psy, które na spacerach zbierają naprawdę dużo błota.
Seter angielski – grupa VII FCI, sekcja 2.2, nr wzorca 2
- Kraj pochodzenia: Anglia
- Wielkość: wysokość w kłębie psów 65-68 cm, suk 61-65 cm
- Dojrzałość: 2 lata
- Długość życia: 12-14 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
- Koszty utrzymania: 200-250 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 2500-3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz