logo

Pomeranian Szpic miniaturowy

simplie Rasy psów 24 lutego 2020 6
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.5 / 5. Ilość ocen: 25

Przyjmuje się, że szpice wywodzą się od prastarego psa torfowego, żyjącego około 6 tys. lat temu. Dlatego też należą one bez wątpienia do jednych z najstarszych form psów domowych. Psy te początkowo były przydatne jako stróże, a także wykorzystywano je do polowań.

Pomeranian należy do szpiców długowłosych, które znane były już na przełomie XV i XVI wieku. Genezę tej rasy przypisuje się starannej selekcji małych odmian szpiców. 

Pierwsze szpice miniaturowe pojawiły się w Polsce w połowie lat 80. XX wieku.

Charakter


Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niezwykle pozytywne, przyjazne nastawienie szpiców miniaturowych pomeranian do otoczenia. Są one chętne do zabawy, wszędzie ich pełno, a na dodatek są ruchliwe.

Źle znoszą rozstanie z opiekunem, dlatego też bardzo szybko i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Z drugiej strony cechuje je nieufność wobec obcych, a nawiązanie relacji w takiej sytuacji jest niezwykle trudne. Psy tej rasy okazują się być doskonałymi stróżami, jednak ich reakcje na podejrzane ruchy, hałasy za drzwiami mogą być problemem dla domowników (duża szczekliwość).

Szpice miniaturowe pomeranian lubią kontakty z innymi zwierzętami, a nade wszystko uwielbiają towarzystwo dzieci. Jednak w tym przypadku, konieczne jest rozmyślne pozwalanie na zabawy dzieci z psem. Dziecko powinno być świadome, że ma do czynienia ze zwierzęciem.

Pomeraniany nie mają większych problemów z adaptacją w nowym środowisku, a to czy zamieszka w małym mieszkaniu, czy dużym domu z ogrodem, jest dla niego bez znaczenia. Mimo swojej aktywności nie będzie wymagała od opiekuna długich i aktywnych spacerów.

Wychowanie oraz szkolenie


Małe rozmiary psów tej rasy nie sprawiają, że jego wychowanie, szkolenie jest banalnie proste. Żeby nie popełnić żadnych błędów na żadnym etapie szkolenia, wychowania, należy rozpocząć działania od pierwszych chwil, kiedy przebywa w domu.

Naturalnie w przeciwieństwie do wielu innych ras, szkolenie, wychowanie pomeraniana może być nieskomplikowane i ciekawe. To pies, który jest niezwykle ciekawy, bystry, inteligentny i spostrzegawczy. Dzięki takim cechom wykazuje ogromną chęć do współpracy z człowiekiem, a co za tym idzie, niezwykle szybko przyswaja sobie wiedzę.

Oczywiście może się zdarzyć, że psy rasy szpice miniaturowe pomeraniany będą uparte. Jeżeli psi opiekun będzie niezbyt spójny w swoich zachowaniach względem psa, wykorzysta on to natychmiast.

Wszelkie słabości zostaną przez psa wyłapane, a to prosta droga to problemów mniejszego lub większego kalibru w relacjach ze szpicem. Zaleca się unikania kar w trakcie wychowania, a najlepszą metodą będzie opieranie wszystkie na pozytywnych wzmocnieniach.

Zdrowie rasy


Szpice miniaturowe pomeranian należy zdecydowanie do ras zdrowych. Tradycyjnie jednak należy mieć na uwadze, że rasa ta, podobnie jak inne miniaturki, mogą cierpieć z uwagi na zwichnięcie rzepki. Warto więc mieć na oku swojego szpica, uważać, żeby nie wykonywał niebezpiecznych ruchów, jak np. skakanie z mebli.

Trzeba również mieć na uwadze, że tego typu szpicom mogą przytrafić się problemy z zapadającą się tchawicą. Dodatkowo spotkać można psy, które będą mieć problemy z sercem, a także z Alopecją X, czyli utrata sierści w różnych miejscach ciała.

Jak prawidłowo żywić psy rasy szpic miniaturowy (pomeranian)


Należy wiedzieć, że trafiają się egzemplarze szpiców miniaturowych pomeranian, które potrafią wybrzydzać w temacie jedzenia. Dlatego dobrze jest jak najszybciej wybadać, co pasuje, a czego nie lubią nasi podopieczni. Oczywiście sięgając po karmę, powinna być wybrana dobrej jakości.

Jakość karmy wpływa nie tylko na prawidłowe odżywianie psa, ale również jest istotna w kwestii jakości okrywy włosowe szpica. Naturalnie posiłki można przygotowywać samodzielnie, jednak warto zadbać o to, aby jedzenie było odpowiedniej jakości.

Posiłki przygotowane dla psa powinny dodatkowo zawierać odpowiednie preparaty witaminowe, jak i wapniowe. Istotna jest także prawidłowa suplementacja w postaci kwasów tłuszczowych omega-3.

Zabiegi pielęgnacyjne


Zabiegi pielęgnacyjne przy szpicach miniaturowych nie należą do skomplikowanych, jednak trzeba pamiętać o regularności działania. Zaniedbanie w aspekcie pielęgnacji może skutkować zbijaniem się podszerstka. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie wykorzystywanie do tych działań odpowiedniej jakości szczotki, dedykowanej właśnie psom tej rasy.

Raz w miesiącu dobrze jest wykąpać szpica, ale tylko i wyłącznie z użyciem wody letniej. Do umycia psa konieczne jest wykorzystywanie kosmetyków dedykowanych rasie i zaleca się prawidłowe, równomierne ich rozprowadzanie. Po kąpieli nie można dopuścić do sytuacji, że pies zostanie mokry. Staranne, dokładne wysuszenie jest konieczne.

Szpice miniaturowe pomeraniany wymagają prawidłowe dbania o pazury. Psy tej rasy mają tendencję do ścierania pazurów, przez co może dojść do wielu problematycznych sytuacji.

Dla kogo ta rasa


Zdecydowanie szpic miniaturowy pomeranian jest dla tych, którzy będą mieli czas dla niego. Psy nie mogą trafić do osób, które lubią maksymalnie dominować. Pożądane są cechy takie jak konsekwencja i cierpliwość.

Na pewno tego typu pies doskonale odnajdzie się w domu osób starszych. Kto ma dzieci w wieku szkolnym, również może zdecydować się na szpica. Natomiast lepiej nie kupować psa tej rasy, kiedy w domu są małe dzieci.

Zalety i wady psów rasy szpic miniaturowy (pomeranian)


Psy tej rasy mają na pewno wiele zalet, ale nie powinno zapominać się również o ich wadach. Jeżeli więc ktoś chce poznać wady pomeranianów, niech ma na uwadze, że są to psy szczekliwe. Lubią zaczepiać inne psy, a także potrafią być wyjątkowo uparte.

Natomiast wśród zalet koniecznie należy wspomnieć o tym, że jest to pies towarzyski, a jego utrzymanie nie kosztuje zbyt wiele. Dodatkowo mowa o psie, który nie będzie wymagał skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a także dłuższych spacerów.

Szpic miniaturowy (pomeranian) – grupa V FCI, sekcja 4, nr wzorca 97


  • Kraj pochodzenia: Niemcy 
  • Wielkość: wysokość w kłębie 18-22 cm 
  • Waga: 1,9–3,5 kg 
  • Długość życia: 13-15 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: odporny na niższe temperatury; nie lubi dużego nasłonecznienia 
  • Koszty utrzymania: 100-200 zł miesięcznie 
  • Cena psa z rodowodem: 4000-8000

Napisz nam co o tym myślisz

  • Bardzo polecam roombę, przy szpicu wciąga cąłą sierść i nic nie zostaje. Super sprawa, już nie wiedziałam co robić. Uratowała mnie.

  • Ooooo, to ja muszę spróbować. Mamy roombę od niedawna i zastanawiałam się, czy faktycznie z sierścią sobie poradzi. Już za chwilę czas linienia 🙂

  • Te małe chmurki to najcudowniejsze psy na świecie! Bardzo wartościowy post, dużo się dowiedziałam o szpicach! Czekam na nowe wpisy 😉

    Przy okazji szczerze mogę polecić portal pethomer.com stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Psi i koci rodzice mogą znaleźć na portalu Opiekunów, którzy z wielką cierpliwością i empatią, a także z doświadczeniem, zajmą się ich czworonożnymi przyjaciółmi. Opiekunowie z pethomer oferują usługi: spacer z psem, opieka dzienna, domowy psi hotel, karmienie
    http://www.pethomer.com domowy hotel dla psów

  • Szpice miniaturowe pomeranian to wspaniałe, energiczne psy, które szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Choć są doskonałymi stróżami, ich szczekliwość może być wyzwaniem. To idealni towarzysze dla rodzin z dziećmi i innych zwierząt, ale wymagają odpowiedniego podejścia i troskliwej pielęgnacji. Dziękuję za ten szczegółowy wpis! Dla miłośników zwierząt i natury polecam również Magiacodziennosci.com naturalnie

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    CHESAPEAKE BAY RETRIEVER rasa psa cena charakter zdrowie

    Chesapeake bay retriever

    22 lutego, 2020
    wilczak czechoslowacki grupa rasy psow jak wilk scaled 1

    Wilczak czechosłowacki

    10 marca, 2020
    Wyświetlenia: 6045