Wyżeł węgierski to rasa o szlachetnym wyglądzie, która cechuje się solidną budową i średnią wielkością. Psy te osiągają wysokość w granicach 53-64 cm, a ich waga może wynosić nawet 30 kg. Wyżeł węgierski jest znakomitym kompanem dla myśliwych, ale również sprawdzi się jako towarzysz rodziny.
Historia wyżłów węgierskich wymaga cofnięcia się do X wieku. Przyjmuje się, że to właśnie wtedy, gdy kontynent europejski najeżdżały plemiona azjatyckie, wraz z nimi przybyły psy myśliwskie, uznawane za protoplastów wyżłów węgierskich. Właśnie na terenie obecnych Węgier (na co wskazuje choćby nazwa), zaczęła kształtować się rasa Wyżłów Węgierskich.
W ubiegłym stuleciu, w trakcie dwóch wojen światowych, rasa była bliska wyginięcia. Jednak ogromna wola oddanych hodowców, którzy parali się nawet przemytem psów z Węgier np. do Austrii, udało się rasę ocalić, a następnie w latach powojennych pieczołowicie odbudować.
Charakter Wyżła węgierskiego
Czym charakteryzują się wyżły węgierskie? To psy, które przede wszystkim potrzebują długich spacerów, gdyż są niezwykle energiczne oraz aktywne. Rzadkie wyjścia na świeże powietrze, spacery na krótkich dystansach przy nodze właściciela, to niestety nic dobrego dla tej rasy psów. Dobrze również wiedzieć, że w warunkach domowych wyżły węgierskie uwielbiają zabawę oraz pieszczoty.
Wychowanie oraz szkolenie wyżłów węgierskich
Wychowanie wyżła węgierskiego nie należy do zadań trudnych i długoterminowych. Psy tej rasy są niezwykle chętne do współpracy, a ich łagodny charakter dodatkowo ułatwia sprawę. Należy jednak pamiętać o tym, że wyżły węgierskiego potrzebują regularnego wybiegania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pracując z wyżłem węgierskim, trzeba pamiętać o tym, że prawidłowe wychowanie wymaga dużej ilości czułości oraz miłości, a także konsekwencji.
Zdrowie wyżłów węgierskich
Ogromną zaletą wyżłów węgierskich jest ich znakomita kondycja, co przekłada się na dobre zdrowie. Trzeba mieć na uwadze, że psy tej rasy osiągną doskonałą kondycję poprzez regularną aktywność na świeżym powietrzu.
Jeżeli dotykają je choroby, to najczęściej mowa o problemach alergicznych ze skórą, pokarmem. Wyżeł węgierski może również mieć problemy z urazami, które są wynikiem jego aktywnego trybu życia.
Jak prawidłowo żywić wyżły węgierskie
Wyżły węgierskie mają duży apetyt, dzięki czemu należy umiejętnie porcjować im posiłki. Szczególnie dużo potrzebują psy, które dużo czasu spędzają aktywnie, na świeżym powietrzu. Dobrze, kiedy w diecie znajduje się spora ilość tłuszczu, dzięki czemu będzie można prawidłowo pokrywać zapotrzebowanie psa na energię.
Zabiegi pielęgnacyjne wyżłów węgierskich
Zaletą posiadania wyżła węgierskiego jest na pewno fakt, że nie wymagają one wyjątkowej pielęgnacji. Szczotkowanie zgrzebłem raz na jakiś czas w zupełności wystarczy. Należy jednak pamiętać o stałym kontrolowaniu uszu, celem ochrony przed infekcjami.
Dla kogo wyżeł węgierski?
Psy tej rasy są idealnym wyborem dla myśliwych. Sprawdzają się znakomicie w roli pomocnika w trakcie polowań. Wyżeł węgierski sprawdzi się również znakomicie jako pies domowy, aczkolwiek pod pewnym warunkiem.
Osoba, która zdecyduje się na psa tej rasy, powinna być aktywna, z przyjemnością spędzać wiele czasu z wyżłem na świeżym powietrzu. Na pewno psy te nie będą dobrym pomysłem dla typowych domatorów.
Zalety i wady wyżłów węgierskich
Jak każda rasa, również wyżeł węgierski posiada liczne zalety oraz wady. O czym należy więc tutaj wiedzieć? Wśród zalet konieczne podkreślenia jest fakt, że psy te są zdrowe, odporne na różnego rodzaju schorzenia.
Nie sprawiają większych problemów w temacie pielęgnacji. Dodatkowo pamiętać trzeba o tym, że można je w sposób bezproblemowy wychować, wyszkolić. Ogromną zaletą wyżłów węgierskich jest ich łagodne podejście.
Wyżły węgierskie nie posiadają zbyt wielu wad, jednak koniecznie trzeba napisać, że z uwagi na instynkt łowiecki, psy są bardzo aktywne na spacerach. Tego samego oczekuje się więc od ich właścicieli. Inną wadą psa jest kiepskie znoszenie samotności, zamknięcia w domu. Dlatego wybierając tę właśnie rasę psów, trzeba stawiać na aktywne i częste spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Wyżeł węgierski krótkowłosy – grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 57
- Kraj pochodzenia: Węgry
- Wielkość: psy – 58-64 cm, suki – 54-60 cm
- Waga: nie jest określona we wzorcu, ale zwykle ok. 25-30 kg
- Szata: krótka, gęsta i twarda, pozbawiona podszerstka
- Długość życia: 14-15 lat
- Podatność na szkolenie: bardzo duża
- Aktywność: potrzebuje dużo ruchu
- Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce nie działa zbyt wiele hodowli tej rasy
- Cena psa z rodowodem: 3000-4500 zł
Napisz nam co o tym myślisz
fla
6 sierpnia 2020 o godzinie 08:49wyżły węgierskie są wybredne co do jedzenia. nie mają w ogóle dużego apetytu.
simpli
8 lutego 2021 o godzinie 20:54dziękuję za informację. podejrzewam, że z psiakiem jak z człowiekiem, kwestia indywidualna. 😉
S
5 lutego 2021 o godzinie 23:39Wyżły węgierskiego nie kupi sie za 3-4,5tys niestety ceny są dużo wyższe. Hodowli w Polsce jest calkiem sporo w każdym regionie coś się znajdzie.
Dobra zbilansowana karma dla 30kg psa niestety wychodzi znacznie więcej niż 150zl
simpli
8 lutego 2021 o godzinie 20:57informacje były uzupełniane w 2019r. przez ten czas zapewne trochę się zmieniło jeśli chodzi o ceny. uaktualniłem dane o Pani sugestie. z góry dziękuję i pozdrawiam