Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia powinien dbać o wzrok swego pupila. Niezwykle ważne jest, aby regularnie wybierać się do weterynarza okulisty w celu przeprowadzania badań okresowych. To jednak nie wszystko – powinniśmy obserwować stan zdrowia naszego zwierzaka, jednocześnie edukując się w kwestii wszelkich niepokojących objawów.
Dbanie o oczy zwierzęcia
Aby dbać o wzrok naszego pupila, konieczna jest dokładna obserwacja zwierzęcia. Warto co najmniej raz w tygodniu kontrolować stan oczu czworonoga, gdyż pozwoli nam to na dostrzeżenie ewentualnych zmian i nieprawidłowości – a dzięki temu szybko udamy się do weterynarza okulisty w celu przeprowadzenia diagnostyki, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań. O czym jeszcze należy pamiętać?
Edukowanie się
Wspomnieliśmy o tym, jak istotna jest regularne sprawdzanie oczu naszego zwierzęcia – nie wystarczy jednak, aby się im przyjrzeć. Niezbędne jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat niepokojących objawów infekcji czy chorób.
Przemywanie oczu
Podstawą pielęgnacji zwierzęcych oczu jest również ich regularne przemywanie – z jakich preparatów warto do tego celu skorzystać? Warto wybierać produkty, które zakupimy w gabinecie weterynaryjnym. Należy z nich korzystać po powrocie ze spacerów – w szczególności po czasie spędzonym na łące czy plaży.
Aby odpowiednio przemyć oczy pupila, wystarczy że na jałowy gazik bądź płatek kosmetyczny zaaplikujemy odrobinę płynu, a następnie wykonamy delikatny ruch od zewnętrznej do wewnętrznej strony oka. Co ważne, jednym wacikiem czy gazikiem przemywamy tylko jedno oko, przy pomocy jednego ruchu.
Niepokojące sygnały, czyli kiedy udać się do weterynarza okulisty
Niektóre infekcje i choroby oczu są trudne do dostrzeżenia, gdy nie znamy ich objawów – jeśli pozostaną one zignorowane, problem będzie się pogłębiał i może niekiedy doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku przez naszego pupila.
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy udać się wykwalifikowanego weterynarza okulisty w celu przeprowadzenia pełnego badania okulistycznego. O weterynaryjnych usługach w tym zakresie więcej dowiesz się na www.przychodnianovet.pl.
Pocieranie oczu łapami i pojawienie się wydzieliny
Jeśli nasz pupil pociera oczy łapami bądź ociera pyskiem meble, powinniśmy zabrać go na wizytę do weterynarza. Jest to sygnał wskazujący na to, że zwierzę odczuwa pewien dyskomfort – może towarzyszyć mu pieczenie, swędzenie lub ból w obrębie oczu.
Zazwyczaj wiąże się to również z pojawieniem się wydzieliny – zwykle w wewnętrznych kącikach oczu – co może wskazywać między innymi na zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy infekcję bakteryjną.
Należy jednak pamiętać, że sama wydzielina w okolicy oczu nie zawsze wskazuje na poważną dolegliwość. Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt niekiedy możemy znaleźć zaschniętą wydzielinę, czasami określaną jako śpiochy.
Zazwyczaj pojawiają się one rano i wiążą się z naturalnymi procesami samooczyszczania się gałki ocznej w trakcie snu. Jeśli wydzielinę w kącikach dostrzegamy tylko po dłuższej drzemce, wystarczy delikatnie oczyścić okolicę oczu, tak jak opisaliśmy w poprzedniej części tego wpisu.
Łzawiące oko
Łzawiące oczy u zwierząt, w szczególności mniejszych ras, których głowa znajduje się blisko ziemi, to w pełni naturalny proces samooczyszczania.
Niekiedy mogą one jednak stanowić reakcję na alergen bądź inną substancję drażniącą. Co ważne, łzawienie oczu psa czy kota może czasem wskazywać na m.in. nieprawidłowości w budowie powiek czy ustawieniu rzęs, a także infekcje.
Przekrwione spojówki
Podczas domowego kontrolowania oczu naszego pupila powinniśmy również zwrócić uwagę na kolor spojówki – powinna być ona lekki zaróżowiona.
Aby się jej przyjrzeć, wystarczy delikatnie odchylić dolną powiekę. Czerwona barwa spojówki sygnalizuje wystąpienie zapalenia, a jeśli chodzi o kolor biały, to może on wskazywać na poważne schorzenia, takie jak m.in. anemia.
Powiększone gałki oczne
Zaniepokoić nas powinny również wyraźnie powiększone gałki oczne. Mogą być one spowodowane podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które występuje przykładowo przy jaskrze – to choroba bardzo niebezpieczna, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Wśród towarzyszących jej objawów można wymienić także przekrwienie spojówek oraz rozszerzone źrenice.
Zmętnienie oka
Zaćma u psa, kota oraz innych zwierząt prowadzi do stopniowego mętnienia oczu. Jej rozpoznanie nie jest łatwe, gdyż zmiany na początku są zwykle słabo widoczne, a ponadto w pierwszym stadium obejmują niekiedy tylko część soczewki. Jeśli zauważymy zmętnienie oka u naszego zwierzęcia, należy niezwłocznie udać się do weterynarza!
Urazy oka
Jeśli nasze zwierzę doznało jakiegokolwiek urazu oka, przykładowo poprzez uderzenie czy zadrapanie, konieczne jest jak najszybsze udanie się do weterynarza okulisty. Aby wykluczyć poważne konsekwencje tego zdarzenia, niezbędna jest pomoc specjalisty.
Napisz nam co o tym myślisz