Koty są ścisłymi mięsożercami pochodzącymi w dodatku z pustynnych terenów, co sprawia, że ich sposób odżywiania i pobierania wody różni się nieco od tego, jaki pojawia się na przykład u psów.
Bardzo dużą różnicą okazuje się między innymi fakt, że koci układ pokarmowy źle radzi sobie z trawieniem innych produktów niż mięso – dlatego koty pod żadnym pozorem nie powinny jeść takich rzeczy jak nabiał, słodycze, pieczywo, owoce czy warzywa (wyjątkiem są śladowe ilości warzyw w karmie, które niekiedy pomagają odbudować florę bakteryjną).
Zdrowa karma dla kota – mokra czy sucha?
To sprawia, że bardzo dobrym wyborem dla tych czworonogów będzie wysokiej jakości mokra karma dla kotów składająca się przede wszystkim z mięsa mięśniowego i podrobów.
Warto natomiast unikać produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz różnego rodzaju dodatków w postaci zbóż, grochu, kukurydzy czy innych podobnych składników.
Jako zwierzę pustynne kot domowy pobiera większą część wody ze swojego posiłku – w naturalnych warunkach byłaby to upolowana ofiara, z kolei w warunkach domowych kot najłatwiej przyswaja wodę podczas jedzenia karmy.
Dlatego bardzo zdrowym wyborem dla mruczków okazuje się mokra karma dla kotów o dużej wilgotności, czyli z dużą zawartością wody. W efekcie koty będące na mokrej diecie rzadko kiedy muszą dodatkowo spożywać jeszcze wodę z osobnej miseczki – znaczna część ich dziennego zapotrzebowania jest zaspokajana podczas posiłku.
Dzięki temu wysokiej jakości mokra karma zmniejsza ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób związanych z układem moczowym, a także okazuje się niezwykle lekkostrawna.
Dlaczego koty powinny jeść kilka małych posiłków w ciągu całego dnia?
Zastanawiając się, jak prawidłowo karmić kota, warto także zwrócić uwagę na fakt, że w naturalnych warunkach koty polowały nawet kilka razy dziennie, ale ich ofiary nie należały do zbyt dużych.
Dlatego koci układ pokarmowy najlepiej radzi sobie z trawieniem mniejszych, ale częściej dostarczanych porcji. W codziennym życiu oznacza to, że zdrowym rozwiązaniem będzie podawanie kotu nawet 4-5 posiłków dziennie, które nie będą jednak zbyt obfite.
Aby dowiedzieć się, jak wydzielić zdrową dzienną porcję jedzenia, możemy z łatwością obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne naszego kota i porównać je z ilością kalorii podaną przez producenta karmy.
Zwykle karma sucha dla kotów będzie zawierała nieco więcej kalorii, co oznacza, że nasz pupil powinien dostać jej mniej niż karmy mokrej. Z tego powodu przed wydzieleniem porcji warto za każdym razem sprawdzić na opakowaniu kaloryczność danego produktu i upewnić się, że w pełni zaspokoimy koci głód bez ryzyka przekarmiania.
Napisz nam co o tym myślisz