logo

Dziecko, pies i zabawy karnawałowe. O bezpiecznych zachowaniach

simplie Aktualności 1 marca 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Okres karnawałowy ściśle powiązany jest z zabawą. Jeżeli posiada się psa, dzieci, to rozrywkowe spotkania w gronie rodzinnym, przyjaciół odbywają się najczęściej u kogoś w domu. Dochodzi do sytuacji, kiedy to do domu z psem przybywają znajomi z dzieciakami. Spotkanie w takiej konfiguracji niekoniecznie musi przebiegać w sposób pozytywny. 

Dzieci mogą mieć milion pomysłów na minutę, szczególnie gdy głównym bohaterem ich zabaw ma się stać pies. Dlatego jak bezpiecznie przygotować się do spotkań w okazji karnawału, w których dojdzie do spotkania psów i dzieci? O czym zawsze pamiętać i jak nie doprowadzić do sytuacji podnoszących temperaturę?

Prawidłowa komunikacja


Jakiekolwiek podbramkowe sytuacje związane z zachowaniem psa da się wcześniej zauważyć. Opiekunowie lubią zwracać uwagę, że pies po prostu nie wysyłał ostrzeżeń. Jest to jednak wymówka, gdyż każdy pies w sytuacji incydentów, na pewno potrafi uprzedzić o niekonwencjonalnym zachowaniu. Szczególnie że mowa o psach, które od lat są przy rodzinie i pewne nawyki mają wyuczone.

pies i dziecko rodzina odpoczynek

Trzeba zatem zwracać uwagę na różnego rodzaju zachowania. Na pierwszy plan wysuwają się takie jak np. odwracanie głowy, oblizywanie się, otrzepywanie się. Jeżeli pies w ten sposób zachowuje się np. przy dziecku, to oznacza, że czuje się w sposób niekomfortowy. Skutkiem takich zachowań może być przyszłe zdarzenie, którego wszyscy chcieliby uniknąć. Im prędzej zauważy się tego typu sygnały, tym szybciej trzeba reagować, zabierając psa w miejsce odosobnienia, aby się uspokoił. Warto również zwrócić uwagę na sytuację, kiedy pies zaczyna warczeć. Niekoniecznie oznacza to psią agresję, lecz jest wyraźnym znakiem, iż doszło do sytuacji, która psu nie odpowiada.

Dzieci pod pełną kontrolą


Nie można pod żadnym pozorem pozostawiać dzieci sam na sam z psami. Jakiekolwiek zrezygnowanie z nadzoru nie jest rozsądnym zachowaniem, mogącym narobić tylko szkód. Nie wiemy, jak pies zareaguje w takiej sytuacji. Nie wiadomo jakie „interesujące” pomysły rozrywek wpadną do dziecięcej głowy, gdy partnerem do zabawy ma być pies. Dlatego, gdy do naszego domu przychodzą goście z dziećmi, to tak wszystko zorganizujemy, aby mieć na wszystko oko. Nie trzeba tutaj żadnych skomplikowanych działań, czy też ciągłego siedzenia nad dzieckiem lub psem. Wystarczy pomyśleć zdroworozsądkowo.

dziecko szczeniak zabawa

Zasada ograniczonego zaufania


Zasada, która nakazuje ograniczyć zaufanie, tyczy się zarówno psów, jak i dzieci, które znajdują się w naszych czterech ścianach. Opiekunowie nie mogą ślepo ufać swojemu czworonogowi. Nie warto trzymać się wyświechtanych haseł typu „to niegroźny pies”, czy też „uwielbia dzieci”. Stosujemy pełną kontrolą, zaufanie odkładamy na bok. Nie mamy przecież pojęcia, jak może zachować się pies w towarzystwie zupełnie nowej osoby.

Pełna kontrola nad rodzajem zabaw


Oczywiście, jeżeli z okazji karnawałowych imprez pojawią się w domu dzieci, to nie należy ich odseparować od psa. Jednak starannie trzeba przygotować się na to, że niektóre zabawy nie mogą mieć miejsca. Jak wiadomo, dzieciaki potrafią być żywiołowe, co natychmiast wykorzysta pies. Dlatego chcąc uniknąć niebezpiecznych sytuacji, jasno przedstawiamy, że żadnego rodzaju gonitwy nie mogą mieć miejsca. Również niezbyt dobrym pomysłem jest psie aportowanie w domu. To oczywiście tylko dwa pierwsze przykłady, które wskazują, jakich zabaw unikać.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Psi charakter zdrowie charakter

Psia filozofia jest prosta i warto z niej czerpać!

8 lutego, 2021
pies milosc czlowieka

Psi świat i o tych, co chcą być zbyt dobrzy

1 marca, 2021
Wyświetlenia: 589