logo

Jak zacząć wspólne bieganie z psem?

simplie Aktualności 19 czerwca 2019 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez biegania, regularnie trenujemy, a mamy psa, to dlaczego by nie zabrać go ze sobą na trening? Przecież psy uwielbiają bieganie, mogą więc okazać się znakomitym towarzyszem w trakcie kolejnych wypraw biegowych. Jak zacząć biegać razem z psem? Jak się przygotować do pierwszych treningów? O jakich zasadach należy pamiętać?

Pierwszy trening, czyli kiedy zapraszamy psa na wspólne bieganie?


Kiedy można bez żadnych obaw zabrać psa na treningi biegowe? Przyjmuje się, że gdy pies ma około 1,5 roku, można spróbować pierwszych treningów. Oczywiście tutaj trzeba pamiętać o pewnych zasadach, a mianowicie początkowe wspólne wyjścia nie mogą być zbyt intensywne.

Nasza forma, nasze możliwości nie mają w tym momencie żadnego znaczenia. Biegamy, spacerujemy, bawimy, ważne, aby zapewnić psu jak najwięcej rozrywki i systematycznie, ale powoli zwiększać jego możliwości biegowe. Ważne jest również umiejętne obserwowanie psiaka. Dzięki temu będzie wiadomo, kiedy ma ochotę na bieganie, kiedy chce odpocząć, czy też już zakończyć harce biegowe.

Jaki sprzęt do wspólnego biegania z psem?


Wybierając się na trening z psem, chcąc wspólnie biegać, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Są osoby, które bagatelizują kwestię sprzętu, jednak jest to ogromny błąd. Co należy kupić? Jaki sprzęt do wspólnego biegania z psem sprawi, że każdy trening będzie komfortowy i bezpieczny?

Smycz z amortyzacją oraz pas biodrowy, a do tego specjalne szelki dla psa. Dlaczego to tak istotne? Mianowicie w ten sposób zabezpieczamy siebie oraz psa przed wypadkami, niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak np. nagłe hamowanie. Unikniemy w ten sposób kontuzji, urazów. Nie będziemy szarpać psa, jak i również biegamy w sposób komfortowy, gdyż mamy wolne ręce.

Czy biegać bez sprzętu? Można, jednak tylko w sytuacji, kiedy pies jest niezwykle posłuszny i mamy pewność, że nagle nie wpadnie na pomysł, żeby pobiec w zupełnie innym kierunku. Natomiast pod żadnym pozorem nie można biegać z psem, który ma obrożę i do tego jest na smyczy. Obroża w trakcie biegu jest niekomfortowa, będziemy go szarpać, a dodatkowo musimy trzymać smycz.

Gdzie biegać z psem?


Unikać należy miejsc zatłoczonych, biegania po miejskich chodnikach, wzdłuż ruchliwych ulic. Jest to niebezpiecznie dla wszystkich. Pies może różnie reagować na otoczenie, szybko zmieniające się sytuacje. Dodatkowo mnóstwo pieszych, aut, rowerzystów.

Najlepiej więc opuścić miejską dżunglę, wybierając lasy czy też łąki. Tam spokojnie, nie niepokojąc nikogo, można doskonale się bawić, wspólnie biegając z psem. Bieganie w takich miejscach, to również zbawienie dla naszego zdrowia, a dokładniej dla stanu naszych, jak i psich stawów. Bieganie po betonie obciąża je znacznie bardziej niż po miękkim podłożu.

Kiedy biegać z psem? Rano, w ciągu dnia, czy wieczorem?


Optymalna pora do biegania, nie tylko z psem, ale również indywidualnie, to oczywiście wczesny ranek lub późny wieczór. Mowa oczywiście o najcieplejszych miesiącach w roku. Bieganie latem, kiedy mocno przygrzewa słońce, jest niezwykle niebezpieczne, zarówno dla człowieka, jak i psa.

Najważniejsze zasady, dzięki którym bieganie z psem będzie przyjemnością


Biegając z psem, nie traktuj go jako podopiecznego, którego przygotowujesz do zawodów olimpijskich. Traktujemy wspólne treningi jako znakomitą zabawę, aktywne spędzanie czasu. Nie wymagajmy od naszego psa szybkich postępów, regularnego osiągania coraz lepszych wyników.

Nie biegamy z psem, kiedy ten jest po posiłku. To ogromne zagrożenie dla czworonoga, może wystąpić skręt jelit. W niektórych sytuacjach skręt jelit może doprowadzić do śmierci psiaka. Jedzenia nie podajemy również bezpośrednio po treningu. Warto odczekać pewien czas i dopiero później nakarmić psa. Jeżeli nasz pies biega z nami regularnie, to pamiętajmy o tym, że potrzebuje on większej kaloryczności posiłków.

Wybierając się na bieganie, bierzemy dla siebie wodę. Uzupełnianie płynów jest bardzo istotne, gdyż niezależnie od ilości przebiegniętych kilometrów, podczas treningów biegowych, organizm potrzebuje nawodnienia. To samo dotyczy naszych psów. Miejmy więc przygotowaną wodę również dla niego.

Nie każdy pies nadaje się do wspólnego biegania. Decyduje o tym choćby rasa psa, jego wiek oraz stan zdrowia. Nie zmuszajmy, nie wymagajmy od psów, aby chciały z nami biegać. Dajmy psu chwilę dla siebie, zarówno przed w trakcie, jak i po treningu. Nie można sztywno ustalać czasu, elementów wspólnego biegania. Psy wychodząc na świeże powietrze, mają swoje rytuały i należy to uszanować.

Napisz nam co o tym myślisz

 • W punkt. Dodałbym jeszcze, że warto od czasu do czasu zabrać psa na zawody biegowe. W Polsce jest co raz więcej zawodów dla biegaczy z psem i co raz więcej organizatorów biegów masowych zezwala na udział biegaczy z psem.

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 23

  Życie psa wśród ludzi

  30 maja, 2019
  Psie mity VS prawda historyczna i naukowa blog o psach z psiego punktu widzenia

  Psie mity VS prawda historyczna i naukowa

  27 czerwca, 2019
  Wyświetlenia: 601