logo

Jak zadbać o swojego psa? Najważniejsze zasady

simplie Aktualności 2 marca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Współcześnie pies stał się członkiem rodziny. Sprawia to, że dostarczamy mu jak najbardziej komfortowych warunków, chcemy, aby zawsze był zdrowy i w pozytywnym nastroju. Jednak osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na psa, nie zawsze wiedzą, jak świadomie i rozsądnie podejść do zwierzęcia.

Dlatego poniższy tekst z pewnością wielu osobom przybliży kwestie związane z tym, jak prawidłowo zadbać o komfort zarówno psa, jak i siebie samego. Co należy zrobić? Co jest najbardziej istotne na samym początku, kiedy pies już trafi pod nasz dach?

Wybierz najlepszego weterynarza


Z wyborem weterynarza podobnie jak z zapisaniem się do konkretnego lekarza. Trzeba mieć naprawdę 100% pewności, że właśnie taki, a nie inny specjalista, zagwarantuje profesjonalną opiekę. Jak wybierać weterynarza, z którym zwiążemy się na dłużej? Jest kilka elementów, które decydują o tym.

Na pewno konieczne jest samodzielne sprawdzenie usług oferowanych przez konkretnych weterynarzy. Jeżeli weterynarz, u którego byliśmy, nie budzi naszego zaufania, nie odpowiada nam styl jego pracy, to koniecznie należy sprawdzić kolejnych. Nie można również kierować się własną wygodą i wybrać weterynarza, który ma blisko nas gabinet. Dbajmy o naszego czworonożnego przyjaciela.

Ważnym elementem profesjonalnych gabinetów weterynarzy jest wygląd i wyposażenie ich placówki. Świat szybko idzie do przodu i należy tego oczekiwać od osoby, która ma dbać o zdrowie naszego psiaka. Jeżeli nie jesteśmy pewni ostatecznych decyzji, to dobrze również zaznajomić się z opiniami osób, które korzystają z usług konkretnych weterynarzy.

Zwykła adresówka pewniejsza niż czip


Psy powinny posiadać czip który zawiera wszystkie niezbędne dane do identyfikacji właściciela. Ale czy taki czip daje pewność, że zagubiony pies szybko się odnajdzie? Niekoniecznie, gdyż istnieją różne rodzaje czytników do czytania informacji, a może się okazać dodatkowo, że numer czipu nie został wprowadzony do bazy danych. I co w takiej sytuacji? Nowoczesne technologie mają ułatwiać życie, ale jednak warto zaufać starym metodom. Wystarczy przygotować prostą adresówkę z numerem telefonu i porządnie ją zamontować np. na obroży.

Prawidłowe odżywianie psa


Od pierwszych wspólnych chwil z psem, należy zadbać o jego prawidłowe żywienie. Czasy, kiedy pies otrzymywał do jedzenia, to co pozostało na stole, lub kupowane było np. mięso najgorszej jakości, raczej już minęły. Świadomi właściciele psów chętnie sięgają po karmy. Jednak karma karmie nierówna, a dodatkowo nie każda z tych reklamowanych, markowych, jest dobrym pomysłem dla psiaka.

Przede wszystkim należy dopasować karmę pod rasę psa. Dodatkowo trzeba dokładnie czytać skład karmy, tak aby nie żywić swojego pupila „śmieciowym jedzeniem”. Warto również powstrzymywać się przed dokarmianiem psa. Umiejętne dawkowanie codziennego pożywienia to gwarancja, że pies nie przytyje, jak i również nie pojawią się żadne niechciane problemy zdrowotne.

Bezpieczne miejsca na spacery i aktywność


Na pewno nie można negatywnie przesadzać z oceną miejsc, gdzie nasz pies będzie biegał. Praktycznie nawet w najbardziej estetycznie przygotowanym parku, mogą czekać na niego najróżniejsze pułapki. Warto jednak zorientować się w temacie dotyczącym miejsc, w których psy czują się znakomicie. Wystarczy odpowiednia obserwacja, doglądanie gdzie spotykają się inne osoby ze swoimi psami.

Dodatkowo w internecie można znaleźć wiele interesujących informacji w tym temacie, gdzie właściciele psów, chętnie dzielą się doświadczeniem. Pamiętać należy również o tym, że niezależnie jakie miejsce wybierzemy na spacery z psem, to zadbajmy o bezpieczeństwo innych osób, które również tam się pojawiają.

Kleszcz, wróg numer jeden psów


Kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale również psy. Łąki, trawniki, lasy, wszędzie tam można stać się ofiarą kleszcza. Psy są szczególnie narażone na ich ataki. Dlatego należy prawidłowo zadbać o ochronę przed kleszczami. Po pierwsze należy psa zabezpieczyć przy pomocy choćby preparatów lub specjalnych obroży, które odstraszają kleszcze. Po drugie trzeba cierpliwie podejść do regularnego sprawdzania naszego psa po każdym spacerze.

Komfort psa w podróży


Częste podróże, wyjazdy na wieś, wakacje, do rodziny, ale i również np. do weterynarza, sprawiają, że warto posiadać samochód przystosowany do komfortowego transportu psa. Mały samochód to duży problem, chyba że posiada się psa o mikrych rozmiarach, wtedy śmiało, można go trzymać na kolanach.

Większe psy wymagają większej troski. Na pewno pasy bezpieczeństwa w samochodzie nie są odpowiednie dla psów. Przewożenie psa bez zapięcia jest ryzykowne, jak wiadomo w sytuacji wypadku, ostrego hamowania, pies poleci z ogromną siłą, co może nieść ze sobą fatalne konsekwencje dla wszystkich podróżujących. Warto więc zainwestować w odpowiedniej wielkości klatkę, odpowiednią zabezpieczoną przestrzeń (np. w samochodach dostawczych, czy transporterach).

Możliwości jest wiele, grunt to podejść do tematu zdroworozsądkowo i zapewnić psu, ale i pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu w trakcie podróży.

Planując wakacje z psem, pamiętaj o wyborze takiego hotelu lub pensjonatu, w którym możliwe jest przebywanie ze zwierzakiem! Sprawdź również okolicę – czy znajdują się w okolicy miejsca, w które udasz się ze swoim czworonogiem? A może nawet przestrzenie, w których Twój pies będzie mógł pobiegać bez smyczy?

Karta informacyjna psa


Niepozorny kawałek papieru, który zabezpiecza psa, np. w sytuacji wypadku jego właściciela. Taka karta zawiera wszystkie niezbędne informacje, które odpowiednim służbom pomogą w zadbaniu o zwierzę na czas, kiedy właściciel przebywa np. w szpitalu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Specyficzni wlasciciele psow blog o psach wychowanie psa

Specyficzni właściciele psów

17 lutego, 2019
Pierwsza psia wystawa Przygotuj siebie oraz psa w sposob perfekcyjny

Pierwsza psia wystawa?

20 marca, 2019
Wyświetlenia: 631