logo

Mity na temat naszych psich przyjaciół

simplie Aktualności 25 listopada 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Mimo znakomitego, łatwego dostępu do wiedzy (np. za pomocą internetu), wciąż wiele osób opiera się na absurdalnych twierdzeniach, wierzy w stereotypy, mity. Dotyczy to wielu sfer życia codziennego, w tym tego związanego z psami i ich właścicielami. Ci, którzy mają psy, nie mogą się nadziwić, jak wiele absurdalnych opinii nadal dotyczy ich zwierząt.

Niestety, stereotypy, absurdalne wierzenia, zasłyszane „pseudo fakty” odnośnie do psów, ich zachowań, wychowania, a także samych psiarzy, jest raczej negatywne, co może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami. 

Trzeba podkreślić, że nie tylko osoby postronne rozsiewają absurdalne  informacje na temat psów. Zdarzają się również właściciele psów, którzy wierzą w mity dotyczące swoich czworonogów. Warto zatem obalić mity, warto przyjrzeć się nieprawdziwym twierdzeniom dotyczących psów, których w codziennym obiegu jest bardzo wiele.

„Pies psu wilkiem”


Popularny mit, mówiący o tym, że pies z psem się nie dogada, a w szczególności niebezpiecznie dzieje się, gdy na spacerze spotkają się dwie suki. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego podejścia psa. Niektóre psy wręcz łakną zabaw z innymi czworonogami i to niezależnie od płci. 

Niebezpieczne sytuacje, agresja pomiędzy psami często będzie wynikała z zachowania właściciela, który na wszelkie sposoby będzie starał się nie dopuścić do wspólnego spotkania. To, czy psy z radością obcują ze sobą, zależy od ich socjalizacji, wychowania, stałych zachowań właściciela.

Suka powinna mieć szczeniaki


Każda suka powinna choć raz mieć szczeniaki. Oto jeden z giga absurdów, z którymi można się spotkać. Tylko jaka jest jego geneza? Dlaczego suka powinna mieć szczeniaki?

Czy wynika to z jakichś badań biologicznych? Jeżeli mowa o psach nie hodowlanych, to lepiej unikać sytuacji, że suka wyda na świat młode. 

Z drugiej strony są jeszcze właściciel psów, którzy uważają, że prawdziwy pies, powinien być dopuszczony do suki. Nic z tego nie jest prawdą, tylko znakomicie wpisuje się w kolejne mity, tworzone przez osoby niemające pojęcia o psach.

Kastracja, sterylizacja wpływa negatywnie na stan zdrowia psa


Kto wierzy i powtarza tego typu absurdy, powinien raczej sprawdzić swój stan zdrowia. Prawidłowo, profesjonalnie wykonany zabieg sterylizacji, kastracji nie będzie miał negatywnego wpływu na psie zdrowie. Jeżeli stale zapewniamy psu odpowiednią aktywność, a także umiejętnie go żywimy, nie ma szans na to, aby w jakikolwiek sposób wyżej wymieniony zabieg powodował zmiany zdrowotne.

Karmienie psa surowym mięsem wzmacnia agresję


Wystarczy regularnie psu dawać surowe mięso, aby stał się bardziej agresywny. W skrajnych przypadkach może nawet zaatakować właściciela i go zagryźć. Fantastyczna sytuacja, która idealnie pasuje do mitów ze świata psów. To, czym i w jaki sposób karmimy naszego czworonoga, nie powoduje zwiększenia jego agresji, negatywnego podejścia do otoczenia.

Szarpak, czyli zabawka wywołująca u psa agresję


Kolejny interesujący mit, którego celem jest dowiedzenie, że właściciel psów robią wszystko, aby wyzwolić w nich agresję. Zabawa szarpakiem na całe szczęście nic takiego nie robi, a wręcz przeciwnie. To znakomita rozrywka dla psiaka, który doskonale pożytkuje energię, a równocześnie jeszcze lepiej buduje relację ze swoim opiekunem.

Psy nie pasują do bloku, małych mieszkań


Coraz głośniej mówi się o tym, że psy nie nadają się do mieszkania w blokach. Owszem, jest kilka ras, które po prostu są stworzone do tego, aby przez cały czas obcować na dużej powierzchni, mieć możliwość stałego wybiegania się na świeżym powietrzu. Jednak większość psów doskonale odnajduje się w mieszkaniach i to nie tych dużym metrażem. 

Oczywiście wiele zależne jest od właściciela czworonoga, czy potrafi stworzyć odpowiednie warunki. Pamiętajmy, psy w trakcie pobytu wśród czterech ścian odpoczywają, ładują akumulatory. Natomiast regularne spacery, aktywność fizyczna, pozwoli psu zaspokoić najważniejsze potrzeby.

Pies przodem, czyli o dominacji czworonoga


Pies zawsze powinien iść za swoim panem. Szczególnie nie może być pierwszy podczas przechodzenia przez drzwi, gdyż to prosta droga do jego dominacji w domu. Nie wiadomo co za „specjalista” wymyślił taką teorię i poparł ją swoimi badaniami. To czy pies zdominuje właściciela, domowników, zależy tak naprawdę od wielu innych czynników. 

Źle prowadzone wychowanie, szkolenie, pominięcie procesu socjalizacji przyczyni się na pewno to, że pies stanie się panem domu. Dlatego każdy, kto chce mieć psa i nie ma zamiaru zostać zdominowanym, powinien być osobą konsekwentną, stabilną. Tylko w ten sposób odpowiednio wychowa psa, oczywiście w relacji stricte partnerskiej.

Wykastruj, wysterylizuj psa, a znikną wszelkie problemy


Wystarczy przeprowadzić proces sterylizacji, kastracji, a nasz pies nie będzie już nigdy agresywny, stanie się potulny jak baranek. Głupota powtarzana od dawien dawna, niemająca nic wspólnego z rzeczywistością, codziennym psim żywotem. Podejmowanie decyzji o kastracji, sterylizacji z uwagi na problemy z psem jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem opiekuna.

Masz dzieci, jesteś w ciąży? Nie ma miejsca w twoim życiu na psa


Kobieta w ciąży i pies? Tak nie może być. Przecież pies się brudzi, może roznosić wiele zarazków. Do tego agresywna postawa względem nowego członka rodziny. Niebezpieczeństwo w pełnej krasie dla kobiet w ciąży i młodych mam.

Nic z tych rzeczy nie ma miejsca, wręcz przeciwnie. Pies w domu, w którym pojawi się małe dziecko to znakomite, pozytywne rozwiązanie. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Trzeba umiejętnie psa przygotować na dość rewolucyjne zmiany, które zajdą.

Psy mogą same się „wychowywać”


Bzdura, którą powtarzają nie tylko laicy, ale i niektórzy opiekunowie czworonogów. Właśnie osoby, które posiadają psy i nic nie robią z nimi w kierunku wychowania, szkolenia, mają później problemy w prawidłowych relacjach.

Innego rodzaju błędnym postrzeganiem psów, jest „rzucanie” go na głęboką wodę, czyli bezproblemowe dopuszczanie do psa innych czworonogów. Jeżeli pies nie jest odpowiednio ułożony, młody wiekiem, może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. Psa należy wychowywać, a także umiejętnie, w odpowiednich dawkach socjalizować.

Tylko młody pies nauczy się sztuczek


Ogromny błąd, powielany przez właścicieli starszych psiaków. Pies, o ile jest sprawny fizycznie i ma siły, nie powinien mieć problemów z nauką sztuczek. Tutaj wiek nie ma nic do rzeczy, a liczy się to, z jakim opiekunem pies ma do czynienia.

To oczywiście nie wszystkie mity, stereotypy, z jakimi spotykają się właściciel psów. Najważniejsze, żeby im nie ulegać i nie słuchać „psich specjalistów”. Trzeba mieć tylko nadzieję, że z czasem owych przesądów będzie pojawiało się coraz mniej.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Psie umiejetnosci ktore ulatwia ci zycie

Psie umiejętności, które ułatwią ci życie

3 listopada, 2019
blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 26

Pies, co tak naprawdę o nim wiemy?

29 listopada, 2019
Wyświetlenia: 489