logo

Nose Work, czyli doskonały trening dla twojego psa

simplie Aktualności 29 czerwca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Nosework to znakomity pomysł na to, aby ciekawie spędzać czas z własnym psem. Ta forma treningu dopiero zyskuje na popularności, dlatego też wielu właścicieli psów nie bardzo wie, jak prawidłowo podejść do tematu. Sprawdźmy zatem dlaczego warto stawiać na nose work? Jakie zalety taka forma treningu i oczywiście jak efektywnie ćwiczyć ze swoim pupilem.

Nose Work – dlaczego warto w to wejść?


Nosework, czyli mamy do czynienia z pracą węchową. To niezwykle ważne dla każdego psa, jego natury. Dlatego koniecznie trzeba się tym bliżej zainteresować, gdyż jest to bardzo komfortowa i przyjemna forma psiego kształcenia. Połączenie zabawy z nauką to najlepsze, czego może oczekiwać nasz pupil.

Na pewno wiele osób może zainteresować nosework z tego względu, że trening można w całości przeprowadzić w domu. Nie trzeba szukać plenerów, nie trzeba inwestować pieniędzy w rekwizyty, przedmioty do szkolenia psa. Nie musimy korzystać z pomocy osób trzecich, wynajmować specjalistów od psiego treningu. Co warte podkreślenia, nose work nie będzie wymagało dużych nakładów czasowych. Wszystko, co potrzebne, co konieczne do prawidłowo przeprowadzonego treningu, znajdziemy w naszym domu.

Nose Work jest więc zdecydowanie znakomitym pomysłem dla wszystkich tych, którzy pragną uczyć swojego psa, ale z uwagi na szybki tryb życia, nie bardzo mogą to robić tradycyjnie. Warto również podkreślić, że mimo niewielkich wymagań, trening Nose Work daje znakomite efekty, korzyści, zarówno psu, jak i właścicielowi.

Nose Work i jego zalety


Nose Work pozwala na wyciszenie psa, stabilizuje jego układ nerwowy. Jeden trening trwający 20 minut, z powodzeniem zastępuje dwie godziny spaceru. Pies spala dokładnie tyle samo energii, co nie może dziwić, gdyż wytężona praca węchowa, wymaga większego zaangażowania psa, niż zwykłe spacerowanie, ganianie na świeżym powietrzu.

Warto zaznaczyć, że nosework pozwala również budować pewność siebie u psa. Jeżeli ma się do czynienia z psem, który jest wycofany, lękliwy, to dość szybko, po kilku sesjach treningowych, zauważy się zmiany w jego zachowaniu. Oczywiście zmiany pozytywne, na plus.

Regularne zajęcia w ramach nose work wpływają również pozytywnie na psy, które są energiczne, nadpobudliwe. Energia zostaje skierowana na pracę węchową, a silna potrzeba pracy węchowej, zostanie skanalizowana właśnie w trakcie Nose Work.

Psu należy zagwarantować odpowiednie dawki pracy umysłowej, sprawić, że trening, zabawa nie polega tylko na spożytkowaniu energii. Psy do prawidłowego rozwoju potrzebują również wysiłku dla umysłu, co zapewnia nosework. Są rasy psów, które wręcz wymagają od właścicieli umiejętnego zbilansowania spożytkowania energii fizycznej i umysłowej. Jeżeli nie zostanie to prawidłowo wyważone, może się okazać, że pies będzie sprawiał problemy, stanie się niezdyscyplinowany.

Nose Work, co na dobry początek?


Nie ma znaczenia, z jakim psem mamy do czynienia, zawsze wszystko swój początek ma w kartonie. Podstawą pracy w ramach nose work są kartony i ich przeszukiwanie. Pozwala to psom na przygotowanie się do dalszej pracy, opierających się na przeszukiwaniach innych obiektów, przejścia na wyższy poziom.

Zaleca się, aby praca z psem i początkowe przeszukiwanie kartonów, trwało odpowiednio długo. Mimo iż każda jednostka treningowa może trwać kilkadziesiąt minut, to warto aplikować jak najwięcej takich jednostek. Nie wolno również zapominać o podstawach nose work, nawet kiedy pies jest już na wyższym stadium zaawansowania. Powroty do kartonów, ich przeszukiwania będą zawsze korzystne. Kolejne etapy pracy w ramach Nose Work skłaniają dodawać poszukiwania różnych elementów wnętrz, aż pies będzie w stanie z powodzeniem zająć się przeszukiwaniem całych pomieszczeń.

Początki Nose Work wymagają od właściciela, aby nastawić psa pozytywnie i dać mu jak najwięcej dobrych bodźców. Dlatego przygotowując smakołyki, które będą potrzebne w trakcie treningu, należy sięgać po te z najwyższej półki.

Pierwsze fazy Nose Work wykluczają używanie substancji zapachowych, na nie przyjdzie jeszcze czas. Wystarczy tutaj po prostu pamiętać o odpowiednich nagrodach, w postaci właśnie smakołyków. Zasada kija i marchewki znakomicie się sprawdza w trakcie nose work, czego będziemy świadkami, gdy tylko zajmiemy się treningiem.

Mogą pojawić się obawy, że pies nauczony poszukiwaniem jedzenia, zapomni, o co się rozchodzi w nose work. Nie będzie chciał pracować z wykorzystaniem węchu, poszukiwaniem zapachów. Dobrze prowadzony trening, odbywający się regularnie sprawi, że pies będzie miał pojęcie na celu, czyli skupienie się na zapachu.

Kto uważa, że przeszukiwanie kartonów z jedzeniem, to banalne zadanie na psa, pozytywnie się zaskoczy. Po pewnym czasie przyjdą znakomite efekty, co przełoży się na zachowanie psa, który z przyjemnością zacznie eksplorować coraz to większe przestrzenie.

Zanim rozpoczniesz Nose Work z psem, skorzystaj z doświadczeń innych


Warto konsultować się ze specjalistami, osobami doświadczonymi w temacie Nose Work. Mowa tutaj o wymianie informacji, możliwości uzyskania pomocy w doborze prawidłowego treningu. Należy pamiętać, że każdy plan treningowy powinien być przygotowany indywidualnie pod psa. Nie ma jednego, uniwersalnego planu, który pozwoli na sukces w treningu Nose Work.

Dlaczego należy na wstępie przygody z nosework, konsultować się z osobami, które bardzo długo siedzą w temacie? Przede wszystkim wiedza osób doświadczonych pozwala unikać błędów. Błędne prowadzenie treningów Nose Work to prosta droga do porażki. Pies dość szybko zniechęci się do pracy węchowej, a przekonanie go do zmiany decyzji będzie bardzo trudne. Współpraca ze specjalistą to również gwarancja, że psie postępy w nose work będą szybsze, niżby miało to miejsce w trakcie samodzielnej pracy.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Pomysly na zabawy z psem w domu blog o psach wychowanie psa

Pomysły na zabawy z psem w domu

27 czerwca, 2019
Kiedy nalezy udac sie z psem do weterynarza blog o psach z psiego punktu widzenia

Kiedy należy udać się z psem do weterynarza?

4 lipca, 2019
Wyświetlenia: 800