logo
close

Nowy pies w domu – czy potrzeba kupić nową karmę?

18 czerwca 2021
simpli Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Karma dla psów – ta sama czy inna?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oba psy można karmić tą samą karmą, trzeba ustalić potrzeby żywieniowe obu gatunków. Pierwszą kwestią, którą warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, dotyczy wieku obu czworonogów. Potrzeby szczeniąt i dorosłych psów są inne. Często takie karmy będą różnić się składem. Do prawidłowego rozwoju młode potrzebują wyższej dawki białka, tłuszczu i kalorii. Im więcej w niej węglowodanów, tym mniej składników, które są niezbędne na tym etapie życia.

Dodatkowy czynnik przemawiający za stosowaniem różnych karm dla naszych podopiecznych to zróżnicowane zapotrzebowanie poszczególnych ras. Małe pieski mają nieco inne potrzeby w zakresie karmienia, niż psy osiągające wagę przekraczającą 10 kg. Niewielka budowa ciała wiąże się również z mniejszą pojemnością żołądka, dlatego lepiej karmić pupila częściej, za to małymi porcjami. Sucha karma powinna mieć też drobną strukturę, by piesek poradził sobie z jej pogryzieniem. Przedstawiciele małych ras to często psy, które nie potrzebują też dużej ilości ruchu. Karmienie ma w ich przypadku bardzo ważne znaczenie, ponieważ otyłość może być w ich przypadku dużym obciążeniem dla układu krążenia.

Różny sposób karmienia obu psów może wynikać również ze stanów chorobowych (np. nietolerancja na pewne składniki karmy, trudności w przełykaniu itp.) albo odmiennych przyzwyczajeń adoptowanego psa. Warto dopytać w schronisku lub u poprzednich właścicieli o upodobania kulinarne nowego mieszkańca, by (przynajmniej w początkowym etapie) nie zmieniać jego diety. Pies łatwiej przyzwyczai się wtedy do nowego miejsca. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, możemy powoli zmieniać karmę, stopniowo zwiększając jej udział w diecie nowego czworonoga, tak by ostatecznie przejść na żywienie obu psów tym samym produktem.

Wybór karmy dla psa

Bez względu na preferencje Twojego psa, sucha i mokra karma zawsze powinna charakteryzować się jak najlepszym składem. Zanim zdecydujesz się na zakup określonej karmy, koniecznie zapoznaj się z etykietą o porównaj dostępne produkty. Sprawdź, czy jest pozbawiona konserwantów i ulepszaczy smaków. W sklepie Zoopers znajdziesz różne rodzaje jakościowych karm dla psów, co zdecydowanie ułatwi Ci planowanie diety Twoich podopiecznych.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności