logo

Savoir-vivre psiarzy

simplie Aktualności 18 kwietnia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Savoir-vivre to zbiór zasad, mówiących o tym, jak się dobrze zachowywać. Wskazówki dobrego zachowania dotyczą praktycznie każdej sytuacji, w jakiej możemy się znaleźć. Raczej większość z nas zna i stara się stosować savoir-vivre w codziennych sytuacjach.

Czy jednak mają psa, posiadamy wiedzę, mamy pojęcie o tym, że w trakcie codziennych spacerów, powinno przestrzegać się savoir-vivre psiarzy? Czy jednak wyjścia z psem, okazują się być często stresującą sytuacją, szczególnie kiedy mowa o psiarzach z dużych miast?

Sprawdźmy najbardziej istotne zasady savoir-vivre, które powinni przyswoić sobie wszyscy posiadający psy. Zobaczmy, w jaki sposób prawidłowo zachowywać się na spacerze, dzięki czemu nie będzie żadnych stresowych sytuacji.

Podstawy dobrego zachowania psiarzy


Idąc na spacer ze swoim czworonożnym przyjacielem, bądź serdeczny dla innych właścicieli psów. Nie musisz oczywiście z nikim się bratać, prowadzić rozmów, ale zwykły uśmiech, czy dzień dobry  jest niezwykle pozytywnym zachowaniem. Standardowo należy również szanować przestrzeń innych psiarzy, dlatego nie próbuj na siłę zagadywać, spoufalać się.

Może być to źle odebrane. Równocześnie, widząc, że inny psiarz bawi się ze swoim pupilem, przeprowadza trening, to pod żadnym pozorem nie powinno się psuć tej chwili. Jakie savoir-vivre stosować wobec swoich psów?

Skoro już wiemy, jak na wstępie się należy zachować, to kolejnym etap podstaw dobrego zachowania, będzie to, w jaki sposób prowadzimy nasze psy na spacerach. Zatem, zanim twój pies zacznie się bawić z innym, zapytaj, czy taka opcja wchodzi w rachubę.

Nie każdy ma ochotę, by jego pies uczestniczył w zabawach z innymi. Uszanujmy tę decyzję, zamiast udawać, że wszyscy doskonale się bawią. Jeżeli inny psiarz uważa, że powinieneś zabrać swojego psa, to koniecznie to zrób.

Nie doprowadzaj do sytuacji, że zachowanie twojego psa będzie irytujące dla otoczenia. Pod żadnym pozorem nie wolno spuszczać psów agresywnych, lubiących ganiać za rowerami, biegaczami. Ty znasz swojego psa, uważasz, że jest przytulny i nie zrobi krzywdy. Ludzie jednak tego nie wiedzą, a biegnąć pies może być źródłem ogromnego stresu dla człowieka.

Pozostałe zasady savoir-vivre dla właścicieli psów


Jeżeli twój pies załatwi swoje potrzeby, zawsze po nim posprzątaj. Mimo iż w Polsce niesprzątanie po psie jest karane, to mimo wszystko nadal w wielu miejscach można spotkać prawdziwe pola minowe. Unikaj wychodzenia z psem, który ma cieczkę.

Jeżeli musisz z nim wyjść na spacer, rób to w porach, kiedy wiesz, że nie spotkasz na swojej drodze zbyt wielu psiarzy. To, że znasz swojego psa doskonale, nie oznacza, że masz dawać wykłady innym psiarzom, np. na temat ich zachowań, tresury. W sytuacjach konfliktowych z innymi psiarzami najlepiej trzymać nerwy na wodzy.

Jak reagować na niewłaściwe zachowanie innych psiarzy


Znajomość zasad savoir-vivre psiarzy nie sprawia, że automatycznie wszyscy dookoła się do nich stosują. Wielokrotnie na spacerach można spotkać się z niewłaściwym zachowaniem innych psiarzy. Co więc robić w sytuacji, kiedy podejście do otoczenia, psów przez inne osoby jest nie do przyjęcia? Jak można powyżej przeczytać, zaleca się między innymi unikanie konfliktów.

Trudno jednak odgadnąć zamiary innych osób. Zatem najprościej jest wybierać miejsca na spacery, które nie są oblegane przez psiarzy. Można również odbywać dłuższe spacery w porach, gdzie raczej mało kogo spotkamy. Oczywiście jest to zachowanie antyspołeczne i w pewien sposób utrudnia się socjalizację psiaka. Jednak skoro nie ma innej możliwości?

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jakie zagrozenia moga czekac na psa wiosna i latem blog

Jakie zagrożenia mogą czekać na psa wiosną i latem?

5 kwietnia, 2019
Psia reaktywnosc. Jak sobie z nia poradzic blog o psach wychowanie psa

Psia reaktywność. Jak sobie z nią poradzić?

8 maja, 2019
Wyświetlenia: 251