logo

Dlaczego warto wyszkolić psa?

simplie Poradnik 15 stycznia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Posiadanie psów daje  nam wiele radości. Czworonożni przyjaciele nieraz koją nasze skołatane nerwy i poprawiają humor kiedy wszystko idzie nie tak. Oczywiście to od nas w dużej mierze zależy jakie relacje uda nam się wypracować z pupilem. Nieumiejętne wychowanie może sprawić, że zamiast obustronnego zadowolenia  będziemy odczuwali strach i stres.

szkolenie tresura wychowanie psow portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (1)

Aby zapobiec tego typu niespodziankom, warto przed zakupem/ adopcją psiaka zgłębić wiedzę w zakresie jego tresury. Obecnie w internecie znajdziemy wiele filmów czy artykułów szkoleniowych, które pomogą nam dobrze wychować zwierzaka. Jeśli jednak zadanie nas przerasta, warto skorzystać z profesjonalnych szkół dla psów i ich właścicieli.

Co daje szkolenie psów?


W  profesjonalnych szkołach dla psów nauczymy je wielu przydatnych rzeczy, m.in.:

  • spaceru na smyczy bez ciągnięcia,
  • posłuszeństwa po odpięciu ze smyczy, tak aby pies nie uciekał,
  • reagowania na komendy – np. „siad”, „stój”,
  • posłuszeństwa podczas przywoływania psa – dzięki temu przybiegnie na każde zawołanie,
  • cierpliwego czekania – np. przy sklepie,
  • pilnowania – domu, działki, samochodu,
  • odnajdywania zagubionych rzeczy,
  • posłuszeństwa niezależnie od miejsca – w domu i na ulicy.

szkolenie tresura wychowanie psow portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (1)

Nauka kształtuje w psach prawidłowe relacje z otoczeniem, rozwija psychicznie i emocjonalnie, a co za tym idzie – zapewnia psu i nam bezpieczeństwo. Oprócz korzyści dla psa, również właściciele nabywają ważnych umiejętności – przede wszystkim zrozumienia swojego pupila, odczytywania różnych sygnałów, które wysyła poprzez konkretne zachowania. Po takim kursie zarówno pies jak i opiekun będą odczuwali przyjemność podczas współpracy.

Z jakich szkoleń można skorzystać?


Rodzaje szkoleń są  dopasowane do potrzeb danego zwierzaka. Tak samo jak w szkole dla ludzi, wyróżniamy tu kilka poziomów edukacji. Możemy więc skorzystać z:

  • Psiego przedszkola –  przeznaczone jest ono dla  szczeniaków i młodych psów od 10 tygodnia do 6 miesiąca życia. Celem szkolenia na tym etapie jest socjalizacja czworonoga z otaczającym go światem, przyzwyczajanie go do różnych rzeczy i zjawisk występujących wokół. Maluchy stykają się tutaj ze zjawiskami, które je stresują, tak aby stopniowo się do nich przyzwyczaić. Wszystko odbywa się w atmosferze zabawy  i integracji z innymi psami, co wyrabia w nich umiejętności takie jak polowanie, walka, zaloty czy ucieczka. Psy uczą się przebywania w grupie, pozbywają się lęku oraz nieuzasadnionej agresji. Od tego w dużej mierze zależą ich zachowania w przyszłości, kiedy będą już dorosłymi psami.
  • Psiej podstawówki – kursy przeznaczone są dla psów powyżej 6 miesiąca życia. Na zajęciach uczą się reagowania na podstawowe komendy oraz socjalizacji z innymi psami, ludźmi i otoczeniem. Duży nacisk kładziony jest na prawidłowe zachowania czworonogów w dużych aglomeracjach miejskich, wygaszenie agresji względem innych zwierząt oraz podporządkowanie opiekunowi.
  • Psiego gimnazjum – z takich zajęć mogą skorzystać psy, które opanowały już trening podstawowy – słuchają komend, potrafią bez agresji reagować na inne psy i zwierzęta domowe.  Program szkolenia obejmuje ćwiczenia posłuszeństwa o wyższym stopniu trudności – np. aportowanie, ćwiczenia bez smyczy, socjalizację z innymi psami i ludźmi w trudniejszych warunkach, pokonywania przeszkód itp.
  • Psiego liceum –  to kolejny etap dla piesków, które opanowały wszystkie poprzednie szczeble edukacji. Psy uczą się tutaj pracy z węchem – rozpoznawania przedmiotów własnych i obcych. Są to przydatne umiejętności dla tych, którzy często gubią różne rzeczy.
  • Psiej szkoły wyższej – to ostatni etap psiej edukacji, dla tych zwierzaków, którym udało się ukończyć z powodzeniem wszystkie poprzednie szkolenia.  Tutaj pieski uczą się posłuszeństwa w porozumiewaniu bez słów, a także stróżowania, obrony właściciela, pilnowania różnych rzeczy, tropienia własnego śladu w terenie.
  • Zajęć indywidualnych –  szkolenia przeznaczone są dla osób, które z jakichś powodów nie mogą brać udziału w zajęciach grupowych lub chcą indywidualnie dopasować  poziom edukacji do siebie i psa. Tutaj wiek nie gra roli.

Kto szkoli psy?


W profesjonalnych szkołach dla psów, nauką i tresurą zajmuje się wykwalifikowany psi behawiorysta  i czasami zoopsycholog. Zoopsycholog odpowiada za psychologiczne problemy czworonogów – np. za procesy uczenia się, procesy poznawcze i emocje. Behawiorysta natomiast obserwuje zarówno  właściciela jak  i psa, ocenia jego zachowania przy pomocy specjalistycznych metod. Jego zadaniem jest zrozumienie psich zachowań i ich korygowanie,  a także  wyrobienie prawidłowej relacji z opiekunem.

szkolenie tresura wychowanie psow portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (1)

To właśnie behawiorysta ma dominującą rolę podczas tresury i szkoleń. Jak widać zajęcia w psiej szkole niosą za sobą wiele korzyści. Jeśli zależy nam na prawidłowej relacji ze swoim pupilem, bezpieczeństwie i obustronnej radości, warto rozważyć udział w tego rodzaju szkoleniach. Chociaż w internecie znajdziemy sporo cennych wskazówek, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który indywidualnie podejdzie do nas i naszego czworonoga.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 13

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

7 lipca, 2021
czypiesmozejescpomidory min

Czyszczenie zębów u psa, jak zadbać o zęby pupila?

26 stycznia, 2022
Wyświetlenia: 507