logo

Cała prawda o kundelkach

simplie Poradnik 17 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.2 / 5. Ilość ocen: 10

Każdego dnia spotykamy na swojej drodze kundelki. To przeróżne psy, które jednak niejako zostały „ukarane” fałszywym stereotypem na swój temat.

Mówi się przecież o nich mieszańce, jak o psach niegodnych uwagi. Wiele osób twierdzi, że jak pies, to tylko rasowy. Przyglądając się bliżej kundelkom, można jednak pozbyć się krzywdzących stereotypów.

Kim są kundelki? Jaki mają charakter? Czy prawdą jest, że tzw. mieszańce, to psy, cieszące się lepszym zdrowiem od rasowych czworonogów? Jaką naprawdę inteligencją mogą pochwalić się kundle i z czym to jest związane?

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 1

Kim są kundelki?

Kundelki to psy bez rodowodu, aczkolwiek wiele z nich przypomina psy rasowe. Niektóre opinie wskazują, że do „rasy” kundelków, zalicza się wszystkie psy pochodzące z pseudohodowoli. Mowa o pseudohodowlach, których jedynym celem jest szybki zysk, a z prawidłowym przygotowaniem psów rasowych nie mają one wiele wspólnego.

Jakie jest pochodzenie kundelków? Skąd się wzięły między nami?

Kilka lat temu przeprowadzono badania, których wynik mówi, że psy te pojawiły się kilka tysięcy lat temu w Azji Wschodniej.

Ekspansja, wędrowny tryb życia zaprowadził te psy na tereny Azji Zachodniej, Bliski Wschód, skąd trafiły na kontynent europejski. Należy jednak zauważyć, że wędrówki te miały charakter wtórny, czyli w późniejszych latach ekspansja miała również kierunek z Europy do Azji.

Nie można jednoznacznie określić, w którym miejscu i jakim czasie doszło do udomowienia kundelków. Naukowcy do dziś nie są w stanie wypracować ostatecznych i prawidłowych wniosków w tym aspekcie.

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 5

Zdrowie kundelków

Stwierdza się, że kundelki mają dość dobrze rozwinięty układ odpornościowy, układ rozrodczy. Również węch jest u nich często lepszy niż u przeróżnych psów rasowych.

Skąd mogą się pojawiać takie wnioski?

Długie wędrówki, konieczność dostosowania się do najróżniejszych, często zmiennych warunków klimatycznych, walka o przeżycie każdego dnia, doprowadziły do sytuacji, w której musiały mieć wyostrzone zmysły węchu, słuchu. To także wpłynęło na ich mocne szczęki i zęby.

Co z układem rozrodczym kundelków, dlaczego on również jest lepiej rozwinięty niż u wielu psich ras? Kundelki nie miały ograniczeń, jeżeli mowa o rozmnażaniu się, jak ma to miejsce w przypadku psów hodowlanych.

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 3

Oczywiście sytuacja życiowa kundelków, które nie miały swojego opiekuna, sprawiła, że każdego dnia musiały walczyć o przeżycie. To też sprawia, że radzą sobie w świecie lepiej niż psy rasowe.

Jednak nie powinno to powodować, że osoby, które mają za towarzysza miłego kundelka, zapominają o prawidłowej opiece zdrowotnej. Każdy kundelek musi mieć zapewnioną regularną wizytę u weterynarza.

Powinien przyjmować szczepionki, a także uzyskać ochronę choćby przed kleszczami. Choć tu zdania są podzielone i coraz więcej osób dostrzega negatywny wpływ szczepień na zdrowie psa.

Mimo iż kundelkowy instynkt podpowiada, że powinny radzić sobie same, to i tak będą wymagać odpowiedniej opieki.

Ciekawym wątkiem wśród kundelków są na pewno wady i choroby wrodzone. Psy te krzyżują się swobodnie, dlatego nie odnotowuje się zwiększonego ryzyka wad, czy chorób wrodzonych.

Mimo wielu pozytywów odnośnie zdrowia, warunków genetycznych, kundelki na pewno nie są psami o supermocach. Pamiętajmy więc o tym, kiedy pod naszą opieką będziemy mieli mieszańca.

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 4

Charakter kundelków

Na wstępie o charakterze kundelków, należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to kwestia stricte indywidualna. Można dostrzec pewne podobieństwa charakterów wśród tych psów, jednak podobnie jak choćby w świecie ludzi, każdy „ma coś swojego”.

Potrzeba walki o przeżycie, nabycie umiejętności pozwalających zdobyć pożywienie, najróżniejsze przypadki, uczące doświadczenia, sprawiły, że mowa o psach z niezwykłą inteligencją. Zazwyczaj są to psy o dużej dawce energii i trudno spotkać osobniki osowiałe.

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 2

Kundelki na pewno nie będą czerpały radości z ciągłego zalegania na kanapie. Chcą zabawy, rozrywki, najlepiej w towarzystwie swojego opiekuna. Również w większości przypadków, wspólna zabawa z innymi psami nierasowymi, sprawi kundelkowi radość i brak dążenia do konfliktów.

Inteligencja kundelków

Jak wspomniano już powyżej, zarówno na charakter, jak i inteligencję kundelków ogromny wpływ ma przeszłość. Kształtowanie psich charakterów w trudnych życiowych warunkach sprawiło, że odznaczają się niezwykłą praktyczną inteligencją.

O czym mowa dokładnie? Potrzeba dostosowania się do trudnych warunków, walka o żywność, szybkość w rozpoznawaniu zagrożeń, wszystko to składowe, których wynikiem są niezwykle praktyczne umiejętności kundelków.

Jednak kundelek, który znajdzie się pod opieką mądrego człowieka, może jeszcze bardziej rozwijać swoją inteligencję. To właśnie od opiekuna zależy, w którym kierunku pójdzie ten rozwój. Czy kundelek będzie takim samym psem jak od pierwszego spotkania ze swoim towarzyszem? Czy może jednak dostanie szansę na rozwój, poprzez najróżniejsze szkolenia?

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 7

Należy w tym miejscu podkreślić, że profesjonalne psie szkolenia nie są skierowane tylko i wyłącznie do psów rasowych. Szukając szkoleń dla swojego ukochanego kundelka, warto sprawdzić, w czym sobie radzi znakomicie i co będzie sprawiało mu radość.

Jeżeli wybierze się nieodpowiednie zajęcia, to wszyscy na tym stracą. Możliwość wspólnej zabawy ze swoim opiekunem podczas szkoleń sprawi, że na pewno będzie podchodził do nich w sposób odpowiednio zaangażowany.

Kundelki i ich przywiązanie do człowieka

Nie jest niczym dziwnym, że wszystkie psy, czy to nierasowe, czy rasowe, potrzebują miłości, zaufania, oparcia u opiekuna. Kundelki jednak, w przeciwieństwie do psów rasowych, są częściej porzucane, odrzucane, żyją w kiepskich warunkach i muszą mierzyć się z wieloma przeszkodami dnia codziennego.

Dlatego w sytuacji, kiedy kundelek zostanie uratowany, zabrany do domu pełnego ciepła, miłości, na pewno się odwdzięczy. Owszem, początkowo zawsze jest nieufność, szczególnie ze strony kundelków ciężko doświadczonych przez los.

kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 6

Jednak mądrość opiekuna pozwoli dość szybko skrócić taki dystans. Bardzo ważne w tym miejscu, aby opiekun kundelka wiedział, w jaki sposób postępować z takim psem. Kompletny brak wiedzy, nieumiejętne podejście do psiaka sprawi, że wszelkie próby budowy trwałej, zdrowej relacji mogą napotykać na opory.

Jak pomóc kundelkom, by mogły budować zdrowe relacje z opiekunem i jego rodziną? Jak sprawić, aby dość szybko się udomowiły i przywiązały do człowieka? Regularne spędzanie wolnego czasu, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.

Wspólne zabawy, możliwość pozbycia się przez psa nadwyżki energii, a także w miarę środków szkolenia. Do tego dochodzi jakże ważna gwarancja bezpieczeństwa dla kundelka, dbanie o higienę, regularna pielęgnacja i serwowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Wszystko to pomoże zdecydowanie psiakom takim jak kundelki.

Kundelki to bez wątpienia niezwykłe psy. Są inteligentne, mocno przywiązują się do swojego opiekuna i sprawiają wiele radości w codziennym życiu. Samo przygarnięcie kundelka nie jest skomplikowane, jak ma to miejsce w przypadku zakupu psów rasowych z hodowli. Wiele kundelków czeka w schroniskach dla zwierząt, wystarczy się tam tylko wybrać.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 1

Ostatni spacer – jak pożegnać ukochanego psa?

12 października, 2022
jakie imie dla psa jak wybrac psu imie psie imiona inspiracje3

Jakie imię dla psa? Sprawdź najpopularniejsze i oryginalne imiona dla psów

23 października, 2022
Wyświetlenia: 1257