Zarówno skóra i sierść psa bardzo wiele mówią o kondycji całego organizmu. Jeśli zatem zauważasz problemy w tym obrębie, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza weterynarii. Co w sytuacji, gdy pies jest zdrowy, ale wygląd jego sierści pozostawia wiele do życzenia? Czy może mieć to związek z błędami w pielęgnacji? Dowiedz się więcej!
Pokaż mi sierść, a powiem Ci, jak się czujesz…
Sierść i skóra psa rzeczywiście w dużej mierze stanowią odzwierciedlenie tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Różnego rodzaju schorzenia, stany zapalne lub/i niedobory cennych składników odżywczych „ujawniają się” wcześniej czy później także w wyglądzie i kondycji skóry oraz okrywy włosowej czworonoga. Czynnikiem, który może znacząco przyczyniać się do pogorszenia ich stanu jest także stres – szczególnie wówczas, gdy jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas.
Oczywiście o problemach zdrowotnych psa świadczy zazwyczaj nie tylko wygląd skóry i sierści, bowiem możesz zaobserwować wiele innych objawów, jak np. zmniejszenie aktywności, brak apetytu, zmiany w zachowaniu etc. Jeśli badania nie wykażą żadnej choroby, skup się na prawidłowej pielęgnacji i wprowadzeniu kilku prostych zmian, które z pewnością korzystnie wpłyną na Twojego pupila, jego zdrowie i samopoczucie.
Po pierwsze: czesanie
Mogłoby się wydawać, że czesanie psa nie jest zabiegiem skomplikowanym czy wymagającym większego przemyślenia. Nie daj się zwieść pozorom! W pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiedni sprzęt do czesania. Wybór jest ogromny – różnego rodzaju szczotki, grzebienie, zgrzebła, trymery… Wszystkie z nich w rozmaitych wielkościach, wykonane z najróżniejszych materiałów. Inaczej powinna wyglądać pielęgnacja psa szorstkowłosego czy długowłosego. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalnym groomerem, który pomoże wybrać Ci najlepszy sprzęt.
Psy o krótkiej sierści zazwyczaj wystarczy szczotkować 1-2 razy w tygodniu. Psy długowłose wymagają częstszego czesania. Jeśli uwielbiasz wyprawy ze swoim pupilem, w trakcie których przemierzacie łąki i lasy, idealnie będzie, jeśli zafundujesz mu kilka minut czesania po powrocie do domu. W ten sposób pozbędziesz się kurzu, piasku, zaplątanych w sierść patyczków, liści i innych zanieczyszczeń oraz ustrzeżesz psa przed bolesnymi kołtunami.
Po drugie: kąpiel
Kąpać czy nie kąpać? Ilu specjalistów, tyle opinii. Najlepiej, jeśli postawisz na złoty środek. Kąpiel raz na jakiś czas jest konieczna i wręcz wskazana, ale zachowaj umiar. Zbyt częste kąpanie psa może doprowadzić do zniszczenia naturalnej warstwy ochronnej skóry i włosa, a w konsekwencji do ich przesuszenia oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Jeśli decydujesz się na wykąpanie psa, użyj do tego wyłącznie sprawdzonych, bezpiecznych kosmetyków, które dedykowane są psom. Dobierz je do rodzaju włosa Twojego podopiecznego. Sam szampon nie wystarczy. Po kąpieli nałóż także odżywkę. Ponadto dostępne są olejki (m.in. w wygodnej formie sprayu), które mają za zadanie np. nawilżyć lub zmiękczyć sierść.
Pamiętaj o tym, żeby psa dokładnie wyczesać przed kąpielą a nie po! Dzięki temu unikniesz tworzenia się kołtunów i nie uszkodzisz włosów, które po kąpieli są delikatne i narażone na uszkodzenia.
Dieta i aktywność
Zadbaj o zdrowy tryb życia swojego psa. Każdego dnia zagwarantuj mu umiarkowaną aktywność fizyczną w formie zabawy, spacerów i ćwiczeń. Przyjrzyj się również jego diecie. Postaw na wysokiej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™ wspierające sierść, skórę oraz układ immunologiczny. Karmy o takim profilu powinny cechować się przede wszystkim dużą zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz kompleksem witamin i minerałów. Im bardziej naturalna karma, bez dodatku sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, tym lepiej!
Napisz nam co o tym myślisz