logo

Jak oduczyć psa zjadania wszystkiego, co znajdzie?

simplie Poradnik 25 lutego 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 42

Psy to w dużej mierze niewybredne łakomczuchy, skłonne pochłonąć wszystko, co znajdą na swojej drodze. Pół biedy, jeśli to tylko upuszczone przez nieuwagę resztki kebabu, ale już rozsypane lekarstwo lub celowo zatruta przynęta mogą się dla czworonoga skończyć dramatycznie. Jak oduczyć psa zjadania tego, czego nie powinien? Komenda „zostaw to” będzie dla psich „odkurzaczy” idealnym rozwiązaniem.

Komenda „zostaw to”


Choć żołądek Twojego pupila wydaje się być studnią bez dna, a jego apetyt nie do okiełznania, możesz być pewien, że odpowiedni trening wyeliminuje jego ataki żarłoczności a Twój pies zrozumie, że nie wszystko, co leży na ziemi, nadaje się do jedzenia.

Taka świadomość może go uchronić od niestrawności, ale i uratować mu życie. Ale jak nauczyć psa, żeby nie „inhalował” napotykanych na swojej drodze rzeczy? Komenda „zostaw to” jest dokładnie tym, czego będziesz potrzebował.

Naucz psa samokontroli


Celem nauczenia psa ignorowania upuszczonych przedmiotów jest wykształcenie w nim automatycznego zachowania. Zamiast zjadania resztek z ziemi, nerwowego ich szukania w okolicy lub co gorsza kradzieży wszystkiego, co wydaje mu się jadalne, pies powinien je lekceważyć.

Nie zawsze bowiem odkryjesz atrakcyjne dla zwierzaka rzeczy jako pierwszy, możesz zatem nie zdążyć wypowiedzieć swojego polecenia w odpowiednim czasie. Idealnie byłoby, gdyby pies pytał Cię o zgodę, zanim zje cokolwiek z ziemi.

To trudne zadanie, zwłaszcza dla czworonogów adoptowanych w wieku dorosłym, ale rozłożenie szkolenia na etapy może pomóc w nauczeniu psa samokontroli.

Jak nauczyć psa pytania o zgodę na jedzenie?


Ćwiczenie z wolnym wyborem jest dobrym sposobem na nauczenie psa komendy „weź to”. Ten etap jest szczególnie ważny w przypadku psów, które zwykle niekontrolowanie wyrywają smakołyki ręki lub nachalnie się o nie upominają. Dzięki temu ćwiczeniu możesz również zakomunikować psu, kiedy wolno mu coś zjeść.

Etap I: Komenda „weź to”

Umieść smakołyk na otwartej dłoni i zaciskaj ją w pięść, kiedy pies próbuje wziąć go do pyska. Pozwól psu na próby dotarcia do „skarbu”, nie otwierając dłoni. Jak tylko przestanie natarczywie domagać się smakołyku, sowicie go pochwal, otwórz pięść i mówiąc „weź to”, zaoferuj psu smakołyk.

Chodzi o to, aby pokazać, że najlepszym sposobem na otrzymanie jedzenia jest jego ignorowanie. Po kilku próbach pies powinien zacząć odsuwać się od Twojej ręki lub ostentacyjnie odwracać głowę, ignorując w ten sposób smakołyk.

Etap II: Pytanie o zgodę

Następnym etapem ćwiczenia jest prośba o zgodę na zjedzenie przysmaczka. Oferując psu przekąskę na otwartej dłoni, odczekaj, aż spojrzy Ci w oczy, zamiast hipnotycznie wpatrywać się w Twoją rękę. To nieme pytanie o zgodę na przyjęcie smakołyku.

Musisz trafić dokładnie w ten moment, kiedy pies na Ciebie spogląda, szukając pomocy w rozwiązaniu problemu i wypowiadając „weź to” udostępnić mu nagrodę. Kontakt wzrokowy nauczy go świadomej komunikacji i pytania Cię o zgodę na zjedzenie przysmaku.

Jeżeli pies bez pytania znów próbuje sięgnąć po smakołyk, zaciśnij pięść i poczekaj, aż pies na Ciebie spojrzy.

Nauczenie psa ignorowania rzeczy na ziemi


Kiedy pies ignoruje jedzenie na otwartej dłoni aż do momentu komendy „weź to”, wiesz już, że zrozumiał koncepcję pozostawiania rzeczy w spokoju, dopóki nie otrzyma innej instrukcji. Teraz nadszedł czas, aby przenieść rzeczy na ziemię, czyli w rejony bliskie psiego pyska.

Połóż smakołyk na podłodze, przykrywając go dłonią i pozwalając psu na próby dostania się do jedzenia. Gdy tylko Twój pupil przestanie dążyć do zdobycia smakołyku, nagródź go inną przekąską, ukrytą w kieszeni lub drugiej ręce, nie udostępniając smakołyku z podłogi.

Najlepiej, aby nagroda była atrakcyjniejsza niż przekąska z podłogi. Chodzi o to, aby pies zrozumiał, że ignorowanie leżących na ziemi rzeczy opłaca mu się bardziej niż ich pochłanianie. W końcu upuszczone lekarstwa nigdy nie będą do wzięcia.

Jeśli pies automatycznie zostawia jedzenie w spokoju, kiedy upuszczasz je na podłogę, to znaczy, że nauczyłeś go doskonałej kontroli impulsów. Teraz jesteś gotowy, aby przejść do komendy „zostaw to”.

Trening podczas spaceru


Na spacerach z psem czyha wiele niebezpieczeństw, na przykład celowo rozrzucone zatrute przynęty. Nadszedł czas, aby podnieść poziom szkolenia i przejść obok nawet bardzo atrakcyjnych rzeczy, które Twój pupil powinien ignorować.

Kiedy psa nie ma w pomieszczeniu, umieść smakołyki o niskiej wartości na ziemi, układając je w rzędzie w odległości kilku stóp od siebie. Teraz przyprowadź pupila na smyczy, aby zobaczył smakołyki na podłodze. Powiedz „zostaw to” i przejdź obok rzędu.

Przy każdym smakołyku nagródź psa wysokowartościową przekąską za zignorowanie jedzenia podłogowego, a następnie przejdź do następnego. Nie próbuj pokonywać całego rzędu na raz. Jeśli pies próbuje zjeść podłogową przekąskę, szybko zakryj ją stopą. Pokaż swojemu czworonogowi, że ignorowanie rzeczy oznacza szansę na coś lepszego.

Powtórz powyższe ćwiczenia również na zewnątrz, na chodniku, podwórku lub w parku. Im więcej sytuacji, w których będziesz ćwiczył, tym lepiej Twój pies będzie reagował niezależnie od tego, gdzie się znajdziecie.

Podsumowanie


Ćwicząc regularnie, pies nauczy się kontrolować swoje impulsy i automatycznie ignorować jedzenie na ziemi. Zdecydowana komenda „zostaw” oznacza, że to Ty decydujesz, co jest wolno zjeść, a nie Twój pies. Rozszerzając znaczenie tej komendy na wszystko, co znajduje się w otoczeniu, będziesz w stanie kontrolować zachowanie swojego psa i zapewnić mu bezpieczeństwo.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

hodowla psow jaka najlepsza

Jak znaleźć dobrą hodowlę psów?

17 lutego, 2022
Sklepy zoologiczne akcesoria zabawki dla psow portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl 4

Gdzie kupować artykuły dla zwierząt?

5 marca, 2022
Wyświetlenia: 1101