logo

Jak rozdzielić gryzące się psy?

simplie Poradnik 30 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.6 / 5. Ilość ocen: 7

Spacery z ukochanym psiakiem to zawsze wspaniałe chwile. Jednak podczas takich wyjść może dojść do sytuacji niebezpiecznych. Wystarczy, że spotkają się ze sobą dwa niezbyt przyjacielsko nastawione psy i utarczka gotowa.

Co więc zrobić, kiedy psy zaczynają ze sobą walczyć?

Jak prawidłowo reagować, aby nikomu nie stała się krzywda?

Czy istnieją skuteczne i bezpieczne sposoby na rozdzielenie dwóch gryzących psów?

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 4

Czy można przewidzieć „psią bójkę”?

Spacerując ze swoim czworonogiem w miejscu, gdzie znajdują się inne psy, w pewien sposób da się przewidzieć, że może dojść do zwarcia. Przede wszystkim podczas spacerów, oprócz zabawy ze swoim psiakiem, powinno się bacznie obserwować otoczenie.

Agresywne zachowania innych psów, to wyraźny sygnał, że nie mają one ochoty na przyjacielską zabawę z naszym psiakiem. Pies, który ma nieczyste zamiary, będzie prowadził powolne podchody. Równocześnie da się zauważyć u takich psów np. spiętą sylwetkę, zaciśnięte zęby.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 10 2

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przywołanie swojego pupila i zapięcie mu smyczy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę opiekunowi psa, który nie jest przyjaźnie nastawiony.

Nie można lekceważyć takich sygnałów, a wszelkie działania prowadzić szybko i stanowczo. Lepiej skrócić spacer i wrócić do domu niż brać udział w psiej bójce.

Dobrym pomysłem jest również reagowanie, kiedy w zasięgu wzroku widzimy psa, który jest na liście ras niebezpiecznych. Dla świętego spokoju i własnego komfortu energicznie należy oddalić się z pupilem.

Jak prawidłowo reagować, kiedy psy się gryzą?

Jakiekolwiek agresywne zachowania psów należy jak najszybciej neutralizować. Opiekun, który znajdzie się w pobliżu psich wojenek, powinien być przede wszystkim opanowany, zachować tzw. zimną krew. Do tego należy wyzbyć się strachu, bo jak wiemy, psy doskonale wyczują, kiedy dana osoba się boi.

Równocześnie brak reakcji, nawet w najtrudniejszej sytuacji, nie jest rozwiązaniem. Nic samo się nie rozwiąże, trzeba pomoc psu i na różne sposoby odciągnąć od agresora.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 10 1

Jakimi sposobami zakończymy psie utarczki? Co zrobimy, aby bezpiecznie rozdzielić gryzące się psy?

Na początek należy umiejętnie przywołać swojego pupila. Bardzo ważne, aby komenda była wydana niskim tonem. Tylko wtedy pies może zareagować. Jeżeli będziemy krzyczeli, piszczeli, nie oczekujemy, że czworonóg w jakikolwiek sposób zareaguje.

Jeżeli przywołanie nie zadziała, można spróbować narobić hałasu i to dość głośnego. Uderzanie w różne przedmioty znajdujące się w pobliżu sprawi, że psy będą zdezorientowane i na chwilę odpuszczą. Wtedy pojawi się okazja, aby je od siebie odseparować.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 10

Co zrobić, gdy musimy własnoręcznie spacyfikować psią bójkę? Trzeba wykorzystać psią obrożę, aczkolwiek cała operacja rozdzielenia psa wymaga doświadczenia i spokoju. Obrożę należy złapać energicznie, a następnie pociągnąć w swoim kierunku.

Uwaga, ciągnięcie obrożą musi być wyważone, tak aby nie sprawić psu żadnego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli opiekun drugiego psa również angażuje się w rozdzielenie czworonogów, powinien zrobić dokładnie to samo. Sposób z obrożą będzie skuteczny tylko w sytuacji, kiedy zostanie przeprowadzony szybko.

Kiedy sposób z obrożą nie wchodzi w grę, to można spróbować zblokować psiaka. Jest to możliwe, gdy w pobliżu mamy przedmiot, który będzie można wsadzić psu do pyska. Może to być np. odpowiedniej wielkości patyk.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 6

Ten sposób rozdzielenia gryzących się psów wymaga sporej sprawności i refleksu. Nieumiejętne próby włożenia przedmiotu do psiego pyska, może stanowić zagrożenie dla człowieka. W takim momencie nawet nasz pupil może nas ugryźć.

Inne zastosowanie przedmiotów do próby rozdzielenia gryzących się psów? Deska będzie idealna do zakończenia psiej walki. Tak samo sprawdzi się np. rower. Proste i skuteczne rozwiązanie, dzięki czemu psy na chwilę zostaną rozdzielone i będzie można je odsunąć na bezpieczną odległość.

Odzież, którą mamy na sobie, również może pomoc w przypadku gryzących się psów. Kurtka, bluza i przykrywa się psa, a następnie skutecznie odciąga z pola walki. Naturalnie odzież musi mieć odpowiedni rozmiar, sprawdzając się szczególnie przy psach średnich i małych.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 10 3

Czego nie robić? Jak nie rozdzielać gryzących się psów?

Chcąc ratować psy, które wdały się w niepotrzebną bójkę, pewnych rzeczy nie powinno się robić. Jak pod żadnym pozorem nie powinno się rozdzielać psów, które właśnie się gryzą?

Zakaz stosowania przemocy. Jeżeli ktoś uważa, że np. pochwycenie kija i okładanie nim psa to dobre rozwiązanie na zakończenie incydentu, ten się myli. Pies, który poczuje uderzenie, skieruje agresję na napastnika.

Siłowe i przeciągające się odciąganie psów nie jest tym, co warto stosować. Osoby, które tak robią, stają się po prostu kolejnym uczestnikiem zdarzenia. Co na to psy? Oprócz agresji skierowanej przeciw sobie zaczną dodatkowo walczyć z osobą, która nieumiejętnie próbuje je rozdzielić.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 10 4

Całkowicie należy wyrzucić z głowy pomysł o tym, że polewanie wodą ostudzi psie zapędy do walki. Wylanie wody na gryzące się psy, będzie raczej dla nich deszczykiem, a walczyć będą dalej.

Próba złapania psa za pysk, a następnie odciągnięcie, też kwalifikuje się do działu „tak nie rozdzielamy gryzących się psów”. Jest to prosta droga do tego, aby psie zęby zatopiły się w kościach i skórze dłoni.

Jak rozdzielic gryzace sie psy porady zdjecia sposoby 1

Pociągnięcie psa za ogon również nie zakończy akcji z gryzieniem czworonogów. Pies poczuje ból i nie dość, że będzie jeszcze bardziej rozjuszony, to może zaatakować ciągnącego.

Kiedy psy się gryzą, agresja wzrasta, nie ma co udawać bohaterów. Owszem, swojego psiaka ratujemy jak najbardziej, ale pamiętajmy, że nie jesteśmy superbohaterami z nadludzkimi siłami. Twarda, ale i realna postawa względem sytuacji, kiedy dochodzi do psiej konfrontacji, pomoże uratować pupila, jak i również nie sprowadzi na nas niebezpieczeństwa.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

jakie imie dla psa jak wybrac psu imie psie imiona inspiracje3

Jakie imię dla psa? Sprawdź najpopularniejsze i oryginalne imiona dla psów

23 października, 2022
Kiedy warto kupic wodoodporne legowisko dla psa

Kiedy warto kupić wodoodporne legowisko dla psa?

31 października, 2022
Wyświetlenia: 584