logo

Ostatni spacer – jak pożegnać ukochanego psa?

simplie Poradnik 12 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 8

Legenda głosi, że gdy nasi czworonożni przyjaciele żegnają nas po raz ostatni, przechodzą przez Tęczowy Most i trafiają do mitologicznego, utopijnego miejsca zwanego łąką, po której mogą biegać, bawić się i cieszyć się swoją wolnością przez cały dzień z innymi zwierzętami.

Jeśli pies miał jakieś obrażenia lub chorobę za życia, to w momencie dotarcia na idylliczną łąkę znikają one, jak za dotknięciem magicznej różdżki – zwierzaki odzyskują tam pełne zdrowie.

Chociaż zawsze świeci tam słońce, panuje spokój i szczęście, a zwierzę ma nieograniczony dostęp do żywności i czystej wody, to mówi się, że wciąż czegoś mu brakuje. Pragnie ono bowiem towarzystwa swojego opiekuna. I tak zwierzęta, jeden po drugim, czekają na swojego człowieka, aby ponownie się z nim połączyć i razem przejść razem do nieba…

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 2

Z pewnością lżej nam jest myśleć o tym w ten sposób, bo odejście ukochanego psiaka to dla człowieka olbrzymia strata, porównywalna do sytuacji, kiedy odchodzi ktoś nam bliski. Jednak mimo żałoby po przyjacielu rodziny, należy pomyśleć co zrobić z psim ciałem.

Jakie rozwiązania, zgodnie z literą prawa, są możliwe w tym temacie? Jak wygląda pochówek na cmentarzach dla zwierząt? Czy można przygotować psu grób w ogrodzie?

Śmierć psa – co zrobić?

Co robimy w sytuacji, kiedy pies umiera w domu? Przede wszystkim właściciel psiaka musi zadbać o prawidłowe zabezpieczenie jego ciała. Jak to zrobić? Psa trzeba owinąć kocem bądź ręcznikiem, a następnie wsunąć do worka.

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa

Worek należy dobrze zabezpieczyć i w miarę możliwości, przechowywać w chłodnym miejscu. Obecnie coraz więcej firm świadczy usługi związane z transportem i przechowaniem martwych zwierząt, więc dobrze jest rozważyć taką opcję.

Otrzymuje się wtedy kompleksowy pakiet usług, właśnie począwszy od zabezpieczenia ciała, aż po pochówek, czy inną formę utylizacji.

Co w sytuacji, kiedy pies jest uśpiony u weterynarza? Jeżeli weterynarz ma warunki, może podjąć się utylizacji ciała. Oczywiście za odpowiednią opłatą. Gdy jednak właściciel psa nie chce go utylizować z pomocą weterynarza, pozostaje zabezpieczyć prawidłowo ciało i wybrać inną opcję pożegnania czworonoga.

Gdzie pochować psa?

Decydując się na pochówek psa, trzeba wykluczyć opcję zakopania ciała na własnej działce. Gminne regulaminy porządkowe zakazują grzebaniach zwłok zwierzęcych na prywatnych posesjach. Tak samo nie można przygotować pochówku w lesie, w parku, czy też na polu.

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 6

Kodeks wykroczeń kwalifikuje to jako zanieczyszczenie środowiska. Złamanie prawa może być w tej sytuacji kosztowne, kary sięgają nawet do 5 tysięcy złotych.

Jednak bliskie relacje na linii człowiek – pies sprawiają, że mało kto decyduje się choćby na kremację, a w grę będzie wchodził tylko i wyłącznie pochówek. Jedynym więc rozwiązaniem w tej sytuacji jest znalezienie cmentarza dla zwierząt.

Historia cmentarzy dla zwierząt jest w Polsce dość krótka. Pierwszy taki obiekt został założony w Koniku Nowym, w roku 1991. Funkcjonuje po dziś dzień.

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 4

Obecnie w Polsce działa 21 cmentarzy dla zwierząt (Bytom, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Halinów, Kąty Wrocławskie, Piła, Poznań, Rakszawa, Ropczyce, Sicienko, Toruń, Tykocin, Bydgoszcz, Rzędziany, Szymanów, Rybnik, Świnoujście, Starczanowo, Sochaczew, Łódź, Ostrówek), gdzie można pochować swojego pupila.

Zarządcy cmentarzy dają dwie możliwości pogrzebania zwierzęcia. Można przygotować indywidualny grób, jak również skorzystać z pochówku we wspólnej mogile. Oczywiście wybierając grób dla swojego psiaka, można zdecydować się na postawienie nagrobku, jak i tylko zwykłej tabliczki.

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 3

Ile kosztuje pochówek psa? Wszystko uzależnione jest zarówno od wyboru miejsca, jak i wagi zwierzęcia. Indywidualny grób to koszt od 400 zł do 800 zł. Dodatkowo należy doliczyć do tego coroczną opłatę za pielęgnację grobu. Jest to średnio 100 zł. Pochówek psa w mogile wspólnej zaczyna się od około 100 zł.

Co oprócz możliwości pochowania psa?

Nie każdy opiekun będzie chciał skorzystać z opcji pochówka psa w grobie. Dlatego też istnieją inne opcje, pozwalające godnie pożegnać psiaka.

Kremacja ciała, wykonywana w specjalnie przystosowanych do tego krematoriach dla zwierząt. Zwłoki spalane są na popiół, po czym właściciel może otrzymać w urnie prochy swojego pupila. Istnieje również opcja pozostawienia takiej urny na zwierzęcym cmentarzu.

ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 2

Specjalistyczne firmy proponują również opcję kremacji zbiorowej. Jest ona tańsza od kremacji indywidualnej. Jednak przy wyborze takiego rozwiązania, nie ma możliwości uzyskania psich prochów.

Innym rozwiązaniem jest utylizacja, którą może wykonać weterynarz. Opcja ta jednak dla większości właścicieli psów jest nie do przyjęcia. Dlaczego? Zwłoki są po prostu spalane z innymi odpadami.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 1

Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?

26 września, 2022
kundel kundelek rasa europejska pies zdrowie charakter dlugosc zycia 8

Cała prawda o kundelkach

17 października, 2022
Wyświetlenia: 370