logo

Czy piłka tenisowa jest dobra dla psa?

simplie Poradnik 3 maja 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Utarło się, że jednym z lepszych i tańszych gadżetów do zabawy z psem są piłki tenisowe. Jednak jak pokazuje praktyka, nie jest to zbyt rozsądne rozwiązanie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jest wiele dowodów, które jednoznacznie wskazują, że warto raz na zawsze pozbyć się piłek tenisowych w domu i korzystać z innych opcji, gwarantujących psu rozrywkę na świeżym powietrzu.

Piłki tenisowe są łatwo dostępne. Praktycznie w każdym markecie możemy kupić małą, zieloną, włochatą piłeczkę. Do tego ich cena jest zdecydowanie niższa niż np. typowych gadżetów do psich rozrywek. Jak przemówić do rozsądku właścicielom psów, którzy z uporem maniaka, podczas każdego spaceru, rzucają piłki tenisowe swoim pupilom? Dlaczego ich wykorzystanie niesie ze sobą wiele negatywów?

Piłki tenisowe sprzyjają abrazji


Abrazja to proces, który polega na ścieraniu się struktury zębów. Piłka tenisowa jest idealnym przedmiotem do tego, aby skutecznie ścierać strukturę psich zębów. Jak to wszystko działa? Mianowicie piłki tenisowe doskonale mieszczą się w psich pyskach, pokrywając się regularnie psią śliną. Piłka ląduje w najróżniejszych miejscach, przyklejają się do niej kamyki, roślinność, piasek. Z czasem taka piłka tenisowa zaczyna przypominać strukturą papier ścierny.

Warto dodać w tym miejscu, że piłki tenisowe posiadają w swoim składzie klej. To substancja szkodliwa dla psich zębów. Wystarczy, że pies regularnie będzie po trochu „podjadał” piłkę, a mogą pojawić się również problemy żołądkowe.

Regularne rzucanie piłki tenisowej wpływa na nadpobudliwość psa


Mając nadpobudliwego psa, możemy mieć pewność, że regularne atrakcje w postaci gonitwy za piłką tenisową, jeszcze bardziej będzie go podkręcało. Dlatego psy nadpobudliwe lepiej zająć czymś innym, uczyć je spokojnych zachowań, dawać więcej spokoju na spacerach.

Zabawy z piłką tenisową, czyli „zabijanie” naturalnych psich instynktów


Tak naprawdę popularność zabaw z psem i piłką tenisową wynika choćby z faktu prostoty i intensywności. Właściciele psów zapewniają psu rozrywkę wymagającą wysokiej aktywności, uważając, że dzięki temu pies wystarczająco się zmęczy. Jednak monotonia spacerów i zabaw, jakie urządza się psu, skutecznie wpływa na zanikanie psich instynktów. Biegający wiecznie za piłką tenisową pies, nie jest w stanie zaspokoić swoich naturalnych potrzeb. Mowa tutaj choćby o kontaktach z innymi psami, regularnego węszenia czy też odkrywania otoczenia.

Co zamiast tradycyjnej piłki tenisowej?


W jaki więc sposób zastąpić skutecznie piłki tenisowe? Co warto wybierać dla swoich czworonożnych przyjaciół, aby raz na jakiś czas mogły zakosztować aktywności na najwyższych obrotach? W sklepach można znaleźć dedykowane dla psów piłki, które znacznie różnią się do tych tenisowych. Na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze? Piłeczki powinny być dopasowane do psiego pyska. Zbyt mała piłka może grozić zadławieniem psa, zbyt duża będzie bezużyteczna. Nie należy wybierać twardych piłek. Lepiej sprawdzają się te elastyczne. Dobrze, aby piłka posiadała wypustki. Są one przydatne np. w czyszczeniu psich zębów.

Koniecznie trzeba sięgać po piłki, których powierzchnia jest gładka. Dzięki temu unika się przyklejania do powierzchni np. kamyków czy piasku. Nie warto oszczędzać na piłkach przeznaczonych do zabawy z psem. Dobrze zainwestować w dobrej jakości produkt, zamiast szukać czegoś w najniższych cenach. Niska cena równa się niska jakość. Warto pamiętać o tym, że żaden przedmiot nie jest niezniszczalny. Dlatego po pewnym czasie trzeba liczyć się z wymianą piłki dla psa.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 16

Jak oduczyć psa szczekania?

19 kwietnia, 2021
wystawa psow rasowych wystawy psow rasowych czas miejsce 2021

Jak przygotować się do udziału w pierwszej wystawie?

5 czerwca, 2021
Wyświetlenia: 2179