logo

Wakacje z psem – kompleksowy poradnik

simplie Poradnik 6 sierpnia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 10

Wyjazd z psem na wakacje nie powinien stanowić większego problemu. Coraz więcej turystycznych miejsc, które są w pełni przyjazne psom, sprawiają, że właściciele czworonogów mają z czego wybierać. Zanim jednak wyruszy się na wakacyjne wojaże, warto o odpowiednie przygotowania.

Nawet doświadczeni opiekunowie, powinni zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jak podejść do wakacyjnych podróży z psami. Dokąd zatem można udać się na wakacje z psem? Jak szukać najlepszych miejsc do wypoczynku? Co spakować do psiego bagażu? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w podróży? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdują się poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dokąd na wakacje z psem w Polsce?

Obecnie właściciele psów mają nieograniczone możliwości wyjazdów wakacyjnych. Wczasy nad morzem, w górach czy na Mazurach są na wyciągnięcie ręki. Znajdą się również liczne propozycje wakacji z psem poza granicami naszego kraju. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdym wytypowanym miejscu mogą występować zakazy, które nie pozwolą na korzystanie z różnego rodzaju atrakcji.

Wakacje z psem w górach

Większość psów jest raczej aktywna, a kiedy mowa o różnego rodzaju wysiłku, spacerach, to idealnym pomysłem są góry. Dziś nie ma problemów z tym, aby odwiedzać choćby niezwykle malownicze Góry Stołowe czy też Karkonoski Park Narodowy. Również Tatrzański Park Narodowy udostępnia zgody na spacery z czworonogami.

Dokad na wakacje z psem w Polsce wakacje z psem w gorach wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Warto jednak dokładnie sprawdzać gdzie i na jakich zasadach można spędzać wakacje z psem na górskich szlakach. Dla przykładu, jeżeli wybieramy się do Zakopanego, to pies zostanie wpuszczony jedynie na Drogę pod Reglami oraz na szlak dna Doliny Chochołowskiej. Dodatkowo przez cały czas należy psa mieć na smyczy.

Wakacje z psem nad morzem

Kto preferuje wypoczynek nad polskim morzem, nie będzie miał problemów z wyborem miejsca wakacyjnych wojaży. W większości nadmorskich kurortów przygotowano specjalne plaże dla psów. Od trójmiasta, aż po Świnoujście znajdziemy plaże przygotowane dla psów.

Dokad na wakacje z psem w Polsce wakacje z psem nad morzem wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na regulaminy dotyczące korzystania przez psy z plaży. Każda gmina ustala swoje zasady, dlatego ich szczegółowe zapoznanie się jest wymagane. Dla przykładu, w Świnoujściu znajdziemy specjalną strefę na plaży, która zajmuje ponad 1000 m².

To jedyne miejsce w kurorcie gdzie psy mogą legalnie korzystać z uroków plażowania. Dodatkowo dla czworonogów i ich właścicieli w tym miejscu czekają pojemniki ze specjalistycznymi zestawami do sprzątania.

Chcąc odwiedzić z psem gdańskie plaże, można skorzystać ze specjalnie przygotowanej strefy w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu numer 34. Znajduje się tam strefa o powierzchni ponad 2 tys. m kw, dodatkowo wyposażona w kosze na śmieci oraz dyspozytory z workami na psie odchody.

Dokad na wakacje z psem w Polsce wakacje z psem na plazy wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 1

Warto jednak zaznaczyć, że z psem można wejść na każdą gdańską plażę, jednak z wyłączeniem tych strzeżonych. Wybierając się z psem do Łeby, uzyskamy dostęp do specjalnie wytyczonego odcinka plaży, o długości 300 metrów. Nie jest to za dużo, a dodatkowo pies w tej strefie powinien być na smyczy oraz w kagańcu.

Wakacje z psem nad jeziorem

Podobnie jak w górach, czy nad morzem, jest na Mazurach. Tutaj również można spędzić udane wakacje z psem. Oczywiście koniecznie, jeżeli chce się spędzać aktywnie czas, trzeba sprawdzić, w jakich miejscach można przebywać z czworonogami, a dokąd nie mają wstępu.

Przykładowo ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Puszcza Piska, o powierzchni prawie 100 000 ha. Oprócz terenu leśnego, w jej obrębie leży wiele jezior. To doskonałe miejsce na wielogodzinne aktywne spacery, na których psy mogą się wyszaleć.

Dokad na wakacje z psem w Polsce wakacje z psem na mazurach wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Warto pamiętać, aby pilnować czworonoga, gdyż miejsce to zamieszkują liczne zwierzęta, takie jak choćby lisy, dziki czy jelenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiedzić wraz ze swoim pupilem mazurskie jeziora. Żegluga Mazurska oferuje możliwość zakupu biletów na rejsy dla psa.

Tym samym opłynięcie Śniardw czy też jezior w okolicach Giżycka nie stanowi żadnego problemu. Jednak nie wszystkie miejsca na Mazurach można odwiedzić z psem. Przykładowo zakaz wstępu dla czworonogów obowiązuje do Rezerwatu Królewska Sosna.

Zwiedzanie polskich miast z psem

Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w towarzystwie psa zwiedzać polskie miasta. Co istotne, nie tylko mowa o spacerach po rynku w Krakowie, czy ulicy Długiej w Gdańsku. Znajdziemy np. muzea, do których zostaniemy wpuszczeni wraz z psem. Takie możliwości stwarza np. Muzeum Emigracji w Gdyni, czy też Muzeum Warszawy.

zwiedzanie polskich miast z psem pies w miescie wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Gdzie nie wejdziemy z psem?

Podróżując po Polsce, chcąc wejść do parków narodowych, nie wszędzie będzie to możliwe. Istnieją miejsca, gdzie jest całkowity zakaz wejścia dla czworonogów.

  • Babiogórski Park Narodowy (dla opiekunów i ich pupili przygotowano jedynie kilka kilometrów do spacerowania),
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Drawieński Park Narodowy,
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Kampinoski Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy,
  • Park Narodowy Bory Tucholskie,
  • Pieniński Park Narodowy,
  • Poleski Park Narodowy,
  • Świętokrzyski Park Narodowy,
  • Tatrzański Park Narodowy (wejście tylko do Doliny Chochołowskiej)
  • Woliński Park Narodowy.

Wakacje z psem zagranicą. Dokąd pojechać?

Wakacje z psem za granicą również nie stanowią większego problemu. Można udać się tam swoim samochodem, czy też skorzystać z usług linii lotniczych.

gdzie wyjechac z psem za granice wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Gdzie wypoczywać z psem poza granicami Polski?

Praktycznie cała Unia Europejska stoi przed nami otworem. Chcąc udać się do krajów, gdzie konieczna jest np. wiza, należy sprawdzić przepisy dotyczące transportu niehandlowego zwierząt.

Co do przyjaznych miejsc wakacyjnych, to konieczne jest zapoznanie się z najnowszymi regulacjami w danym regionie. Każdy kraj, region wprowadza swoje przepisy np. dotyczące przebywania psów na plaży, czy też szlakach górskich.

Dokąd udać się zagranicę z psem? W których krajach spędzimy ze swoim pupilem udany urlop?

Niezwykle popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków jest Chorwacja. Co istotne, ten kraj idealnie nadaje się na wakacje z psem. Dlaczego? Każdy region turystyczny w Chorwacji jest przygotowany na turystów z czworonogami.

wakacje z psem w chorwacji poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 1

Dodatkowo baza noclegowa, która przyjmuje psy to obecnie ponad 30 tysięcy obiektów różnego typu. Do tego dochodzą campingi, przygotowane na turystów z psami. Wystarczy znaleźć campingi oznaczone jako Camping Cum Cane. Wtedy ma się pewność, że miejsce będzie dostosowane dla osób, które podróżują z psami.

Na ich terenie można znaleźć między innymi strefy psich zabaw, czy też plaży dla psów.

Jak wygląda sytuacja z wejściem na plaże w chorwackich kurortach?

Nie ma z tym problemów, są specjalne wytyczone strefy dla psów. Co więcej, np. plaża Podvorska jest uważana za jedną z najlepszych psich plaż, gdzie można znaleźć nawet bar dla psów. Warto również zainteresować się plażami Fosa Pet w Zadarze, Punta Kolova w Opatiji czy Duilovo w Splicie. Pewne jest, że na psich plażach znajdzie się odpowiednie wyposażenie, czyli poidła dla czworonogów oraz miejsca do wyrzucania psich odchodów.

plaze za granica wakacje z psem w chorwacji wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Należy jednak pamiętać, że chorwackie plaże są w większości kamieniste i pozbawione cienia. Dlatego konieczne jest pilnowanie psa i odpowiednie przygotowanie na plażowanie w takich warunkach. Dodatkowo do Chorwacji nie można wwozić psich ras uznanych za agresywne. Mowa tutaj przede wszystkim o rasach typu bull terier.

Gdzie z psami we Włoszech?

Innym ciekawym kierunkiem zagranicznych wczasów z psem będą Włochy. Włoskie kurorty są przyjazne psom, jednak przed wyjazdem należy sprawdzić, które plaże są dostępne dla psów. Dlaczego tak?

Mianowicie co sezon dochodzi do zmian i dlatego plaża, na której dwa lata temu można było przebywać z czworonogiem, obecnie może być już niedostępna. Naturalnie psie plaże są odpowiednio oznaczone i to na trzy sposoby: „Bau Bau Beach”, „Hau Beach” oraz „Spiaggia di cani”.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że włoskie plaże mogą być płatne. Na tych darmowych nie ma żadnej infrastruktury. Natomiast płacąc za wejście na plażę dla psów, dostaniemy dwa leżaki, parasol, a często też leżaczek dla psa.

pies w restauracji wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 3

Wakacje we Włoszech to również możliwość skosztowania znakomitej kuchni. Właściciele czworonogów mogą wybierać z coraz większej oferty restauracji dla psów. Wystarczy, że przed wejściem będzie widniało oznaczenie „Qui Fido e il Benvenuto”, czyli psy mile widziane.

Co, kiedy chcemy zwiedzać muzea, zabytki włoskie?

Za każdym razem należy po prostu sprawdzić, czy do danego miejsca można wejść z psiakiem.

zwiedzanie polskich miast z psem pies w muzeum wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Na koniec kilka spraw informacyjnych

Mianowicie będąc we Włoszech i spacerując z psem, należy trzymać go na smyczy oraz posiadać woreczki na odchody, które wyrzuca się do specjalnie oznaczonych pojemników. Dodatkowo warto wziąć ze sobą kaganiec, gdyż są miejsca, np. komunikacja miejska, pociągi, gdzie psy muszą mieć go założone.

Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca na wakacje z psem?

Poszukując idealnego miejsca na wakacje z psem, należy bardzo dokładnie zwracać uwagę na liczne szczegóły. Na pierwszym miejscu będzie oczywiście miejsce zakwaterowania.

Nie każdy hotel, pensjonat, domek, kwatera prywatna zezwala na przyjazd z czworonogami. Przeglądając oferty noclegów, takie informacje zazwyczaj są podane. Jeżeli nic na ten temat nie ma, warto skontaktować się z obiektem i uzyskać informacje.

Jakie obiekty będą najlepsze na wakacje z psem?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki jest plan wakacyjny. Decydując się na aktywny wypoczynek, można śmiało szukać pokoi hotelowych. Chcąc leniuchować na urlopie, warto wziąć domek, gdzie w jego sąsiedztwie będzie sporo miejsca dla psich harców.

pies na wakacjach wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 3

Wybierając miejsce na wakacje z psem, konieczne jest również sprawdzenie infrastruktury przyjaznej czworonogom. Okolica, w której spędza się czas wolny, powinna gwarantować psie rozrywki, tak aby nasz przyjaciel nie nudził się, a organizacja psich zabaw i aktywności nie nastręczała trudności.

Kolejnym aspektem determinującym wybór miejsc wakacyjnych wojaży jest czas podróży i rodzaj środku transportu. Nie wszędzie dotrzemy autem, nie do każdego miejsca przeznaczenia polecimy samolotem. Przy wyborze myślimy oczywiście o swoim psiaku.

Czy nasz podopieczny lubi podróże i cały dzień jazdy samochodem?

Czy wręcz przeciwnie, pies nie znosi długich podróży, zatem miejsce urlopu nie powinno być zbyt daleko. Warto zaznaczyć, że na mapie pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych psom. Ośrodki wczasowe, hotele czy pensjonaty mają na wyposażeniu podstawowe przedmioty, które ułatwiają psom pobyt wakacyjny.

jak zadbac o psa w czasie podrozy samochodem wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Obecnie w internecie znajdziemy dedykowane portale, które mają jedynie oferty noclegów dla ludzi, podróżujących z psami. W największych portalach turystycznych, takich jak Booking.com czy Nocowanie.pl wystarczy zaznaczyć w wyszukiwarce odpowiednie opcje i pojawią się jedynie oferty noclegów dla osób podróżujących z psami.

Wchodząc na Doginclusive.com, znajdujemy tylko i wyłącznie miejsca przyjazne zwierzętom, bez zbędnego selekcjonowania ofert. Szukając miejsc klimatycznych, nie nastawionych na masową turystykę, warto zajrzeć na Slowhop.com. Tam również z pomocą wyszukiwarki i filtrów, znajdziemy miejsca przyjazne psiakom.

Co spakować do psiego bagażu?

Wakacje z psem zaplanowane, noclegi zarezerwowane, trzeba zacząć myśleć nad psim bagażem.

Co zabrać na wakacje z psem? Jakie przedmioty są obowiązkowe podczas psich wakacji?

Książeczka zdrowia psa będzie konieczna, szczególnie kiedy wyruszamy na zagraniczne wakacje. W książeczce powinny znajdować się wszelkie informacje na temat badań i szczepień, które przechodził pies.

Nie wszystkie psy dobrze znoszą podróże. Tak jak ludzie, są psie osobniki, które mogą cierpieć na chorobę komunikacyjną. Podróż z takim czworonogiem nie należy do komfortowych. Dlatego do psiego bagażu koniecznie trzeba spakować środki na chorobę lokomocyjną.

co spakowac do psiego bagazu wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 2

Pies, którego zabiera się na wakacje, powinien mieć mikrochip. Dodatkowo jednak warto zadbać o adresówkę. Jak wiadomo, czworonogi mogą chadzać swoimi drogami, a zagubiony pies w nieznanym terenie to spory problem. Adresówka z numerem telefonu jest więc znakomitym pomysłem.

W podróż z psem zabiera się odpowiednio wyposażoną apteczkę. Dzięki temu uniknie się stresowych sytuacji podczas urlopu.

Co powinno znajdować się w psiej apteczce?

  • Woda utleniona,
  • gaziki jałowe,
  • bandaże,
  • środki przeciw kleszczom,
  • sól fizjologiczna,
  • a także środki przeciw biegunkom.

Oczywiście woda dla psa, celem uniknięcia odwodnienia. Szczególnie przydatna w trakcie długich podróży. W psim bagażu powinna znaleźć się ulubiona karma. Warto zabrać odpowiednie zapasy, tak aby później nie biegać po sklepach i szukać ulubionych posiłków dla czworonoga, albo kupować zamienniki.

co spakowac do psiego bagazu wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Psy mają swoje ulubione karmy, właściciele wiedzą, jak reagują na określone posiłki. Zmiana menu, serwowanie czegoś nowego może negatywnie wpływać na psi układ pokarmowy. Pokłosiem tego będzie problem zdrowotny i strata czasu urlopowego na leczenie psa.

Przedmioty niezbędne w codziennym funkcjonowaniu psa. Na listę należy wpisać między innymi kaganiec i smycz. Może się okazać, że będą miejsca, gdzie obowiązkowe będzie zakładanie psu kagańca.

Smycz z kolei jest niezbędna, choćby w sytuacji, kiedy wakacje spędza się w obrębie parków narodowych. Kolejny niezbędny przedmiot w psim bagażu to koc, bądź legowisko na którym pies będzie odpoczywał i spał. Celem zapewnienia rozrywki zabrać należy ulubione psie zabawki. Zapraszamy przy okazji do artykułu o tym jak nauczyć psa chodzić na smyczy

co spakowac do psiego bagazu wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 3

W psim bagażu powinny się również znajdować woreczki na odchody. Niezależnie dokąd się jedzie na wakacje, kultura wymaga, aby sprzątać po swoim czworonogu. Ostatnim punktem na liście do spakowania bagażu na psie wakacje są przedmioty do pielęgnacji.

Lista rzeczy które powinny znaleźć się w psim bagażu:

  • książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami
  • środki na chorobę lokomocyjną
  • piesek powinien mieć mikroczip
  • adresówkę z numerem telefonu
  • apteczka
    • woda utleniona,
    • gaziki jałowe,
    • bandaże,
    • środki przeciw kleszczom,
    • sól fizjologiczna,
    • a także środki przeciw biegunkom,
  • zapas wody
  • ulubiona karma
  • kaganiec
  • smycz
  • koc bądź legowisko
  • psie zabawki
  • woreczki na odchody
  • przedmioty do pielęgnacji

Wakacje z psem – jakie formalności należy załatwić?

Podróżując z psem poza granice Polski, należy przygotować się na załatwienie kilku formalności. Mimo „braku granic” wyjazd do krajów Unii Europejskiej nakłada na właściciela czworonoga pewne obowiązki. Co trzeba zrobić?

Mikroczip dla psa to podstawa podczas podróży zagranicznych. Dzięki niemu nie będzie problemów podczas spotkania np. z celnikami. Dodatkowo taki mikroczip pozwala zidentyfikować psa, gdyby np. nam się zgubił.

Obowiązek zaszczepienia psa przed wyjazdem na wakacje zagraniczne. Szczepienie na wściekliznę jest wymagane niemal w każdym kraju. Należy jednak pamiętać, że na podróż poza Polskę nie możemy wziąć psa mającego mniej niż 3 miesiące.

jakie formalnosci trzeba zalatwic przed wyjazdem z psem wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Psa szczepionego po raz pierwszy, nie można od razu zabrać na zagraniczne wojaże. Należy odczekać 3 tygodnie. Podobnie ma się sytuacja, kiedy przerwy pomiędzy szczepieniami trwały dłużej niż 1 rok. Jeżeli podróżuje się do Norwegii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Malty czy Irlandii, zwierzęta są objęte profilaktyką przeciwko tasiemcom.

Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa?

Po paszport dla psa zgłaszamy się do weterynarza, można go wyrobić dopiero w sytuacji, kiedy czworonóg posiada już mikroczip oraz szczepienia. Lekarz weterynarii sprawdza, czy zwierzę jest odpowiednio oznakowane, a także wypełnia pozycje w dokumencie niezbędnym informacjami.

Jakie to informacje, jakie pozycje zawiera paszport dla zwierząt?

Gdzie znajduje się czip, a także datę jego wszczepienia. Imię, gatunek, rasę, datę urodzenia, a także wszelkie cechy charakterystyczne, znaki szczególne zwierzęcia. W paszporcie znajdą się również dane właściciela i dane kontaktowe.

Oczywiście w tym dokumencie również wprowadza się informacje odnośnie szczepień, stosowania profilaktycznych środków zdrowotnych, oraz dane dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia.

Czy wyrobienie paszportu dla zwierzęcia trwa długo?

Kwestia umówienia wizyty u weterynarza i czas, jaki zajmie mu wypełnienie dokumentu. Najlepiej wyrobić go kilka dni przed wyjazdem. Świadectwo zdrowia wystawiane przez weterynarza. To dokument wskazujący, że pies może podróżować. Po takie świadectwo należy się zgłosić kilka dni przed wyjazdem. Wszystko po to, aby było aktualne.

jak wyrobic psu paszport gdzie zrobic psi paszport wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Niektóre z krajów nie zezwalają na wwożenie ras psów uznane za niebezpieczne, czyli np. pitbull lub rottweiler. Dodatkowo od lipca 2018 do Norwegii nie wwieziemy psów, które są ze schronisk, nie mają właściciela, ulicznych oraz przeznaczonych do adopcji.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z aktualną sytuacją w danym kraju i przepisami, które pozwalają wjeżdżać z psem. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego stresu podczas podróży i wakacji zagranicznych.

W tym celu najlepiej skorzystać ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii ( wetgiw.gov.pl ) gdzie znajdziemy informacje dotyczące podróży ze zwierzętami domowymi do i z krajów Unii Europejskiej, jak i pozostałych. Szczegółowe informacje dotyczące zasad w krajach unijnych znajdziemy pod adresem: food.ec.europa.eu

Współpraca z weterynarzem podczas psich wakacji

Przed podróżą na wakacje, należy odwiedzić weterynarza. Dokładnie przebada on psiaka, udzieli cennych wskazówek. Dodatkowo będzie miał świadomość, że przebywa się z dala od domu, zatem i kontakt na wypadek problemów będzie łatwiejszy.

Przed ruszeniem w podróż warto także sprawdzić placówki opiekujące się zwierzętami, które znajdują się w okolicy miejsca wakacyjnego zameldowania. Dzięki temu szybko będzie można zareagować na jakiekolwiek problemy z psim zdrowiem.

Jak zadbać o psa w trakcie podróży na wakacje?

Wybierając się na wakacje z psem, należy umiejętnie zadbać o komfortową podróż. O ile lecąc samolotem, jadąc pociągiem, należy dostosować się do warunków, regulaminów linii lotniczych, o tyle podczas podróży samochodem, sami ustalamy zasady. Podczas jazdy autem pies jest w otoczeniu osób, które zna. Nikomu nie przeszkadza, a co istotne, samochód można w każdej chwili zatrzymać.

lot samolotem z psem wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 3

Jak zadbać o psi komfort w trakcie podróży samochodem?

Podstawą jest odpowiednia ilość przerw. Pies może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a przede wszystkim „rozprostować kości”. Odradza się karmienie psów przed samym wyjazdem. Również dokarmianie psiaka w trakcie jazdy nie jest dobrym pomysłem. Posiłek plus choroba lokomocyjna nie wróży niczego dobrego.

Oczywiście należy przygotować wodę dla psa i regularnie mu ją podawać. Częsty widok na trasach to psy z wystawioną przez okno głową. Lepiej tego jednak nie praktykować. Dlaczego? To prosta droga do infekcji uszu, nosa i oczu.

Jeżeli pies w trakcie jazdy jest niespokojny, trzeba szybko reagować. Umiejętne uspokojenie czworonoga pozwoli na bezpieczną jazdę.

jak zabezpieczyc psa w samochodzie wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 3

Jak uspokoić psa w podróży samochodem?

Zwierzę cierpiące na chorobę lokomocyjną powinno otrzymać odpowiednie leki. Ich wybór warto skonsultować z weterynarzem. Dobrym pomysłem są również specjalne feromony. Potrafią działać kojąco na większość psów. Dbając o zwierzę w podróży, koniecznie trzeba umiejętnie ustawić temperaturę w pojeździe. Nie może być zbyt niska, jak również unika się zbyt wysokich.

Jak zabezpieczyć psa w samochodzie?

Przygotowanie psa do podróży i stosowanie odpowiednich zasad w trakcie jazdy autem to jedno. Druga sprawa dotyczy zabezpieczenia psa na czas przemieszczania się.Co robić w takiej sytuacji? Zdecydowanie pies nie może być puszczony samopas w samochodzie.

Jest to bardzo niebezpieczne. Skutki niewłaściwego zachowania psa mogą doprowadzić do tragicznego wypadku. Dodatkowo niezabezpieczony pies będzie brudził auto. Do bezpiecznego transportu psów można użyć np. specjalnych klatek transportowych.

jak zabezpieczyc psa w samochodzie wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia 1

Na czas podróży pies jest zamykany w takiej klatce i nic mu nie grozi. Inny sposób na bezpieczną podróż, szczególnie małych czworonogów, to wykorzystanie specjalnych szelek, doczepianych do pasów. Dodatkowo można również zainstalować foteliki, łudząco podobne do tych, którymi przewozi się małe dzieci.

Wakacje bez psa? Co zrobić z psem na wakacje?

Zdarza się, że nie zawsze można zabrać psa na wakacje. Występują różne sytuacje, które sprawiają, że czworonóg i opiekun podczas urlopu wzajemnie się wykluczają. Wyjazd na wakacje w formule all inclusive i tygodniowe leżenie przy basenie. Nie ma opcji, aby pies odnalazł się w takiej sytuacji.

Aktywne spędzanie czasu urlopowego, np. poprzez pokonywanie kolejnych górskich szlaków. Chęć odbycia podróży na drugi koniec świata. Raczej trudno wyobrazić sobie przeloty, przesiadki, podróż trwającą często kilkanaście godzin z psem.

wakacje bez psa co zrobic z psem na hotel dla psow wakacje z psem poradnik wakacyjny z psiego punktu widzenia

Spotyka się również psy, które po prostu nienawidzą podróżować, dla których nawet krótka przejażdżka autem jest traumatycznym przeżyciem. Trudno zatem oczekiwać, że opiekun będzie nakłaniał psiaka do wspólnych wakacji.

Co zatem zrobić z psem w sytuacji, kiedy nie może on jechać na wakacje?

Pierwsza myśl to oczywiście rodzina albo znajomi. Jeżeli tylko zgodzą się na coś takiego, sytuacja jest klarowna. Można planować wakacje. Inna opcja to wyspecjalizowani opiekunowie czworonogów.

Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu usług i naprawdę jest to skuteczne rozwiązanie. Warto jednak sprawdzić dokładnie opiekuna, który ma zajmować się naszym psem. Wybierać jedynie profesjonalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie i referencje.

Innym pomysłem, na pozostawienie psa w trakcie urlopu, to skorzystanie z hoteli dla zwierząt. Tutaj również, jak w przypadku opiekunów, należy bardzo dokładnie sprawdzić doświadczenie, a także warunki, w jakich przyjdzie psu przebywać.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak nauczyc psa detekcji wechowej

Jak nauczyć psa detekcji węchowej?

28 czerwca, 2022
Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 1

Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?

26 września, 2022
Wyświetlenia: 1418