Historia rasy King Charles Spaniel jest wspólna z rasą Cavalier King Charles Spaniel. Uważa się, że pochodzą od tradycyjnych spanieli, które to przed wiekami były jednymi z lepszych psów polujących. Psy zamieszkiwały nie tylko europejskie dwory, były również popularne na Dalekim Wschodzie, np. w Japonii czy Chinach.
Rasa ulegała ciągłej ewolucji, aby dopiero w XIX wieku, przyjąć wygląda i charakter zbliżony do obecnego. Początek XX wieku przynosi zaś rasie uszczegółowienie, czyli odtwarzanie psów, które znamy obecnie. Problemem dla rasy King Charles Spaniel był okres II wojny światowej, kiedy to była bliska wyginięcia.
Tak naprawdę pojedyncze psy udało się uratować hodowcom, którzy następnie przystąpili do udanej odbudowy rasy King Charles Spaniel.
Charakter
Psy należą do łagodnych, co sprawia, że niezwykle pozytywnie nastawione do ludzi. Ich spokojne zachowanie sprawia, że nie wymagają dużej ilości opieki, licznych i długich spacerów. Bardzo ważnym jest jednak, aby psa nie pozostawiać samemu sobie na dłuższy czas. Bardzo źle znoszą rozłąkę ze swoim panem.
Należy również pamiętać, że doskonale odnajdą się w towarzystwie dzieci, jednak za wyjątkiem tych najmłodszych. Jako iż psy rasy King Charles Spaniel wymagają delikatności, obcowanie z malutkimi dziećmi nie będzie dobrym rozwiązaniem. Psy tej rasy to znakomici towarzysze. Rasę cechują niewielkie rozmiary, przyjemna w dotyku sierść i dostojność. Na pewno sprawdzi się idealnie jako domowy pupil.
Wychowanie oraz szkolenie
Należy podkreślić, że mowa o rasie, która jest wyjątkowo wrażliwa i czuła. Dlatego też opiekunowie King Charles Spaniela powinni być łagodni i serdeczni. Psy należą do kontaktowych, a także nie ma większych problemów z ich prawidłowym wychowaniem. Dodatkowo uwielbiają najróżniejsze szkolenia, lubią uczyć się nowych sztuczek.
Zdrowie rasy King Charles Spaniela
King Charles Spaniel to rasa, która akurat nie należy do zbyt zdrowych. Wymaga się więc, aby przed zakupem psa, dokładnie sprawdzić rodziców, czy byli przebadani na różne choroby. Dużym problemem może okazać się problem z układem oddechowym, co jest powiązane ze skróconą kufą psów.
Dodatkowo można spotkać się z problemami dotyczącymi chorób oczu (np. dystrofia rogówki czy zaćma). Pamiętać również trzeba, że psy rasy King Charles Spaniel źle znoszą wysokie oraz niskie temperatury. Wśród niektórych psów może dochodzić także do chorób serca, takich jak choćby niedomykalność zastawki mitralnej.
Jak prawidłowo żywić King Charles Spaniela
Psy tej rasy mają tendencję do tycia, dlatego każdy opiekun powinien dokładnie kontrolować podawane posiłki. Wielkość posiłków należy dostosować indywidualnie do posiadanego psa. Psy tej rasy mogą być karmione zarówno profesjonalną karmą, jak i jedzeniem, przygotowanym przez właściciela. Główna zasada żywienia mówi o tym, aby z przygotowanej porcji, przygotować dwa posiłki.
Zabiegi pielęgnacyjne
Zabiegi pielęgnacyjne nie wymagają większych nakładów pracy i należą do zadań łatwych. Należy jednak być w tych działaniach regularnym, systematycznym. Mowa tutaj choćby o cotygodniowym czesaniu psa, a także dokładnym wyłapywaniu kołtunów. Dodatkowo warto regularnie sprawdzać uszy i ich okolice.
Dla kogo ta rasa?
Psy rasy King Charles Spaniel są praktycznie dla każdego. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, aby zostać opiekunem takiego psa. Sprawdzi się znakomicie w domach, gdzie są starsze dzieci. Psy tej rasy, będą również dobrym pomysłem dla osób starszych. Jednak każdy, kto spędza wiele godzin poza domem, powinien odpuścić sobie psy tej rasy, gdyż wyjątkowo źle znoszą rozłąkę z opiekunem.
Zalety i wady King Charles Spaniela
O jakich zaletach oraz wadach należy wspomnieć, kiedy mowa o psach King Charles Spaniel? Przede wszystkim wśród zalet podkreśla się zrównoważony charakter, spokojne i przyjazne nastawienie do ludzi.
Ogromną zaletą psów tej rasy jest łatwość w opiece, co sprawia, że osoby bez doświadczenia bez problemów poradzą sobie z nimi. Wymieniając wady, należy pamiętać o tym, że psy będą wymagały regularnej, systematycznej pielęgnacji. Dodatkowo wśród wad wymienia się źle znoszenie niskich i wysokich temperatur.
King charles spaniel (English Toy Spaniel) – grupa IX FCI, sekcja 7, nr wzorca 128
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Wielkość: waga 3,6-6,3 kg; wzrost nie jest określony – pies mały, proporcjonalny
- Szata: długa, jedwabista, bez loków, dopuszczalna lekka falistość; obfite frędzle na uszach, pióra na kończynach i na ogonie; sierść nietrymowana
- Maść: blenheim (biało-ruda), tricolor, czarna podpalana i ruby (ruda)
- Dojrzałość: 2 lata
- Długość życia: 10-12 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: mała
- Koszty utrzymania: 80-150 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 2500 – 4000 zł
Napisz nam co o tym myślisz
Karolina
31 marca 2021 o godzinie 12:19Wspaniały artykuł! Cavaliery to przecudowne psiaki! Przy okazji polecam portal stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Psi i koci rodzice mogą znaleźć na portalu Opiekunów, którzy z wielkim sercem zajmą się ich czworonożnymi przyjaciółmi. Opiekunowie oferują usługi takie jak: spacer z psem, opieka dzienna, psi hotel, a dla psiarzy, którzy również mają koty mamy usługę szybkie karmienie, czyli opieka nad kotem.