logo

Chart szkocki

simplie Rasy psów 22 lutego 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Chart szkocki to jedna z najstarszych istniejących ras. Od początku pies był ulubieńcem szkockiej szlachty, sprawdzając się znakomicie jako pies w trakcie polowań. Obecnie charty szkockie to przede wszystkim psy rodzinne.

Przyjmuje się, że pra-pies charta szkockiego przybył do Szkocji już około 600 r. p.n.e. wraz z osadnikami z Irlandii. Rasa, jaką mniej więcej znamy obecnie, wykształciła się w okresie średniowiecza. Od tego momentu psy były nieodłącznym elementem polowań klasy wyższej.

Straciły one na znaczeniu jako towarzystwo na polowaniach w XVIII wieku, kiedy to coraz częściej na polowaniach używano broni palnej. Jednak wiek XIX to czas odrodzenia się świadomości narodowej szkockiej, czego jednym z elementów były psy rasy chart szkocki.

Tym sposobem w 1831 roku zapoczątkowano hodowlę chartów szkockich. Niecałe 30 lat później po raz pierwszy pokazano charta szkockiego na oficjalnej wystawie, w pod koniec XIX wieku ustanowiono pierwszy wzorzec.

Jeżeli mowa o chartach szkockich w Polsce, to pierwszy pies pojawił się tutaj w 1987 roku. Rasa ta nie należy do popularnych, dlatego nie znajdziemy wielu hodowli.

Charakter


Chart szkocki to pies, który okazuje się być niezwykle elegancki, a do tego silny. Z natury jest wesoły, pogodny, z niezwykle przyjaznym usposobieniem. To psy, u których nie znajdziemy złośliwości, podejrzliwości, a wręcz przeciwnie. Charty szkockie są pełne godności.

Wszystko to sprawia, że psy te potrzebują przede wszystkim stałego kontaktu z ludźmi. Każdy opiekun charta szkockiego wie doskonale, że psy tej rasy odwzajemniają się uczuciem. Charty szkockie to również psy niezwykle tolerancyjne, łatwo dostosowujące się do warunków, jakie stawia rodzina.

Taki pies w domu oznacza spokój. Przez większość czasu charty szkockie są spokojne, relaksują się poprzez odpoczynek. Dopiero podczas spacerów opiekunowie odkrywają ich naturę, kiedy to pies rzuca się do gonitwy, zabawy z innymi psiakami.

Wychowanie oraz szkolenie


Charty szkockie nie sprawiają problemów, kiedy mowa o ich układaniu. Należą do psów posłusznych, łatwo przyswajających wiedzę. Natura charta ma jednak to do siebie, że są one samodzielne, mogą posiadać własne zdanie.

Cały proces szkolenia, wychowania należy jednak rozłożyć w czasie. Cierpliwość jest tutaj niezwykle ważna. Pod żadnym pozorem nie można serwować nauki w sposób wymuszony.

Zdrowie rasy


Średni wiek życia chartów szkockich to około 10 lat. Wśród chorób, które mogą dotknąć rasę, należy wymienić między innymi nowotwory, skręt i rozszerzenie żołądka oraz choroby serca.

Jak prawidłowo żywić psy rasy chart szkocki


Posiłki dla chartów szkockich należy starannie rozdzielać. Mianowicie minimum dwa posiłki dziennie, w odpowiednich porcjach. Do tego pamiętać trzeba również o fakcie związanym z tym, że co do karmy, rodzaju serwowanych posiłków, stosuje się indywidualne podejście. Ważne, aby pies otrzymywał wartościowe pożywienie, a dodatkowo uważać należy na takie psie przypadłości skręt czy rozszerzenie żołądka.

Zabiegi pielęgnacyjne


Nie ma problemów w kwestiach higienicznych, pielęgnacyjnych gdy posiada się charta szkockiego. Dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy wyczesać jego włos. Jeżeli pies bierze udział w wystawach, to konieczne będzie jego trymowanie, jednak można to zlecić np. w salonie zajmującym się tego typu usługami.

Dla kogo ta rasa


Charty szkockie będą znakomitymi psami dla rodzin, dające wiele radości, zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Zalety i wady psów rasy chart szkocki


Charty szkockie to psy, które mają liczne zalety, nie są jednak wolne i od wad. Zatem o czym należy wiedzieć w temacie psich wad i zalet tej właśnie rasy?

Niewątpliwie charty szkockie są psami, które niezwykle mocno przywiązują się do opiekuna i jego rodziny. Kolejną zaletą, która jest zapewne kluczowa dla wielu osób, to spokój psa, kiedy przebywa w domu.

Mimo że w trakcie spacerów uwielbia biegać, to podczas pobytu w domu jest spokojny, najczęściej leżakuje, nie ma potrzeby narzucania się. Dodatkowym plusem tej rasy jest łatwość jej ułożenia, aczkolwiek potrzeba do tego cierpliwości.

Jakie wady mają charty szkockie? Przede wszystkim cechują się upartością i niezależnością. Do tego będą potrzebowały większej dawki aktywności ruchowej. Podczas spacerów uruchamia im się instynkt łowiecki. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że charty szkockie to psy, których utrzymanie nie należy do tanich.

Chart szkocki – grupa X FCI, sekcja 2, nr wzorca 164


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
  • Wielkość: pies co najmniej 76 cm, suka co najmniej 71 cm. 
  • Maść: ciemna niebiesko-szara, ciemniejsze i jaśniejsze odcienie szarości, pręgowana, piaskowo-ruda lub rudo-płowa z ciemnymi znaczeniami. Białe znaczenia na piersi, palcach i końcu ogona są dozwolone. 
  • Długość życia: 9-11 lat 
  • Oczy: ciemnobrązowe lub orzechowe. Umiarkowanie wypukłe, o łagodnym i uważnym spojrzeniu. 
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie 
  • Cena psa z rodowodem: 3000-5000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

mastif tybetanski cena rasa hodowla charakter zdrowie zdjecia 1

Mastif tybetański

20 lutego, 2020
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER rasa psa cena charakter zdrowie

Chesapeake bay retriever

22 lutego, 2020
Wyświetlenia: 703