logo

Chart węgierski

simplie Rasy psów 19 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Jak prezentuje się historia rasy chart węgierski? Przede wszystkim przyjmuje się, że psy na teren dzisiejszej Rumunii, Węgier przybyły około X wieku przed naszą erą, wraz z Madziarami. Jest to najbardziej prawdopodobna wersja. Pierwsze wzmianki o przodkach charta węgierskiego pochodzą z przełomu X i XI wieku.

Mianowicie używano ich podczas polowań na zające. Większe odmiany chartów wykorzystywano do polowania na lisy, wilki czy jelenie. Agary zostały zdziesiątkowane podczas wojen światowych, szczególnie w okresie II wojny. Udało się jednak odszukać kilka psów o oryginalnym typie. Od tego czasu trwają działania, które mają na celu pełną odbudowę rasy agarów.

Mimo tych przeciwności losu, FCI już w 1966 roku uznała rasę. Oprócz Rumunii, Węgier, psy tej rasy nie cieszą się nigdzie więcej popularnością. Aczkolwiek coraz więcej psów pojawia się w różnych krajach europejskich. W naszym kraju mieszka obecnie kilka przedstawicieli chartów angielskich.

chart węgierski rasa psa cena charakter hodowla blog o psach zdrowie

Charakter


Chart węgierski to pies, który posiada niezwykle silny instynkt stróżowania. Natomiast gdy mowa o relacjach rodzinnych, jest niezwykle czuły i oddany. Psy tej rasy znakomicie odnajdują się w kontaktach z dziećmi. Nie mają także problemów z akceptacją i tolerancją dla innych zwierząt domowych.

Należy jednak przyzwyczajać je do towarzystwa od najmłodszych lat. Bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja, która dla dobra psa, powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Wobec nieznajomych charty węgierskie są nieufne, jednak dość szybko skracają dystans.

Charty węgierskie nie mają problemów z przystosowaniem się do zróżnicowanych warunków. Można mieć charta w mieszkaniu, jednak pod warunkiem zapewnienia mu dużej ilości ruchu. Brak aktywności, brak czasu dla psa sprawi, że zacznie siać w czterech ścianach zniszczenie.

Wychowanie oraz szkolenie


Charty węgierskie są pojętnymi uczniami, co w połączeniu z inteligencją czyni je psami wyjątkowymi w temacie szkolenia oraz wychowania. Jednak na pewno nie można oczekiwać ślepego posłuszeństwa. Czasami może dość  wyraźnie zaznaczyć własne zdanie. Należy pamiętać, że podczas spacerów może uaktywnić się jego instynkt łowiecki.

chart węgierski szybkość bieg blog o psach cena hodowla rasa psa

Zdrowie rasy


Charty węgierskie to dość odporna psia rasa. Na pewno pochodzące z dobrej, sprawdzonej hodowli będą odznaczały się wyjątkowym zdrowiem. Nieczęsto, ale jednak może zdarzyć się padaczka.

Jak prawidłowo żywić psy rasy chart węgierski


Chart węgierski nie będzie miał zbyt dużych wymagań, kiedy mowa o karmieniu. Jednak kiedy ma się psa, który będzie często brał udział w przeróżnych wyścigach, należy zadbać o odpowiednio zwiększoną dawkę kaloryczną codziennych posiłków.

Zabiegi pielęgnacyjne


Chart węgierski to niezwykle wdzięczna rasa gdy rozmawia się o ich pielęgnacji. Przede wszystkim mówimy o psach, które nie potrzebują skomplikowanych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę starannie należy psy tej rasy wyczesywać w okresie linienia.

Dla kogo ta rasa


Psy tej rasy są znakomitym pomysłem dla wszystkich tych, którzy mają zapał i chęć do częstego towarzyszenia. Osoby zajęte pracą, typowi kanapowcy, powinni raczej poszukać czegoś innego.

chart węgierwski blog o psach rasa psa cena hodowla charakter zdrowie

Zalety i wady psów rasy chart węgierski


Jakie zalety posiada chart węgierski? Jakiego rodzaju wadami cechuje się pies tejże rasy? Przede wszystkim to psy, które przywiązują się do rodziny. Znakomicie sprawdzają się w roli stróża. Charty węgierskie są niezwykle inteligentne, odporne oraz zdrowe.

Wśród zalet należy dodać, iż to psy, które nie sprawiają problemów w pielęgnacji. Jakich wad oczekiwać po psie rasy chart węgierski? Przede wszystkim niezwykle silny instynkt łowiecki, co może być problemem podczas spacerów. Dodatkowo wadą jest fakt, że potrzebują one starannej, umiejętnej socjalizacji.


Chart węgierski – grupa X FCI, sekcja 3, nr wzorca 240

  • Pochodzenie: Węgry
  • Charakter: pies inteligentny, wierny, wrażliwy, wobec obcych zachowuje pewną rezerwę, ale nie jest lękliwy; czujny stróż, gotowy do obrony swojej rodziny i domu, ale nie agresywny
  • Wielkość: psy 65-70 cm, suki 62-67 cm
  • Waga: 22-31 kg
  • Szata: krótka, gęsta, sztywna i gładka; zimą może występować dosyć obfity podszerstek
  • Maść: dopuszczalne są wszystkie spotykane u chartów umaszczenia poza błękitnym (szarym), błękitnym z białym, brązowym, wilczastym, czarnym podpalanym i trójkolorowym
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Podatność na szkolenie: duża, choć pies ten jest obdarzony sporą dozą niezależności
  • Aktywność: wysoka; pies pełen energii, potrzebuje sporo ruchu i jakiegoś zajęcia
  • Koszty utrzymania: 200-300 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą; w Polsce był jeden miot tej rasy, ale w tej chwili nie działa żadna hodowla

Cena psa z rodowodem: 1500-2500 zł, ok. 700 euro na Węgrzech

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

owczarek pirenejski dlugowlosy cena charakter pies blog o psach

Owczarek pirenejski długowłosy

17 grudnia, 2020
owczarek portugalski rasa psa cena charakter waga zdrowie

Owczarek portugalski

19 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 3177