logo

Amerykański pitbulterier (pitbull)

simplie Rasy psów 13 maja 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.3 / 5. Ilość ocen: 7

Nieustępliwy terrier i silny buldog, czyli pit dog lub pit and bull. Taka mieszanka dwóch ras zaczęła powstawać na Wyspach Brytyjskich na początku XIX wieku. Celem osób odpowiedzialnych za tworzenie nowej rasy, była możliwość wykorzystania psów w walce z bykami, niedźwiedziami.

Tego typu „rozrywka” została jednak zakazana, co zmusiło właścicieli i ich psy zejść do podziemia, co przyczyniło się do rozpowszechnienia walk psów. Emigracja na kontynent amerykański spowodowała, że w XIX wieku psy rasy Pitbull dotarły właśnie tam.

W 1898 oficjalnie nadano rasie nazwę American Pit Bull Terrier, mimo iż pies nie ma nic wspólnego z Ameryką. Warto tutaj odnotować, że psy nie są uznawane przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Na terenie naszego kraju psy rasy Amerykański Pitbulterier uznawane są za psy agresywne i znajdują się na specjalnie stworzonej liście psów agresywnych.

amerykański-pit-bull-terrier pitbull szczeniaki cena hodowla charakter wzorzec

Charakter Pitbula


Amerykańskie Pitbulteriery znakomicie współpracują z ludźmi. Jednak od wychowawcy, opiekuna psa oczekuje się konkretów, a także mocnego charakteru. Psy tej rasy wyczuwają słabość swoich właścicieli, co skutkuje problemami w ich wychowaniu. Pitbulle są psami towarzyskimi, pogodnymi, bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli.

Trzeba jednak pamiętać o ich nieustępliwości i tym, że pragną wygrywać za wszelką cenę. To sprawia, że w sytuacji starcia z innym psem może zrobić się naprawdę groźnie. Warto również pamiętać, że nieuzasadniona brutalność względem psa, negatywnie wpływa na ich psychikę.

amerykański-pitbull-terrier wzorzec charakter hodowla cena agresja

Wychowanie oraz szkolenie Amerykańskich Pitbulterierów


Pitbulle muszą od początku być uczone podporządkowania opiekunowi. Wymaga się od właściciela silnego charakteru oraz konsekwencji. Natomiast agresywne, brutalne zachowanie opiekuna przynoszą  odwrotne skutki od zamierzonych.

Amerykański pitbulterier cechuje się wysoką inteligencją. To powoduje, że bardzo łatwo i z przyjemnością poddaje się nauce coraz to nowszych sztuczek, komend. Z drugiej strony trzeba pamiętać o fakcie, że zbyt długi i intensywny trening nie będzie gwarantował sukcesu. Pitbulle dość szybko się nudzą, dlatego trzeba umiejętnie dawkować im szkolenie.

Zdrowie rasy


Dysplazja stawów biodrowych to najczęściej spotykana przypadłość, dotykająca amerykańskie pitbulteriery. Może się zdarzyć, że zbyt forsowny trening, szkolenie pitbulla, może wpływać na schorzenia stawów. Amerykańskie pitbulteriery mogą również cierpieć na schorzenia typu alergia skóry.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Amerykański Pitbulterier


Tylko i wyłącznie doskonałej jakości karma, gdzie wśród składników przeważa mięso. Należy pamiętać o schorzeniach alergicznych, które może wywoływać źle dobierana karma. Odpowiednia dieta pitbulla powinna być powiązana z dużą aktywnością fizyczną, dzięki czemu regularnie będzie spalany tłuszcz.

pitbull amerykański pitbullterier usposobienie groźny pies szczeniak

Zabiegi pielęgnacyjne


Amerykańskie pitbulteriery nie wymagają nadzwyczajnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy po prostu go wyszczotkować. Naturalnie należy kontrolować stan zębów, a także sprawdzać oczy, czy nie zbiera się w ich kącikach wydzielina.

Dla kogo Pitbull


Pies będzie idealny dla osób, które mają silny charakter, który nie pozwoli, aby pies zdominował opiekuna. Dodatkowo pitbulle potrzebują dużej aktywności, tego samego oczekuje się od jego właścicieli.

Zalety i wady psów rasy Amerykański Pitbulterier


Pitbulle to rasa niezwykle inteligentna, skora do nauki. Trzeba również pamiętać o tym, że wśród ich zalet wymienia się przyjazne podejście oraz sprawność fizyczną. Jeżeli mowa o wadach amerykańskich pitbulterierów, trzeba odnotować ich niską wytrzymałość na skrajne temperatury (niskie i wysokie). Są skłonne do walki z innymi psami, a co za tym idzie, bardzo niepodatne na uspokajające sygnały.

Amerykański pitbulterier (pitbul, pitbull) – rasa nieuznana przez FCI


  • Kraj pochodzenia: USA
  • Wielkość: suki: 43-50 cm, psy: 45-53 cm
  • Szata: sierść krótka, twarda i gęsta, lśniąca
  • Maść: dopuszczalne wszystkie kombinacje kolorów (z wyjątkiem merle)
  • Długość życia: 13-14 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 1500-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

schipperke rasa psa hodowla cena charakter wzorzec opinie

Schipperke

9 maja, 2019
lhasa apso pies rasa psa charakter cena szczeniak wzorzec

Lhasa Apso

26 maja, 2019
Wyświetlenia: 3103