Co do pochodzenia clumber spaniela pojawiają się różne teorie. Mowa choćby o tym, że rasa powstała poprzez połączenie spaniela alpejskiego z bassetem. Inna wersja głosi, że clumber spaniel pochodzi od blenheim spaniela. Istotne jednak jest to, że mimo iż mowa o rasie brytyjskiej, to ma ona korzenie francuskie.
Co dokładnie wiadomo o francuskim pochodzeniu psów? W okresie rewolucji francuskiej jeden z miejscowych arystokratów podarował sforę diukowi Newcastle. Miało to uchronić psy przed wyginięcie. Ów diuk Newcastle zamieszkiwał Clumber Park.
Całą resztę można sobie łatwo dopowiedzieć. Jednak o ile początkowo psy cieszyły się powodzeniem wśród arystokracji, to w drugiej połowie XIX wieku zaczęły tracić na znaczeniu. Obecnie rasa clumber spaniel zaliczana jest do niszowych.
Charakter
Clumber spaniel cechuje się przede wszystkim flegmatyczną postawą. To psy, które w codziennym zachowaniu są spokojne i poważne. Jego specyficzna budowa ciała wpływa na to, w jaki sposób się zachowuje, jaki ma temperament. Jednak mimo iż nie clumbery nie należą do wyjątkowo energicznych psów, to również i nie są typowymi kanapowcami.
Jeżeli właściciel psa nie preferuje zbyt dużej aktywności, to nie ma co się martwić o psiaka. Spokojnie dostosuje się do trybu życia, jaki zostanie mu zaserwowany. Warto dodać również, że clumber spaniel to pies, który nie w żaden sposób agresywny.
Nie ma znaczenia, czy mowa o relacjach z ludźmi, innymi psami, czy zwierzętami. Do wszystkich podchodzi w sposób przyjacielski. Dzięki temu to psy, które idealnie nadają się do zamieszkania w domu, gdzie spotkać można dzieci.
Wychowanie oraz szkolenie
Clumber Spaniel, pomimo swojego flegmatycznego podejścia do życia, nie może zostać na stale pozostawiony w domu. Robienie krótkich, ekspresowych spacerów sprawi, że zacznie działać na opak. Pojawiająca się upartość skutkować będzie problemami w procesie wychowania oraz szkolenia. Szkoląc clumbera trzeba mieć na uwadze, że fatalnie reaguje na szkolenia siłowe.
Kto również uważa, że w trakcie szkolenia, wychowania, clumber spaniel będzie w stu procentach posłuszny, ten się myli. Wszystko w tych aspektach musi być oparte na współpracy, na pełnym partnerstwie.
Zdrowie rasy
Czy należy obawiać się problemów zdrowotnych kiedy mowa o psach rasy Clumber spaniel? Przede wszystkim niezwykle istotne jest, że mowa o psach z dość ciężką budową ciała. W wyniku tego może dojść do dysplazji stawów biodrowych. Jak zapobiegać takiemu schorzeniu?
Młody clumber nie powinien być zbytnio angażowany w aktywność fizyczną. Niektórzy hodowcy zwracają uwagę, iż budowa kręgosłupa sprawia, że po jakimś czasie mogą pojawić się problemy z dyskiem.
Jak prawidłowo żywić psy rasy clumber spaniel
Clumber spaniel powinien otrzymywać dobrej jakości karmę. Jeżeli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, to śmiało, można go karmić samodzielnie przygotowywanymi w domu posiłkami.
Zabiegi pielęgnacyjne
Psy tej rasy mają tendencję do dość obfitego linienia. Z tego też względu zaleca się częste czesanie, minimum raz na tydzień. Kiedy wchodzą w okres linienia, czesanie jest zalecane jeszcze częściej. Warto wspomnieć w tym miejscu, że clumber spaniel to pies, który mocno się ślini. Dlatego trzeba i tutaj pomyśleć o prawidłowym dbaniu o jego higienę.
Dla kogo ta rasa
Clumber spaniel to pies idealny dla rodzin z dziećmi. Będzie również odpowiadał wszystkim tym, którzy nie przepadają za zbyt dużą dawką aktywności fizycznej.
Zalety i wady psów rasy clumber spaniel
Jakich zalet można spodziewać się po psach tej rasy ? O jakich wadach należy wspominać? Skoro wady, to przede wszystkim problemem może być nadmierne linienie. Dodatkowo psy tej rasy są narażone na dysplazję biodrową.
Z charakteru na pewno nie przypadnie on do gustu wszystkim tym, którzy poszukują psa w stu procentach posłusznego. Jakie zalety mają clumber spaniele? To psy spokojne, w pełni zrównoważone. Okazuje się być znakomitym towarzyszem całej rodziny. Nastawiony przyjaźnie do innych zwierząt.
Clumber spaniel – grupa VIII FCI, sekcja 2, nr wzorca 109
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Charakter: spokojny, zrównoważony, pełen godności, inteligentny, wytrwały w pracy, uparty, bardzo łagodny w stosunku do ludzi i zwierząt
- Wielkość: nie określona we wzorcu
- Waga: idealna waga: psy: 34 kg, suki: 29,5 kg
- Szata: włos jedwabisty, prosty, przylegający do ciała, gęsty; na kończynach i klatce piersiowej tworzy obfite pióro
- Maść: biała z niewielkimi cytrynowymi lub pomarańczowymi znaczeniami
- Długość życia: 12 lat
- Podatność na szkolenie: średnia; może być uparty, lubi mieć własne zdanie
- Aktywność: spokojny, bardzo wytrzymały; lubi długie, spokojne spacery, nie jest typem sprintera
- Koszty utrzymania: 80-100 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; w rasie często występuje dysplazja stawów biodrowych, zdarzają się problemy z kręgosłupem i z oczami (entropium i ektropium)
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce mioty rodzą się sporadycznie
Napisz nam co o tym myślisz