logo

Dalmatyńczyk

simplie Rasy psów 5 września 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 2.2 / 5. Ilość ocen: 5

Przyjmuje się, że psy tej rasy pochodzą z Dalmacji. Jednak pojawiają się również głosy, że dalmatyńczyki mogą również pochodzić z terenu Indii. Następnie z tego kraju dotarły do starożytnego Rzymu, Grecji oraz Egiptu.

Jest jeszcze jedna teoria, zakładająca, że dalmatyńczyki pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Rozprzestrzenianie, popularność rasy datuje się na około XIV-XV wiek, kiedy to masowo zaczęły pojawiać się na Bałkanach.

Zanim ustalono, że psy będą nazywane dalmatyńczykami, pojawiało się najróżniejsze nazewnictwo. Mały pies duński, wyżeł raguański, wyżeł bengalski czy legawiec dalmatyński. Nazwa rasy wzięta została prawdopodobnie od Jurija Dalmatina, słoweńskiego księdza, tłumacza i pisarza.

Wiek XVIII to ogromny wzrost popularności dalmatyńczyków w wyższych sferach, a przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy zaczęto opracowywać wzorce rasy. Dopiero jednak w 1994 roku dalmatyńczyki znalazły się w grupie VI (według FCI), co klasyfikuje rasę jako psy posokowce, gończe i pokrewne.

W Polsce pierwsza hodowla psów tej rasy została założona w 1968 roku. Do dziś dalmatyńczyki cieszą się popularnością wśród Polaków.

Charakter Dalmatyńczyków

Dalmatyńczyki są psami o dużym temperamencie. Wymagają również stałego, bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem. Z uwagi na charakter, nie wolno im zabierać również kontaktów z pozostałymi członkami rodziny, a szczególnie z dziećmi. Dalmatyńczyki należą do ras niezwykle niezależnych, dla których liczy się tylko i wyłącznie zdanie swojego pana.

Co istotne, są to psy niezwykle tolerancyjne, zarówno wobec innych psich ras, jak i różnych zwierząt domowych. Trzeba również pamiętać, że dalmatyńczyki są niezwykle wytrzymałą rasą, dlatego wymagają częstego ruchu oraz wybiegania.

Wychowanie oraz szkolenie


Dalmatyńczyki znakomicie się uczą, są niezwykle pojętnymi psami. Cechuje je doskonała pamięć, a także wysoki poziom inteligencji. Jednak szkolenie, wychowanie psa powinno odbywać się tylko w pozytywnej atmosferze.

Wywieranie nacisku, presji na zwierzaku może przynieść katastrofalne skutki. Grożenie, zastraszanie podczas wychowania, szkolenia sprawi, że dalmatyńczyk zrezygnuje ze współpracy i się wycofa. To oczywiście przełoży się również na jego codzienne życie, relacje z domownikami. W przypadku małych dalmatyńczyków należy pamiętać o socjalizacji.

Zdrowie rasy dalmatyńczyk


Dalmatyńczyki należą do zdrowych ras, jednak trzeba pamiętać, że mogą mieć częste problemy z układem moczowym, a także z zapaleniem pęcherza moczowego lub nerek. Przyczyną takich przypadłości może być np. zbyt częste leżenie na zimnych podłogach. Białe umaszczenie może powodować, że dalmatyńczyk będzie cierpiał na wrodzoną głuchotę.

Innego rodzaju przypadłości, które mogą dotykać dalmatyńczyki, to stany zapalne uszu, alergie pokarmowe, skręt lub rozszerzenie żołądka. Starsze dalmatyńczyki mogą mieć problemy z kręgosłupem, a także stawami. Warto w tym miejscu dodać, że dalmatyńczyki znakomicie odnajdują się w trakcie wysokich temperatur. Wszystko za sprawą m.in. krótkiej szaty.

Jak prawidłowo żywić psy rasy dalmatyńczyki


Psy nie należą do wybrednej rasy, jednak właściciele powinni pamiętać, aby je pilnować. Rasa ma tendencję do zbytniego tycia. Dlatego w menu dalmatyńczyków warto stosować energetyczne karmy, oczywiście dostosowane do tej rasy. Naturalnie psy mogą być również karmione jedzeniem samodzielnie przygotowanym, z obowiązkowym dodatkiem w postaci preparatów wapniowo-witaminowych.

Zabiegi pielęgnacyjne


Dalmatyńczyki, z uwagi na dość krótką szatę nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasa linieje tylko dwa razy w ciągu roku, aczkolwiek od właścicieli wymaga się regularnego szczotkowania. Gdy tego zabraknie, pies będzie gubił sierść, co spowoduje obowiązek częstego i dokładnego sprzątania.

Dalmatyńczyki nie wymagają również częstych kąpieli. Jeżeli mamy w planach kąpiel naszego psa, dobrze jest posiadać szampon dedykowanym rasom krótkowłosym. Standardowo konieczne jest sprawdzanie uszu, a także dokładne skracanie pazurów. O zęby dbamy poprzez specjalne gryzaki, a także regularne czyszczenie zębów.

Dla kogo dalmatyńczyki 


Dalmatyńczyki są rasą niezwykle aktywną, wymagającą regularnych spacerów, aktywności fizycznej. Dlatego są to psy, które doskonale sprawdzą się w domach, gdzie nie ma problemów z aktywnością, długimi spacerami. Dodatkowo należy mieć na uwadze, iż wymagają od swojego właściciela liderowania, konsekwentnego, ale i partnerskiego zachowania.

Zalety i wady psów rasy dalmatyńczyk


Pamiętajmy, że dalmatyńczyki to psy, które posiadają wiele zalet, aczkolwiek nie są i wolne od wad. Wśród najważniejszych wad dalmatyńczyków wymienia się samodzielność, upartość. Psy tej rasy, poprzez złe wychowanie i szkolenie będą trudne we współżyciu. Dodatkowo warto wspomnieć, że dalmatyńczyki są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury.dalmatyńczyk w ruchu cena charakter opinie

Wśród zalet dalmatyńczyków należy wymienić oczywiście przyjacielskie, pozytywne nastawienie do otoczenia. To również psy, które szybko i mocno przywiązują się do swojego pana. Wielu osobom sprawi radość wiadomość, że dalmatyńczyki nie wymagają zbyt regularnej i dokładnej higieny.

Wzorzec:

Dalmatyńczyk – grupa VI FCI, sekcja 3, nr wzorca 153


  • Kraj pochodzenia: Chorwacja 
  • Wielkość: wysokość w kłębie psów 56-61 cm, suk 54-59 cm; waga psów 27-32 kg, suk 24-29 kg 
  • Szata: krótka, gęsta, twarda, lśniąca 
  • Maść: czysto biała z czarnymi lub brązowymi cętkami; cętki powinny być okrągłe, wyraźne, dobrze rozmieszczone, o średnicy 2-3 cm; na głowie, ogonie i kończynach mniejsze niż na tułowiu 
  • Dojrzałość: 3 lata 
  • Długość życia: 12-13 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: średnia 
  • Koszty utrzymania: 250-350 zł miesięcznie 
  • Cena psa z rodowodem: 2500-3500 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Karelski pies na niedzwiedzie rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Karelski pies na niedźwiedzie

15 sierpnia, 2019
Set er Szkocki Gordon rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Seter Szkocki (Gordon)

10 września, 2019
Wyświetlenia: 1181