logo

Doberman

simplie Rasy psów 6 marca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.4 / 5. Ilość ocen: 8

Rasa Doberman należy raczej do „młodych” ras, gdyż ich powstanie datowane jest na przełom XIX i XX wieku. Przynależą do grupy pinczerów krótkowłosych, które od bardzo dawna występują na niemieckich ziemiach. Swoją nazwę zawdzięczają twórcy, Fryderykowi Ludwikowi Dobermannowi. Jego jednym z zajęć było wyłapywanie bezpańskich psów, inaczej mówiąc był hyclem.

Dodatkowo zajmował się zbieraniem podatków, ściąganiem długów oraz stróżowaniem. To prace wysokiego ryzyka, dlatego do zwiększenia swojego bezpieczeństwa, potrzebował psa, który będzie go chronił. Pies musiał być agresywny, silny i duży. Skoro wyłapywał bezpańskie psy, miał nieograniczone możliwości wyhodowania psa idealnego pod swoje potrzeby.

Doberman powstał z krzyżówki pinczera krótkowłosego i innych ras. Przekazy wskazują między innymi na rottweilera, owczarka niemieckiego czy wyżła niemieckiego krótkowłosego oraz owczarka francuskiego.

Chcąc nadać dobermanom bardziej szlacheckiego wyglądu, na początku XX wieku dokonano skrzyżowania z greyhoundem i manchesterem terrierem. Okres międzywojenny spopularyzował rasę w USA, krajach europejskich, również np. w RPA czy Japonii.

Charakter


Duża wytrzymałość, silny charakter, ogromny temperament i wysoki poziom sprawności fizycznej. To najważniejsze cechy, którymi odznaczają się dobermany. Należy jednak pamiętać, że cechy związane z agresywnością, przez lata rozwoju hodowli psów, zostały w pewnym stopniu złagodzone.

Współcześnie psy tej rasy są spokojniejsze, nie tak skore do agresywnych wyskoków. Nie oznacza to jednak, że ich natura przeszła metamorfozę. Problemem stają się właściciele dobermanów, którzy nie potrafią wychowywać ich w sposób prawidłowy.

doberman-rasa-psy-cena-charakter

Dobermany łakną dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Z racji budowy, sprawności fizycznej, nie można im tego ograniczać. Regularne i długie spacery, wybieganie dobermanów, to najlepszy sposób na rozładowanie ich energii.

Dobermany są psami, które poszukują towarzystwa, zatem właściciel i jego rodzina muszą mu je zapewnić. Mimo potrzeby aktywności na świeżym powietrzu, w warunkach domowych znakomicie odnajduje się jako typowy pies kanapowiec.

Wychowanie oraz szkolenie


Dobermany są niezwykle skłonne do kooperacji ze swoim opiekunem. To rasa inteligentna i pojętna. Jednak na drugim biegunie mamy do czynienia z niezależnością i siłą, co sprawia, że nie daje się tak łatwo podporządkować opiekunowi. Wychowanie psa ma opierać się na partnerstwie, a nie wymaganiu ślepego posłuszeństwa.

Prawidłowe wychowanie dobermana zaczyna się od pierwszych dni. Psu należy zapewnić odpowiednią ilość uwagi i czasu. Zaleca się również, aby proces szkolenia prowadzić w oparciu o wiedzę doświadczonych trenerów. Jeżeli doberman nie przejdzie podstawowego kursu posłuszeństwa, to pod żadnym pozorem nie można go szkolić w celach obronnych.

doberman-rasy-psa-uszy-zdrowie-charakter

W życiu każdego dobermana pojawia się okres buntu, podczas którego wystawia swojego opiekuna na wiele prób. Mają one na celu sprawdzenie, jak daleko może przesunąć granicę. Jeżeli jest nieprawidłowo wychowywany, szkolony, prędzej czy później „wejdzie na głowę” swojemu panu.

Zdrowie rasy Doberman


Standardowo, jak u większości ras, dobermany narażone są na dysplazję biodrową i łokciową. Psy tej rasy narażone będą również na młodzieńcze zapalenie skóry, zwyrodnienia kręgów szyjnych, wad ustawienia powiek czy nużycy.

Spotyka się również choroby skóry, związane z alergiami, a także niedoczynność tarczycy. Dobermany samce mogą zapadać na choroby prostaty. Pod koniec życia może się pojawić kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Doberman


Dobermany nie mają wyjątkowych wymagań dotyczących żywienia. Wystarczy dostarczać psu wysokiej jakości karmy, dedykowane tej właśnie rasie. Standardowo, dzienną porcję jedzenia, dzieli się na dwa posiłki.

Zabiegi pielęgnacyjne


Dobermany nie wymagają szczególnej uwagi w kwestiach pielęgnacji. Z uwagi na krótką szatę, jest ona niezwykle prosta w utrzymaniu. 

Dla kogo Doberman


Psy rasy Doberman nie są dla wszystkich. Od jego właściciela wymaga się spokoju, zrównoważenia, konsekwencji, a także silnej psychiki. Wynika to z faktu, że trzeba umiejętnie poskromić naturę dobermana, która jest dominująca i niezależna.

Nieumiejętne prowadzenia psów może mieć tragiczne skutki dla otoczenia. Dobermany są przyjaźnie nastawione do dzieci, ale tylko tych, z którymi mieszkają.

Zalety i wady psów rasy Doberman


Dobermany to na pewno wiele zalet, wśród nich oddanie opiekunowi i ogromna chęć do współpracy. Należy wspomnieć także o tym, że są to psy niezwykle inteligentne, doskonale nadają się do stróżowania. Wielu posiadaczy dobermanów za ogromną zaletę uznaje prostotę zabiegów pielęgnacyjnych, niewymagających dużych nakładów pracy.

Jakie wady posiadają dobermany? Na pewno na minus należy im zapisać niezależność i upartość. Psy tej rasy są dominujące, co próbują narzucić od początku. Dodatkowo źle prowadzone, nieumiejętnie wychowane, mogą objawiać agresywne zachowania.

doberman pies uszy usposobienie cena charakter opinie


Doberman – grupa II FCI, sekcja 1, nr wzorca 143

  • Kraj pochodzenia: Niemcy 
  • Wielkość: psy 68-72 cm, suki 63-68 cm 
  • Waga: psy ok. 40-45 kg, suki ok. 32-35 kg 
  • Szata: krótka, gęsta i twarda, gładko przylegająca i jednakowa na całym ciele; podszerstek niedopuszczalny 
  • Maść: czarna lub czekoladowa z intensywnie kasztanowym, czystym i wyraźnie odgraniczonym podpalaniem; podpalanie występuje na kufie, w postaci pojedynczej plamki na policzkach i nad oczami, na spodzie szyi, parzyście na klatce piersiowej, na nadgarstkach, śródręczach, śródstopiach i łapach, wewnętrznej stronie ud i ramion, na spodzie ogona 
  • Długość życia: 10-13 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: mała – doberman nie ma podszerstka i nie nadaje się do trzymania na zewnątrz 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu 
  • Koszty utrzymania: 300-400 zł miesięcznie 
  • Cena psa z rodowodem: 3000-5000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

kai ken szpic japonski opinie blog o psach

Kai (Kai Ken, Szpic japoński)

2 marca, 2019
duzy szwajcarski pies pasterski opinie rasa cena hodowla

Duży Szwajcarski pies pasterski

17 marca, 2019
Wyświetlenia: 4370