logo

Irlandzki spaniel dowodny

simplie Rasy psów 22 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Przyjmuje się, że korzenie rasy irlandzki spaniel dowodny sięgają odległej historii. Jednak gdy mowa o wzmiankach o tej rasie, pierwsze pojawiły się w pierwszej połowie XIX wieku. To właśnie wtedy, w latach 30. zainaugurowano hodowlę z prawdziwego zdarzenia.

Problemem jest fakt, że nie ma wiedzy, gdy mowa o rasach, które składają się na irlandzkiego spaniela dowodnego. Irlandzki spaniel dowodny to rasa, która cieszy się ogromną popularnością zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA. Pierwszy przedstawiciel rasy pojawił się w Polsce w 2007 roku. Obecnie w naszym kraju jest kilka psów rasy irlandzki spaniel dowodny.

irlandzki spaniel dowodny szczeniak opinie cena wychowanie zdrowie

Charakter


Spaniel irlandzki co prawda nie przypomina tradycyjnych spanieli. To jednak złudne, gdyż mimo mylącego wyglądu, irlandzki spaniel dowodny to stuprocentowy pies myśliwski. Posiada on wszystkie cechy, które mają psy myśliwskie.

Wychowanie oraz szkolenie


Spaniele irlandzkie dowodne to psy, które mają w sobie ogromne pokłady energii. Przekłada się to na stałą chęć zabawy. Właściciele muszą więc pamiętać o tym, że psy tej rasy potrzebują jak najwięcej wybiegania. Wśród ulubionych psich zabaw dominuje aportowanie. Irlandzki spaniel dowodny może sprawiać problemy w okresie dojrzewania.

Przejawia się to niesfornością, a także upartością. Każdy opiekun powinien być w tym okresie szczególnie stanowczy. Nie należy jednak mylić stanowczości z agresją i musztrowaniem psa. Wymaga się łagodnego podejścia połączonego z cierpliwością. Spaniele irlandzkie dowodne znakomicie przyswajają wiedzę, jednak problematyczna staje się monotonia.

Nie wolno również dopuścić do sytuacji, że pies wejdzie opiekunowi na głowę. Jest to dość inteligentna rasa, co sprawia, że ma takie właśnie zakusy, szczególnie w pierwszych latach życia. Z ułożeniem, szkoleniem psa powinni sobie poradzić wszyscy ci, którzy mają już odpowiednie doświadczenie z czworonogami. Początkujący powinni poszukać innych psich ras dla siebie.

Irlandzki spaniel dowodny to rasa, która znakomicie odnajduje się w otoczeniu ludzi. Doskonale sprawdza się w rodzinach z dziećmi. Nie ma również problemów w relacjach z innymi czworonogami, jak i pozostałymi zwierzętami domowymi. Żeby unikać pojawiania się stanu lękowych wśród psów, konieczne jest umiejętne przeprowadzenie socjalizacji.

irlandzki spaniel dowodny cena hodowla pies rasa psa

Zdrowie rasy


Spaniel irlandzki dowodny to rasa, która nie ma większych problemów zdrowotnych. Należy do ras odpornych, której niestraszne zmieniające się warunki pogodowe. Trzeba jednak pamiętać, że może być podatna np. na dysplazję czy infekcje uszu.

Jak prawidłowo żywić psy rasy irlandzki spaniel dowodny


Psy tej rasy odznaczają się ogromnym apetytem. Dlatego też każdy psi opiekun musi uważać, aby nie przedobrzyć w dostarczaniu irlandzkiemu spanielowi pokarmu. Zbyt duże porcje w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do tycia.

Zabiegi pielęgnacyjne


Ogromną zaletą irlandzkich spanieli dowodnych jest fakt, że prawie nie linieje. Dlaczego to tak istotne? Okazuje się być po prostu znakomitą rasą dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że to pies wymagający, gdy mowa o higienie, zabiegach pielęgnacyjnych. Wszelkie prace pielęgnacyjne przy sierści muszą być wykonywane regularnie i dość często.

Przyjmuje się, że optymalnie raz na tydzień niezbędne jest wyczesywanie psiej sierści. Dodatkowo co około 2 miesiące dobrze jest sierść prawidłowo podstrzygać. Chcąc wystawiać spaniela irlandzkiego na pokazach, konieczna będzie współpraca ze specjalistami.

Wynika to z faktu, że potrzebne są do tego odpowiednie umiejętności, doświadczenie. Po spacerze, szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim, konieczne jest dokładne przeglądanie uszu oraz łap. Budowa psich uszu, ich oklapnięcie sprawia, że bardzo łatwo o infekcje.

Dla kogo ta rasa


Irlandzki spaniel dowodny to pies, który będzie znakomity nie tylko dla myśliwych. Doskonale odnajduje się wśród rodzin z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że uwagi na swoją naturę, nie jest on dobrym towarzyszem dla osób, które nie mają doświadczenia z czworonogami.

Zalety i wady psów rasy irlandzki spaniel dowodny


Jakich wad można spodziewać się po irlandzkich spanielach dowodnych? Które zalety mogą przekonać osoby niezdecydowanie? Jeżeli kogoś interesują psie wady tej rasy, to konieczne jest wskazanie choćby bardzo starannego podejścia do procesu socjalizacji.

To rasa, której okres dojrzewania jest długi, co może być kłopotliwe. W trakcie spacerów może uruchomić się instynkt łowiecki, co na pewno nie jest komfortowe dla opiekuna. Dodatkowo, w przypadku nieumiejętnego radzenia sobie z psem, może być on uparty i niesforny.

Kiedy mowa zaś o zaletach, trzeba wiedzieć, że to rasa, która aż kipi energią, radością. Dzięki temu jest znakomitym towarzyszem zabaw, spacerów. Na pewno doskonale odnajdzie się w domu, w którym są dzieciaki. Warto także wspomnieć, że spełni się w roli pilnującego ogniska domowego.

Irlandzki spaniel dowodny – grupa VIII FCI, sekcja 3, nr wzorca 124


 • Pochodzenie: Irlandia
 • Charakter: pies inteligentny, zrównoważony, odważny, chętny do pracy, wytrzymały, bardzo przywiązany do właściciela, nieufny wobec obcych
 • Wielkość: psy 53-59-cm, suki 51-56-cm
 • Waga: psy 25-30-kg, suki 20-26-kg
 • Szata: gęsta, natłuszczona, tworząca ciasno zwinięte pierścienie;
 • Maść: wątrobiana
 • Długość życia: ok. 10 lat
 • Podatność na szkolenie: duża, choć bywa uparty
 • Aktywność: wysoka; potrzebuje dużo ruchu, ale nie jest nadaktywny
 • Koszty utrzymania: 300-350 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, choć bywa podatny na infekcje uszu; zdarza się dysplazja i wyinięcie powiek
 • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
 • Cena psa z rodowodem: 3000-7000 euro

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

owczarek holenderski krotkowlosy cena hodowla waga

Owczarek holenderski krótkowłosy

20 grudnia, 2020
20221229 221221 0000 edit 696294575519273

Sznaucer średni

27 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 1035