logo

Dog argentyński

simplie Rasy psów 16 lutego 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Około stu lat temu wyhodowano rasę dog argentyński. Jak sama jej nazwa wskazuje, miało to miejsce w Argentynie. Dlaczego zdecydowano się na wyhodowanie zupełnie nowej rasy? Jej pomysłodawca, Antonio Martinez postanowił, że stworzy psa idealnego. Chciano psa, który będzie idealnym towarzyszem rodziny, ale i okaże się doskonałym stróżem i łowcą. Miał również mieć umaszczenie, sprawdzające się w ciepłym klimacie.

Potrzeba było psich krzyżówek, wykorzystania takich jak ras jak bokser, buldog, mastif hiszpański, dog niemiecki, pointer, dogue de Bordeaux, wilczarz irlandzki, duży pies pirenejski oraz bulterier. Rasa dog argentyński została uznana przez krajową federację Kynologiczną w połowie lat 60. XX wieku. Natomiast w 1973 roku uznana została przez FCI. Oprócz Argentyny psy dogi argentyńskie cieszą się popularnością w USA, Włoszech, Rosji oraz Francji. Trudno znaleźć licznych przedstawicieli rasy w Polsce.

dog argentyński opinie wzorzec cena hodowla rasa psa 

Charakter


Dogi argentyńskie to psy, które potrzebują odpowiedniej dawki codziennego ruchu. Jednak warto też mieć na uwadze, że po aktywności wypoczywają w domowych pieleszach. Problematyczne jednak w psim zachowaniu jest stosunek do innych czworonogów. Dogi argentyńskie potrafią być agresywne kiedy spotkają na swojej drodze inne psy.

Natomiast nie ma problemów z akceptacją zwierząt domowych. Dogi argentyńskie są cierpliwe, wierne, w pełni oddane opiekunowi. Bez problemów nawiązują mocne więzy z całą rodziną. Kiedy w domu zagości ktoś spoza rodziny, psy tej rasy stają się dość nieufne, trzymają takie osoby na dystans.  

Wychowanie oraz szkolenie


Jak prawidłowo szkolić, wychowywać psy rasy dog argentyński? To rasa, która jest dość samodzielna oraz z silnym charakterem. Dlatego konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie socjalizacji, a także umiejętne ustawienie hierarchii. Tylko w ten sposób można zniwelować w dogu argentyńskim instynkt łowiecki.

dog argentyński hodowla waga cena wzorzec zdrowie

Zdrowie rasy


Problemem dogów argentyńskich jest na pewno głuchota, która ściśle jest powiązana z brakiem pigmentu. Tym sposobem konieczne są szybkie badania BAER. Pozwalają wykrywać głuchotę jednostronną. Wśród innych dolegliwości wskazuje się dysplazję łokciową, biodrową, a także alergie skórne.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy dog argentyński


Psy tej rasy mogą mieć alergie pokarmowe. Dlatego też każdy, kto będzie opiekował się dogiem argentyńskim, koniecznie musi wiedzieć, na co jest uczulony. To jedyne rozwiązanie na to, aby prawidłowo dopasować psie menu.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja dogów argentyńskich nie jest skomplikowana, co wynika z faktu, że są posiadaczami dość krótkiej sierści. Należy jednak pamiętać, że w okresie linienia, nawet małe włoski mogą pozostawać na dywanach, czy tapicerce.  

Dla kogo ta rasa


Idealna rasa dla wszystkich tych, którzy są aktywni, ale i zdecydowani. Opiekunem powinny pozostać tylko osoby, które są zrównoważone oraz odpowiedzialne. Jego wychowanie, szkolenie, prowadzenie nie jest dla każdego. 

dog argentyński blog o psach rasa psa wzorzec wady zalety  

Zalety i wady psów rasy dog argentyński


Psy tej rasy mają mnóstwo zalet, nie są jednak wolne od wad. Jeżeli mowa o wadach dogów argentyńskich, trzeba wspomnieć o upartości, samodzielności. Psy tej rasy są również dominujące, a także agresywne, nie tylko wobec innych czworonogów, ale i ludzi. Dodatkowo problemem może być instynkt łowiecki, szczególnie kłopotliwy podczas spacerów.

Kiedy zaś chce się poznać zalety dogów argentyńskich, warto wymienić ogromne przywiązanie do przewodnika. Są to psy, które sprawdzają się jako obrońcy, a także stróże. Nie sprawiają problemów kiedy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych.  

Dog argentyński – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 292


  • Pochodzenie: Argentyna
  • Charakter: pies zrównoważony, pewny siebie; oddany rodzinie, zwłaszcza przewodnikowi; doskonały stróż i obrońca; bywa agresywny wobec psów; ma silny instynkt łowiecki
  • Wielkość: psy 62-68-cm, suki 60-65-cm
  • Waga: 36-45 kg
  • Szata: bardzo krótka, przylegająca i gładka; w ciepłym klimacie bez podszerstka, w chłodnym może go mieć
  • Maść: biała; dopuszczalna jedna ciemna łatka wokół oka
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Podatność na szkolenie: duża, ale wymaga doświadczonego przewodnika
  • Aktywność: średnia; potrzebuje ruchu, lecz w domu jest spokojny
  • Koszty utrzymania: 200-300 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: odporny, ale zimą nie może mieszkać na zewnątrz; zdarzają się: wrodzona głuchota, problemy ze stawami (dysplazja), w starszym wieku artroza; bywa podatny na alergie skórne
  • Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu, choć czasem trzeba poczekać
  • Cena psa z rodowodem: 1500-2500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

gonczy bernenski rasa psa blog o psach cena hodowla waga zdrowie

Gończy berneński

12 lutego, 2021
VASTGOTASPETS szwedzki vallhund blog o psach opinie cena hodowla wzorzec

Västgötaspets (szwedzki vallhund)

20 lutego, 2021
Wyświetlenia: 1730