logo

Dogue de bordeaux

simplie Rasy psów 9 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Za przodka Dogue de Bordeaux można uznać olbrzymiego psa, które tysiące lat temu zamieszkiwał tereny północnych Indii oraz Tybetu. Od zawsze był towarzyszem plemion, które często zmieniały miejsce zamieszkania.

W wyniku tego psy zawędrowały między innymi w rejon Morza Śródziemnego, czy też Rosję oraz Chiny. Dla przykładu, np. w starożytnym Rzymie olbrzymie psy brały udział w walkach z ludźmi, lwami czy niedźwiedziami. Wśród badaczy rasy pojawia się teza, że molosy powstały poprzez połączenie psów mollosian i alan.

Przez wieki pojawiały się najróżniejsze rasy, krzyżówki, mieszanki, co też doprowadziło do sytuacji, że jednym z protoplastów psów z Bordeaux jest odmiana alant vature. Niestety około XVIII wieku doszło do prawie kompletnego wyginięcia tych psów.

Jednak zabiegi hodowców i sympatyków dogów z Bordeaux sprawiły, że w połowie XIX wieku zorganizowano pierwszą wystawę psów tej rasy. Rok 1863 to przyznanie rasie nazwy Dogue de Bordeaux. Na przełomie wieku XIX i XX został stworzony pierwszy wzorzec.

Dzisiejsza wersja doga pochodzi z różnych odmian. Wymienia się nie tylko tę z Bordeaux, ale i paryską czy też np. tuluzyjską. Czas dwóch wojen światowych przyczynił się do znacznego zmniejszenia liczebności psów tej rasy.

Na całe szczęście już w drugiej połowie XX wieku zaczęto skutecznie odtwarzać, odbudowywać populację.   Jak przedstawia się sytuacja tej rasy w Polsce? Jak w większości zagranicznych ras, pierwsze psy pojawiły się w naszym kraju w latach 90. XX wieku. Pierwszy pies pojawił się w Polsce w 1992, a dwa lata później przyszły na świat pierwsze mioty.

Charakter


Dogue de Bordeaux to przede wszystkim psy, które są wrażliwe, oddane rodzinie. Cechuje je łagodność, co sprawia, że doskonale odnajdują się w otoczeniu dzieci. Psy cierpliwe, często przejmujące rolę niańki. Naprawdę potrzeba wiele, aby dzieciaki wyprowadziły go z równowagi.

Ich temperament jest na poziomie umiarkowanym, nie są zbyt wylewne. To psy, które kiepsko znoszą samotność. Oczekują zainteresowania, stałego przebywania w pobliżu pana lub kogoś z domowników.

Nie ulega wątpliwości, że Dogue de Bordeaux potrzebuje towarzystwa ludzi, przez co przy każdym się odnajdzie. Trudno go sprowokować, a w kontaktach z innymi czworonogami jest raczej przyjaźnie nastawiony. Co nie oznacza, że nie potrafi reagować na psie zaczepki. Gdy zostanie zmuszony do obrony, będzie walczył zajadle o swoje.  

Wychowanie oraz szkolenie


DOGUE DE BORDEAUX rasa psa blog o psach

Nie powinno być problemów z nauką, dogue de bordeaux to inteligentne psy, a także niezwykle skore do nauki. Jednak jakiekolwiek szkolenia, nauki muszą być przygotowane indywidualnie. Każdy właściciel psa tej rasy musi mieć na uwadze, że potrzebuje on regularnych i długich spacerów.  

Zdrowie rasy


Na pewno należy mieć na uwadze, że pies tej rasy może mieć problemy z wadami powiek. Wynika to z uwarunkowań biologicznych, czyli dość głęboko osadzonych oczach. Rasie mogą przytrafić się również zaburzenia rozwojowe. Wymienia się w tym miejscu choćby problemy z dysplazją biodrową czy układem szkieletowym. W okresie ciepłych miesięcy mogą pojawiać się problemy ze skórą.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Dogue de Bordeaux


Żywienie Dogue de Bordeaux wymaga szczególnego podejścia. Dlaczego tak się dzieje? Mianowicie po pierwsze trzeba pamiętać o tym, aby w sposób niezwykle dokładny zbilansować psią dietę. Do pokarmu należy dodawać odpowiednie substancje, które skutecznie wspomagają rozwój stawów i kości.

Nie zapomina się także o witaminach. Po posiłku koniecznie należy zapewnić psu odpoczynek. Dlaczego? Zbyt szybkie wyjście na spacer może skutkować skrętem i rozszerzeniem żołądka. Codzienne żywienie psa wymaga minimum dwóch posiłków. Oczywiście może być ich więcej, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z wielkością porcji.

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy nie sprawiają kłopotów, jeżeli mowa o pielęgnacji. Tak naprawdę wymaga się, aby co kilka dni przeprowadzić dokładne wyczesanie krótkiej szaty. W przypadku fałd na głowie, które są głębokie, konieczne okazuje się bardzo staranne ich przecieranie. Nie można dopuścić do sytuacji, że w fałdach będzie gromadził się brud.  

Dla kogo ta rasa


Jest to rasa, która będzie dobrze się czuła wśród tych, którzy wiedzą czym jest odpowiedzialność. Od opiekuna wymaga się starannego wychowania, ale również poświęcenia znacznej ilości czasu każdego dnia.  

Zalety i wady psów rasy Dogue de Bordeaux


Dogue de Bordeaux to psy, które mają wiele zalet, ale i nie są wolne od wad. O jakich wadach powinien wiedzieć każdy, kto planuje zostać opiekunem tego psa? Przede wszystkim dogue de bordeaux są niezwykle kosztowne w utrzymaniu, dlatego trzeba mieć odpowiednie środki finansowe, aby sprostać opiece nad psem.

Do tego wybierając samca, trzeba mieć na uwadze, że potrafią być one dominujące. Psy tej rasy nie radzą sobie z samotnością. Osoby zbyt zajęte np. sprawami zawodowymi nie stworzą zdrowych relacji ze swoim psem.

Jakie zalety mają psy dogue de bordeaux? Mowa o psie, które okazuje się być doskonałym stróżem. To również rasa, która szybko i mocno przywiązuje się nie tylko do opiekuna, ale i całej jego rodziny. Warto w tym miejscu odnotować, że to psy, które nie są agresywne.

DOGUE DE BORDEAUX rasa psa blog o psach charakter waga

Dogue de bordeaux – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 116


  • Kraj pochodzenia: Francja
  • Wygląd ogólny: Typowy molos krótkogłowy, o mocnej, muskularnej budowie i harmonijnych proporcjach. Jest to pies krępy, atletyczny i okazały, budzący respekt swoim wyglądem.
  • Wzrost: Psy 60-68 cm, suki 58-66 cm (tolerowany wzrost o 1 cm niższy lub o 2 cm wyższy).
  • Szata: Włos cienki, krótki i miękki w dotyku.
  • Długość życia: 8-10 lat
  • Koszty utrzymania: 200-400 zł miesięcznych
  • Cena psa z rodowodem: 3000-8000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Manchester terrier opis psa cena waga zdrowie

Manchester terrier

5 grudnia, 2020
barbet opinie waga zdrowie cena

Barbet

9 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 657