logo

Suomenlapinkoira

simplie Rasy psów 17 stycznia 2021 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Tak długa i skomplikowana nazwa rasy, przetłumaczona najprościej oznacza fiński pies lapoński. Należy ona do ras psów pasterskich z Laponii. Psy od wieków były towarzyszami mieszkańców Laponii, na których mówi się Samowie. Pomagały tubylcom zapanować nad reniferami. Bo właśnie renifery przez stulecia stanowiły podstawę diety Samów.

Dzięki nim lud zamieszkujący Laponię miał znakomitej jakości odzienie, a i wyrabiał różnego rodzaju narzędzia. Suomenlapinkoira to również psy, które miały za zadanie ochraniać ludzi, choćby przed dzikimi zwierzętami, a także złodziejami. Psy tej rasy miały mimo wszystko styczność z innymi czworonogami, co też wpływało choćby na krzyżowanie  się.

Suomenlapinkoira fiński lapphund pies suka blog o psach waga zdrowie charakter wady zalety

Wiek XX przyniósł niejako ustabilizowanie się Samów, którzy osiedlili się w różnych częściach północnej Skandynawii. Dwudziesty wiek to również dwa światowe konflikty, które wpłynęły na fakt, że lapońskie psy pasterskie niemalże wyginęły. Od razu po II wojnie światowej, postanowiono przystąpić do działania, celem odtworzenia owczarków lapońskich.

Co ciekawe zadania podjęto się zarówno w Finlandii, jak i Szwecji. Dzięki temu powstały dwa rodzaje lapphundów, różniące się umaszczeniem. Wieloletnie próby hodowców, dały efekt w roku 1975, kiedy to przedstawiono nowy wzorzec i rasie nadano oficjalnie nazwę suomenlapinkoira. Co oczywiste, psy tej rasy są niezwykle popularne w Finlandii.

Dodatkowo dość spore ilości można spotkać w Szwecji. Pierwszy przedstawiciel rasy pojawił się w Polsce już na początku lat 90. Psy te jednak nie cieszą się u nas popularnością, dlatego szacuje się, że obecnie w naszym kraju jest ich kilkanaście.

Suomenlapinkoira fiński lapphund blog o psach charkter cena zdrowie rasa psa

Charakter


Suomenlapinkoira to rasa, które niezwykle mocno przywiązuje się do całej rodziny. Nie ma problemów w relacjach z innymi domowymi zwierzakami. Problematyczne jest jednak to, że podczas spacerów może uaktywnić się instynkt łowiecki.  

Wychowanie oraz szkolenie


Psy tej rasy są pojętne kiedy mowa o nauce. Wiele z nich doskonale może poradzić sobie w różnego rodzaju psich sportach. Problemem jest jednak aportowanie. Nie za bardzo za nim przepadają. Pierwotne instynkty sprawiają, że nie ma mowy o tym, iż będą one w pełni posłuszne.

Kiedy mowa o psich relacjach, to spotkanie dwóch samców lub samic może wytworzyć napięcie i agresywne sytuacje. Bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie socjalizacji i przeprowadzenie jej w sposób bardzo staranny.

Suomenlapinkoira fiński lapphund biały hodowla cena zdrowie wzorzec pie suka charakter

Zdrowie rasy


To dość odporna, zdrowa rasa, a nade wszystko długowieczna. Wśród chorób, którymi może być dotknięta, najczęściej wymienia się choroby oczy o podłożu genetycznym oraz dysplazję biodrową. Schorzenia o podłożu genetycznym można jednak wykryć poprzez przeprowadzenie odpowiedniego testu.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy suomenlapinkoira


Suomenlapinkoira to psy, które nie są wybredne, kiedy mowa o żywieniu. Pokarm przygotowany w domu przez opiekuna lub dobrej jakości karma w zupełności wystarczą.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja psów tej rasy nie należy do skomplikowanych. Nie licząc okresów linienia, wystarczy raz w tygodniu przeprowadzić dokładne szczotkowanie.

Suomenlapinkoira fiński lapphund opinie zdrowie blog o psach charakter karma      

Suomenlapinkoira (fiński lapphund) – grupa V FCI, sekcja 3, nr wzorca 189


 • Pochodzenie: Finlandia
 • Charakter: pies bystry, odważny, spokojny, chętny do nauki; przyjacielski i wierny
 • Wielkość: idealna wysokość – psy: 49 cm, suki: 44 cm (z tolerancją +/- 3 cm)
 • Waga: 16-25 kg
 • Szata: długa, dwuwarstwowa: gęsty, miękki podszerstek i prosty, szorstki włos okrywowy; u samców sierść na szyi tworzy grzywę
 • Maść: dopuszczalne wszystkie umaszczenia, kolor podstawowy musi dominować; kolory inne niż podstawowy mogą występować na głowie, szyi, piersi, brzuchu, nogach i ogonie
 • Długość życia: 13-15 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia; jako pies pasterski jest ukierunkowany na wykonywanie poleceń, jednak cechuje go też niezależność typowa dla psów pierwotnych
 • Aktywność: umiarkowana; lubi ruch, ale w domu jest spokojny
 • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
 • Odporność: bardzo odporny; sporadycznie zdarzają się dysplazja i choroby oczu
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce działa tylko jedna hodowla
 • Cena psa z rodowodem: 1500-2000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • Super, bardzo wartościowy wpis, bogaty w miłą do czytania treść. Dużo się dowiedziałam i czekam na kolejne posty 🙂

 • Bardzo dobrze czytało mi się Pani wpis, pozdrawiam

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  pies chodski psy blog o psach cena hodowla charakter wzorzec

  Pies chodski

  13 stycznia, 2021
  gonczy bernenski rasa psa blog o psach cena hodowla waga zdrowie

  Gończy berneński

  12 lutego, 2021
  Wyświetlenia: 1293