logo

Elkhund szary

simplie Rasy psów 31 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Elkhund Szary to typowy przedstawiciel szpica europejskiego. Psy cieszyły się popularnością już w czasach wikingów. Wtedy to służyły do polowania i stróżowania. Należy do rasy pierwotnej. Elkhund jest najpopularniejszy w Skandynawii, a także w USA. W Polsce nie są popularną rasą, gdyż szacuje się, że żyje ich w naszym kraju około 30. Pierwsze psy tej rasy zaczęły pojawiać się w Polsce w latach 80 XX wieku.

Charakter


Elkhund szary to pies, który lubi towarzystwo, a co ciekawsze, znakomicie odnajduje się wśród dzieci. Nie ma problemów z innymi zwierzętami, jest do nich nastawiony w sposób pozytywny. Elkhundy szare sprawdzają się znakomicie jako psy stróżujące. Wszyscy właściciele psów, którzy cenią sobie spokój będą zadowolone z elkhunda szarego. To pies flegmatyczny, nie stara się na siłę zwracać uwagi swojego pana.

elkhund szary opinie waga cena zdrowie wzorzec charakter hodowla  

Wychowanie oraz szkolenie


Elkhund szary to pies, który jest dość niezależny, jednak okazuje się, że doskonale umie współpracować z właścicielem. Jednak wymaga się od człowieka odpowiednich umiejętności w zakresie wychowania, socjalizacji i szkolenia. Dodatkowo trzeba być nad wyraz cierpliwym, gdyż tego wymaga szkolenie psów.  

Zdrowie rasy


Elkhund szary to pies, który nie narzeka na kłopoty zdrowotne. Jednak problematyczne dla wszystkich psów tej rasy są tendencję do tycia. Można również spotkać problemy z zanikającą siatkówką, problemy z nerkami, torbielami, a także dysplazją stawu biodrowego.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy elkhund szary


To psy, które nie mają jakiś większych wymagań, kiedy mowa o codziennym żywieniu. Tak naprawdę jedyne o czym musi pamiętać psi właściciel, to serwowanie posiłków na odpowiednim poziomie energetycznym.

elkhund szary szczeniak szczeniaki hodowla w polsce  

Zabiegi pielęgnacyjne


Nie ma większych problemów z prawidłową pielęgnacją psów tej rasy. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów. Jedynie dwa razy w roku, gdy psy linieją obficie, trzeba przeprowadzić proces porządnego szczotkowania.  

Dla kogo ta rasa


Elkhund szary to rasa, która idealnie sprawdzi się jako towarzysz myśliwych. To również psia rasa, którą mogą zajmować się osoby ceniące sobie aktywność fizyczną, a także mają sporo wolnego czasu.

Zalety i wady psów rasy elkhund szary


Jakie wady mają elkhundy szare? O jakich zaletach warto w tym miejscu wspomnieć? Przede wszystkim są to niezwykle uparte psy, co dla wielu osób jest przeszkodą nie do przeskoczenia. To również psy, dla których ogromne znaczenie ma odpowiedniej jakości codzienna dawka ruchu.

Dwa razy w roku obficie linieją, co dla ceniących sobie czystość może być przeszkodą. Wśród zalet należy odnotować, że to psy, które są niezwykle spokojne, nie starają się wejść na głowę opiekunowi. Elkhund szary to również pies, który niezwykle szybko i mocno przywiązuje się do swojej rodziny.  

Elkhund szary – grupa V FCI, sekcja 2, nr wzorca 242


 • Kraj pochodzenia: Norwegia
 • Charakter: pies odważny, przyjacielski, zrównoważony, inteligentny, oddany właścicielowi, samodzielny
 • Wielkość: psy ok. 52 cm, suki ok. 49 cm
 • Waga: psy ok. 25 kg, suki ok. 22 kg
 • Szata: gęsta, odporna na warunki atmosferyczne; najkrótsza na głowie i przodzie kończyn, najdłuższa na piersi, szyi (tworzy kryzę), zadzie i ogonie; włos okrywowy dłuższy i twardy; podszerstek miękki i wełnisty
 • Maść: szara w różnych odcieniach, włos okrywowy z czarnymi końcówkami; na pysku czarna maska
 • Długość życia: 12-13 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia
 • Aktywność: wymaga ruchu, ale w domu jest spokojny
 • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: odporny
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, szczenię lepiej wcześniej zamówić
 • Cena psa z rodowodem: 1500-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Shikoku cena pies hodowlarasa rasa psa

Shikoku

30 grudnia, 2020
pies grenlandzki rasa psa szczeniak cena zdrowie wzorzec charakter

Pies grenlandzki

1 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 1634