logo

Golden Retriever

simplie Rasy psów 21 grudnia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Hodowlę goldenów rozpoczęto w drugiej połowie XIX wieku. Golden Retriever przynależy do rasy retriever, a jest ich łącznie sześć. To psy typowe do aportowania ptactwa i drobnej zwierzyny.

Sir Dudley Marjoribanks uznawany jest za twórcę tejże rasy. Mianowicie w 1868 roku dokonał on skrzyżowania żółtego retrievera i tweed water spaniela. Następnie potomstwo było krzyżowane z tweed water spanielami, wavy coated retrieverami oraz seterami irlandzkimi.

Co oznacza nazwa Golden Retriever? Retriever to w najprostszym tłumaczeniu aportowanie. Golden zaś tyczy się koloru psiej sierści.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 4

Debiut goldenów na psich wystawach nastąpił w roku 1908. Dwanaście lat później oficjalnie rozpoczęto psy nazywać Golden Retriever. W latach 60. angielski Kennel Club uznał pochodzenie rasy.

Współcześnie Golden Retriever jest niezwykle popularnym psem. Praktycznie znany na całym świecie i bardzo chętnie wybierany przez potencjalnych opiekunów.

W naszym kraju pierwszy golden pojawił się w połowie lat 80. Przybył do hodowli Ranczo Wolna Europa i kilka lat później w tym miejscu na świat przyszły pierwsze „polskie” szczeniaki.

Charakter

Golden Retriever to bez wątpienia pies zrównoważony, pozytywnie nastawiony do świata. Jego temperament można klasyfikować jako umiarkowany. To psy, które niezwykle chętnie się podporządkowują opiekunowi.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 2

Goldeny idealnie odnajdują się wśród dzieci. Wynika to z faktu, że to psy o dość cierpliwym podejściu, a do tego są nad wyraz wyrozumiałe. Pamiętajmy jednak, że nie powinny zostawać sam na sam, szczególnie z małymi dziećmi. Mogą przypadkowo, z uwagi na sporą posturę, zrobić krzywdę.

Psy te nie sprawdzą się w roli stróża domowego. Łagodne i ufne podejście do każdego powoduje, że raczej nie ostrzeże nasz przed nieproszonymi gośćmi.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 1

Golden retriever to pies, który nie ma problemów z akceptacją innych zwierząt domowych, jak i innych czworonogów. Rasa ta bez wątpienia oczekują dużej dawki aktywności. Goldeny nie są psami, które zachwyci 15 minut spaceru po okolicy. Oprócz długich spacerów dobrze jest z psem regularnie ćwiczyć.

Wychowanie oraz szkolenie

Golden retriever jest psem, który ma ogromne chęci do pracy, a także dość sporą inteligencję. To połączenie sprawia, że znakomicie radzi sobie podczas szkoleń. Również wychowanie nie będzie zbyt kłopotliwe.

Jednakże należy w tym miejscu pamiętać, że goldeny to psy, którym nieznana jest bezczynność. Stale potrzebują bodźców do działania. Zatem opiekun takiego psa musi każdego dnia zapewniać odpowiednie dawki aktywności, zadań do wykonania.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 6

Nawet powtarzalność podczas szkolenia nie sprawi, że Golden się znudzi. Podczas wychowania i szkolenia psiaka, nie można przyjmować postawy agresywnej, krzyczeć na czworonoga. To najprostsza droga do utraty zaufania i nieposłuszeństwa.

Golden Retriever to łagodna rasa, przyjaźnie nastawiona do otoczenia. Jednak nie oznacza to, że można mu na wszystko pozwolić. Opiekun, który będzie niekonsekwentny, doprowadzi do sytuacji, że pies stanie się nieposłuszny. Jak najszybciej należy rozpoczynać psią socjalizację. Dotyczy to zarówno kontaktów z innymi psiakami, jak i najróżniejszymi ludźmi.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 5

Kiedy ma się możliwość, goldena warto zapisać do psiego przedszkola. Współpraca ze specjalistami pozwoli psu na zdecydowanie lepszy rozwój, zarówno w obszarze wychowania, szkolenia, jak i socjalizacji.

Zdrowie rasy

Co w temacie zdrowia goldenów? Na pewno trzeba mieć na uwadze, że to rasa narażona na dysplazję stawów biodrowych. Pojawić się mogą najróżniejsze schorzenia oczu, a dodatkowo odnotowuje się alergie, rozszerzenie i skręt żołądka.

Okresowy niedowład ogona, czyli schorzenie zwane końskim ogonem to coś, co jest przypadłością rasy Golden Retriever. Wystarczy psia kąpiel w zimnej wodzie lub nagła zmiana temperatury ciała.

Należy pilnować goldenów szczególnie na spacerach. Rasa ta ma skłonność do połykania najróżniejszych przedmiotów, odpadków. Takie elementy w psim żołądku mogą narobić naprawdę wiele szkód.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Golden Retriever

Golden Retriver to zdecydowanie rasa łakomczuchów. Takie podejście goldenów do kwestii posiłków sprawia, że niedoświadczony i uległy opiekun w krótkim czasie może „utuczyć” swojego psiaka. Dlatego reżim żywieniowy u tych psów jest jak najbardziej wskazany.

Zabrania się dokarmiania psiaków pomiędzy posiłkami, no chyba, że chodzi o smakołyki w trakcie treningów.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 8

Goldeny mogą być karmione karmą wysokiej jakości, jak również samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. Ważne, aby do domowych posiłków dodawać odpowiednie suplementy, mające wspomagać ochronę stawów. Dodatkowo zaleca się, aby podczas linienia, pies dostawał dodatkowe suplementy, pomagające w odbudowie okrywy włosowej.

Zabiegi pielęgnacyjne

Problematyczne przy goldenach jest ich intensywne linienie. Sytuacja ta ma miejsca wiosną oraz jesienią i wtedy zdecydowanie pojawia się dość dużo sierści do posprzątania. Oczywiście Golden Retriever traci włos przez cały rok, aczkolwiek poza okresem linienia jest jej zwyczajnie mało.

Psa należy czesać raz w tygodniu, specjalną szczotką, tzw. pudlówką oraz metalowym grzebieniem. Kiedy psiak linieje, zalecane jest częstsze czesanie.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 10

Psa trzeba kąpać w zależności od potrzeb. Jednak podczas tych zabiegów higienicznych konieczne jest korzystanie z dedykowanych szamponów. Dodatkowo dobrze jest pielęgnować psią sierść przy użyciu balsamów lub odżywek. Po każdej kąpieli psia sierść powinna być dokładnie osuszona.

Golden Retriever wymaga troski, gdy mowa o uszach, zębach, a także pazurach. Stała kontrola i odpowiednia pielęgnacja pozwoli uniknąć kłopotów.

Chcąc wystawić goldena na wystawie, warto dość wcześnie rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne. Przyjmuje się, że już około miesiąca przed wystawą. Kilka dni przed terminem zero, konieczna jest dokładna kąpiel, przy użyciu najlepszych kosmetyków.

Dla kogo ta rasa

Golden Retriever doskonale odnajdzie się wśród osób, które nie mają problemów z codzienną aktywnością. Psy tej rasy również szybko wpasują się do rodzin z dziećmi.

Jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniej ilości czasu dla swojego pupila lub najchętniej relaksuje się na kanapie, powinien sobie odpuścić goldena.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 3

Czy z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na aktywność, Golden Retriever powinien mieszkać tylko w dużych domach z ogrodem? Nic z tych rzeczy, śmiało można zająć się psem, nawet w niewielkim mieszkaniu.

Zalety i wady psów rasy Golde Retriever

Goldeny to kochane psiaki, mające mnóstwo zalet. Nie są jednak wolne od wad. Oto najbardziej znane wady i zalety goldenów.

Wśród wad zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się obfite linienie. Golden Retriever kompletnie nie nadaj się na domowego stróża. Problematyczne w codziennym zachowaniu goldenów jest ich „zbieractwo” odpadków.

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 9

Jednak te kilka wad blaknie przy licznych zaletach. Golden to doskonały pies rodzinny, znakomicie odnajdujący się wśród dzieciaków. Ma pozytywne nastawienie do otoczenia. Ogromnym plusem rasy jest fakt, że są inteligentne i chętnie się uczą. Nie będzie również problemów, kiedy mowa o relacje z innymi zwierzakami.

Wzorzec

Golden retriever – grupa VIII FCI, sekcja 1, nr wzorca 111

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
  • Charakter: potulny, inteligentny; łagodny, przyjazny i pewny siebie 
  • Wielkość: psy 56-61 cm, suki 51-56 cm 
  • Waga: psy 28-32 kg, suki 24-28 kg 
  • Szata: gładka lub falista; dłuższe włosy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej stronie przednich kończyn, udach i ogonie; podszerstek gęsty, wodoodporny 
  • Maść: dowolny odcień złotego lub kremowego (nie czerwona ani mahoniowa); dopuszczalne jedynie kilka białych włosów na piersi 
  • Długość życia: 12-14 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża 
  • Cena psa z rodowodem: 4300-8000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 9

Welsh Corgi Cardigan

4 grudnia, 2022
Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 3

Labrador Retriever

10 stycznia, 2023
Wyświetlenia: 232