Gończy słowacki to rasa, co do której nie ma pewności dotyczącej pochodzenia. Można znaleźć informacje, wskazujące, że są przodkami psów, które przybywały na te ziemie z Celtami, a następnie krzyżowały się. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to tylko jedna z teorii.
Pewnym jest jednak, że przodkowie rasy na terenie np. obecnej Słowacji towarzyszyli myśliwym już w XVII/XVIII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku wprowadzono zakaz krzyżowania gończych słowackich z innymi rasami. Dbać o czystość rasy zaczęto dopiero w drugiej dekadzie XX wieku, a pierwsza wystawa hodowlana gończych słowackich odbyła się w 1936 roku.
Dopiero po II wojnie światowej wypracowano wzorzec rasy, co poskutkowało zatwierdzeniem go w 1963 przez FCI. Psy rasy gończy słowacki, są popularne na Słowacji. Można je również spotkać w takich krajach jak Niemcy czy Słowacja. W naszym kraju nie ma dużej populacji psów tej rasy. Zazwyczaj posiadaczami gończych słowackich są myśliwi.
Charakter
Psy tej rasy są dość podobne do polskich gończych. Trzeba tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że mowa o rasie, która jest mniejsza od polskiego odpowiednika. W większości przypadków występują psy o czarnym podpalanym umaszczeniu. To rasa, która posiada znakomity zmysł orientacji. Nie ma problemów z pokonywaniem trudnych terenów leśnych, w których się nie zgubi.
Wychowanie oraz szkolenie
Decydując się na psa rasy gończy słowacki, trzeba pamiętać o psich predyspozycjach. To typowy pies dla myśliwych, dlatego nawet doświadczeni psiarze mogą mieć problem z jego prawidłowym wychowaniem i szkoleniem.
Na pewno wymagane będzie włożenie w układanie psa sporo wysiłku. Przyjmuje się, że szkolić gończego słowackiego trzeba jak najprędzej. Brak umiejętności, a nade wszystko konsekwencji w szkoleniu i wychowaniu nic dobrego nie wróży.
Na pewno pozytywem jest fakt, że w warunkach domowych, gończy słowacki to typ, który uwielbia leniuchowanie. Psy tej rasy są pozytywnie nastawione do właściciela i jego rodziny, natomiast do obcych podchodzą w sposób nieufny.
Zdrowie rasy
Jak prawidłowo żywić psy rasy gończy słowacki
Psy tej rasy nie gardząc jedzeniem, nie wymagają nie wiadomo jak wyszukanych posiłków. Naturalnie trzeba pamiętać o tym, aby serwować mu dobrej jakości karmę, lub gotowe potrawy. Dodatkowo w sytuacji częstej aktywności przyjmuje się, że dobrze jest dostarczać większe porcje.
Zabiegi pielęgnacyjne
Gończy słowacki nie wymaga skomplikowanych i długich zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę co około pół roku, w okresie, kiedy występuje linienie, zaleca się staranne wyczesywanie gończego słowackiego. Warto również zwracać baczną uwagę na psie uszy, które są przecież oklapnięte. Dlaczego? Taka konstrukcja sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju infekcji.
Dla kogo ta rasa
Zalety i wady psów rasy gończy słowacki
Jakich wad można spodziewać się psach rasy gończy słowacki? Jakie zalety posiadają tego rodzaju psiaki? Przede wszystkim wśród wad wymienia się na pierwszym planie dość silny instynkt łowiecki, co może sprawiać problemy mniej doświadczonym psiarzom.
Trzeba również wiedzieć, że to psy, które potrzebują dużej dawki codziennego ruchu. Dodatkowo mowa o rasie dość upartej. Ale gończy słowacki to również wiele zalet. Przede wszystkim mowa o psie, który znakomicie sprawdza się jako stróż.
W domu nie wymaga zainteresowania, jest dość spokojnym psem, dużo sypia. Rasa należy do kategorii tych zdrowych i odpornych, jak i również nie sprawia większych problemów z prawidłową pielęgnacją.
Gończy słowacki – grupa VI FCI, sekcja 1.2, nr wzorca 244
- Pochodzenie: Słowacja
- Charakter: pies pełen temperamentu, ma silny instynkt łowiecki i doskonale rozwinięty zmysł orientacji; wobec obcych ludzi obojętny lub nieufny, wobec obcych psów zazwyczaj niekonfliktowy, ale potrafi się postawić
- Wielkość: psy 45-50 cm, suki 40-45 cm
- Waga: 15-20 kg
- Szata: krótka, dwuwarstwowa, średnio twarda, mocno przylegająca
- Maść: czarna podpalana
- Długość życia: 11-13 lat
- Podatność na szkolenie: średnia
- Aktywność: wysoka, potrzebuje dużo ruchu
- Koszty utrzymania: 100-200 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, choć bywa podatny na infekcje uszu
- Możliwość nabycia szczeniaka: hodowlą zajmują się głównie myśliwi, nie zawsze chętni, by sprzedawać szczenięta osobom nieoddającym się temu zajęciu
- Cena psa z rodowodem: 1000
Napisz nam co o tym myślisz