logo

Schipperke

simplie Rasy psów 9 maja 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Rasa jest spokrewniona z owczarkami belgijskimi. Już w XV wieku odnotowano pierwsze wzmianki o psach, które są podobne do współczesnej rasy Schipperke. W XVII wieku udokumentowano zaś psy pasterskie „Leuvenaar”, które uważa się za początek rasy owczarków belgijskich, czyli również i psów takich jak Schipperke. Taki podział wziął się z warunków fizycznych psów.

Mianowicie duże psy zaliczano do owczarków belgijskich, te mniejsze, których zadaniem było pilnowanie drobiu, łapanie gryzoni, nazwano Schipperke. Pod koniec XIX wieku Schipperke otrzymały wzorzec.

Rozkwit popularności rasy przypada na lata 20. XX wieku, kiedy to psy poza rodzimą Belgią, cieszyły się powodzeniem również w Szwecji czy USA. Schipperke nie są popularne w Polsce, gdyż pierwsza para psów dotarła do naszego kraju dopiero w 2004 roku.

Charakter


Schipperke przypomina tzw. szpice, czyli mowa o psach solidnie zbudowanych, ale o małych rozmiarach. Psy tej rasy potrzebują stałego zainteresowania. Zbyt długie pozostawienie psa samego sobie nie wpływa na niego dość dobrze.

To rasa, która zdecydowanie nie znosi izolacji. Trzeba również wiedzieć, że mocno i szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Jest również znakomitym towarzyszem dla dzieci. Schipperke akceptują w otoczeniu inne psy, pod warunkiem, że nie będą prowokowane. Może być natomiast problem z akceptacją innych zwierząt domowych.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy niezwykle inteligentne, dlatego poprzez prawidłowe szkolenie, niezwykle szybko przyswoją sobie wiedzę. Oczywiście mówiąc o prawidłowym szkoleniu, zwraca się uwagę na pozytywne podejście, bez negatywnego przekazu. 

Zdrowie rasy Schipperke


Psy raczej nie chorują, nie są narażone na standardowe przypadłości, dotykające wiele innych ras. O doskonałym stanie zdrowia tej rasy świadczy fakt, że niektóre z psów żyją nawet 18 lat. Problemem, jaki może się pojawić, to zbyt duża waga. Dlatego rozsądny właściciel będzie pilnował, aby pies nie został utuczony.

ak prawidłowo żywić psy rasy Schipperke


To psy, które nie oczekują nie wiadomo jak wykwintnego menu. Tak naprawdę jedzą różnorodnie, jednak właściciel musi uważać, aby nie utuczyć psa. W pierwszych okresach swojego życia wymagane jest dostarczanie psom wysokoenergetycznej karmy.

 schipperke-pies-rasa-psa-szpic-belgijski-cena-wady-zalety-wzorzec

Zabiegi pielęgnacyjne


Niezwykle łatwe w pielęgnacji, która ogranicza się do szczotkowania dwa razy w miesiącu. Kiedy schipperke linieją, wyszczotkowanie powinno być częstsze.

Dla kogo psy Schipperke


Psy tej rasy są praktycznie dla każdego. Co prawda uwielbiają długie, intensywne spacery, jednak prawidłowa adaptacja, wychowanie sprawią, że znakomicie odnajdą się również w warunkach, gdzie spacerów nie będzie zbyt wiele.

schipperke szczeniak szczeniaki hodowla cena wady zalety usposobienie

Zalety i wady psów rasy Schipperke


Wśród licznych zalet psów rasy Schipperke, koniecznie należy podkreślić uniwersalność. Psy te odnajdą się zarówno u aktywnych właścicieli, jak i np. osób starszych. Jest niezwykle prosty w prowadzeniu, znakomicie przyswaja sobie wiedzę w zakresie wychowania i szkolenia.

Ogromną zaletą schipperke jest również łatwość pielęgnacji. Wśród wad psów należy podkreślić, że należą one do ras szczekliwych, co może być dla niektórych uciążliwe. Dodatkowo psy mają zakodowane polowanie na małą zwierzynę, co może być kłopotliwe podczas np. spacerów.

Schipperke – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 83


  • Kraj pochodzenia: Belgia
  • Charakter: doskonały stróż, nieufny w stosunku do obcych, aktywny i ciekawski; niektóre osobniki bywają szczekliwe
  • Wielkość: nie sprecyzowana we wzorcu, ok. 30 cm
  • Waga: 3-9 kg, zwykle 4-7 kg
  • Szata: prosty, gęsty, twardy włos okrywowy oraz miękki i gęsty podszerstek tworzą doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi; włos jest krótki na głowie, uszach i przodzie kończyn; na szyi, zwłaszcza u samców, układa się w kryzę; na brzuchu, tyle kończyn i ogonie tworzy lekkie pióro
  • Maść: czarna
  • Długość życia: Schipperke są długowieczne, nierzadko dożywają 15-16 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: aktywny, choć czuje się dobrze nawet w małym mieszkanku 
  • Koszty utrzymania: 70-150 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, na szczenię trzeba zwykle poczekać
  • Cena psa z rodowodem: ok. 3500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Bergamasco cena charakter rasa psa blog o psach

Bergamasco

7 maja, 2019
pitbull cena rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Amerykański pitbulterier (pitbull)

13 maja, 2019
Wyświetlenia: 2207