logo

Kerry blue terrier

simplie Rasy psów 22 marca 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.3 / 5. Ilość ocen: 3

Irlandczycy mają cztery psie rasy, a jedną z nich są psy kerry blue terrier. Skąd taka nazwa? Kerry to nic innego jak hrabstwo zlokalizowane w Irlandii. Psy tej rasy są znane na zielonej wyspie od wieków. Wiele lat temu pomagały np. w łapaniu szczurów, sprawdzały się jako psy stróżujące, a także pomagały na polowaniach.  

Po raz pierwszy o współczesnych psach kerry blue terrier usłyszano w połowie XIX wieku, zaś debiut na wystawie nastąpił w 1913 roku. Na samym początku spotykano wśród psów tej rasy dość spory rozstrzał, kiedy mowa o wzroście. Trafiano psy mające zarówno 40 cm, jak i takie, które osiągały nawet 50 cm wzrostu.

Dopiero wypracowanie i zatwierdzenie wzorca sprawiło, że ujednolicona została hodowla, z przybliżonym wzrostem oraz umaszczeniem. Wraz z pojawieniem się psów Kerry Blue Terrier na wystawach, zauważono zwiększoną popularność wśród obywateli Irlandii.

Kerry-Blue-Terrier blog o psach wady zalety pielęgnacja zdrowie

Oprócz Irlandii, wysp brytyjskich, rasa cieszy się popularnoscią w USA, Czechach, na Słowacji oraz w Rosji. W naszym kraju nie znajdziemy zbyt wielu przedstawicieli Kerry Blue Terrier. Co prawda, pierwsze psy pojawiły się już w okresie międzywojennym, a także w latach 60 i 70 XX wieku, to na chwilę obecną jest ich w Polsce około 100.

Charakter


Kerry blue terrier to psy, które są dynamiczne, a co za tym idzie, dość energiczne.  Doskonale odnajduje się również jako stróż domowego ogniska. Mimo wysiłków hodowców, aby zniwelować łowicki instynkt rasy, nadal może się zdarzyć, że rzuci się w pogoń za np. kotem. Trzeba również pamiętać, że ta rasa potrafi być agresywna wobec innych czworonogów. Szczególnie kiedy spotykają się samce. Co by nie mówić, to kerry blue terrier są psami, które są niezwykle miłe, przyjaźnie nastawione, nie sprawiają większych kłopotów. Uwielbiają pieszczoty, przytulanie, dobra zabawa jest wskazana podczas codziennego obcowania z psami.  

Wychowanie oraz szkolenie


Kerry blue terrier to psy, które nie mają problemów z nauką, co wynika z ich nieprzeciętnej inteligencji. Jednak warto i pamiętać, że mowa o rasie, która jest dość krnąbrna, uwielbiając niezależność. Dlatego nikogo nie może dziwić, że zdarza się, iż wyegzekwowanie polecenia może zająć trochę czasu i sił.

kerry blue terrier cena hodowla charakter opinie wady zalety

Zdrowie rasy


Kerry blue terrier to rasa niezwykle zdrowa, gdzie trudno doszukiwać się nawet chorób genetycznych. Te zdarzają się niezwykle rzadko.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy kerry blue terrier


Psy tej rasy uwielbiają jedzenie, przy tym nie będąc wybrednymi. Dlatego będą delektować się zarówno jedzeniem przygotowanym przez swojego opiekuna, jak i dobrej jakości karmą.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy tej rasy są mocno czarne i należy czekać przez lata, zanim ich szata się rozjaśni na dobre. Częściowo, dzięki temu, psy tej rasy nie linieją. Jak zatem gubią szatę? Mianowicie następuje proces podobny jak u ludzi, czyli wymieniają włosy stopniowe. Tym sposobem, psy kerry blue terrier są idealne dla wszystkich cierpiących na alergie. Należy jednak pamiętać, że wymagają w miarę regularne przycinania włosów.  

Dla kogo ta rasa


Kerry terrier blue to rasa, która nie jest przeznaczona dla każdego. Przede wszystkim nie może zbyt długo być pozostawiony samemu sobie. Potrafi się wtedy zdenerwować. Dlatego należy mieć zawsze dla psa czas i osoby, które mają zbyt dużo pracy, zajęć poza domowych, powinny raczej pomyśleć o innych psich rasach. Dodatkowo nie są to psy dla tych, którzy oczekują stale ciszy i spokoju. Kerry terrier blue potrafi być szczekliwy, szczególnie kiedy do domu przybędzie gość.

kerry blue terrier hodowla cena rasa psa blog o psach

Zalety i wady psów rasy kerry blue terrier


Kerry blue terrier to pies o licznych zaletach, aczkolwiek i nie jest pozbawiony wad. Oto te najważniejsze, zarówno pozytywy, jak i negatywy psiej rasy kerry blue terrier.   Na pewno wśród zalet, które najczęściej wymieniają właściciele psów, należy podkreślić ogromne przywiązane. Psy tej rasy przywiązują się nie tylko do opiekuna, ale również do jego rodziny. Kerry jest również niezwykle pozytywnie nastawiony do wszelkich zabaw.

Co ważne, psy tej rasy są dość cierpliwe, kiedy mowa o przebywanie i zabawy w towarzystwie dzieci. Dla czyściochów pozytywną wiadomością jest to, że kerry blue terrier nie linieją. Jednak warto poznać kilka najistotniejszych wad, gdzie dominuje agresja wobec innych czworonogów. Źle wychowany, socjalizowany pies będzie miał problem w kontakcie z innymi psami.

Dodatkowo podczas spacerów może włączyć mu się dość silny instynkt łowiecki. Nie należy również zapominać o tym, że to psy, które są wymagające gdy mowa o aktywności fizycznej i jej częstotliwości.  

kerry-blue-terrier rasa psa blog o psach cena hodowla charakter 

Kerry blue terrier – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 3


 • Pochodzenie: Irlandia
 • Charakter: pies pełen energii, czujny
 • Wielkość: psy 45,5-49,5 cm, suki 44,5-48 cm
 • Waga: psy 15-18 kg, suki proporcjonalnie mniej
 • Szata: długa, miękka, obfita, falista
 • Maść: niebieska (szara) w różnych odcieniach z czarnymi „wykończeniami” (na łapach, głowie, ogonie) lub bez nich; maść czarna jest dopuszczalna maksymalnie do wieku 18 miesięcy, podobnie jak brązowy nalot
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia, psy te są bystre i uczą się szybko, lecz miewają też własne zdanie
 • Aktywność: dosyć duża
 • Koszty utrzymania: ok. 200 zł miesięcznie
 • Odporność / choroby: bardzo odporny
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce szczenięta rodzą się sporadycznie
 • Cena psa z rodowodem: 3000-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

azawakh chart afrykanski blog o psach cena zdrowie wady zalety charakter

Chart afrykański – Azawakh

6 marca, 2021
gryfon korthalsa rasapsa charakter hodowla cena wzorzec opinie wady zalety

Gryfon korthalsa

25 marca, 2021
Wyświetlenia: 1498