logo

Koolie

simplie Rasy psów 6 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3.5 / 5. Ilość ocen: 2

Koolie to rasa pasterska z terenu Australii, która liczy sobie już ponad 160 lat. Ich przodkami są pasterskie psy z Europy, które w ramach kolonizacji, trafiły na kontynent australijski. Przyjmuje się, że początek Koolie dały niemieckie owczarki. Owczarki budziły podziw wśród australijskich hodowców owiec, dlatego na masową skalę je sprowadzano.

Jednak mimo ogromnej użyteczności, psy pasterskie długo nie mogły doczekać się rejestracji. Sytuacja uległa zmianie kiedy populacja psów radykalnie ulegała zmniejszeniu. Dlatego w 2000 roku postanowiono założyć KCA, czyli Koolie Club of Australia. Dwa lata później założono związek Koolie, którego celem jest promocja rasy, a także organizowanie najróżniejszych szkoleń oraz zawodów.

Do tej pory jednak nie został stworzony profesjonalny wzorzec rasy/ Psy tej rasy, oczywiście oprócz Australii, cieszą się popularnością w USA. W Europie, w tym Polsce, można znaleźć pojedyncze egzemplarze Koolie.

koolie cena rasa psa blog o psach waga wzorzec

Charakter


Psy rasy Koolie są niezwykle pracowite, a do tego w pełni oddane opiekunowi. Do tego na plus należy zaliczyć im ogromne pokłady sił. To pozwala pracować przy owcach na pełnych obrotach przez wiele godzin.  

Wychowanie oraz szkolenie


Koolie są dość nieufne dla osób, których nie znają. Z tego też względu bardzo ważna od początkowych chwil z psem jest odpowiednia socjalizacja. Nie mają problemów z akceptacją innych zwierząt domowych. Również nie stwarzają problemów w relacjach z innymi psami.

koolie pies rasa psa charakter cena hodowla wzorzec wygląd

Zdrowie rasy


Psy tej rasy cechuje długowieczność i doskonałe zdrowie. Wskazuje choćby na to fakt, że w Australii można je spotkać pracujące , mające po 20 lat. Z czego to wynika? Przede wszystkim staranne psia selekcja pod kątem użyteczności oraz szeroka pula genetyczna.

Naturalnie nie oznacza to, że Koolie są wolne od jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Trzeba przede wszystkim brać pod uwagę, że może przytrafić im się głuchota. Dodatkowym problemem mogą okazać się przypadki związane z dysplazją łokciową oraz biodrową.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Koolie


Koolie, z racji swojego pochodzenia i zadań pasterskich, nie będą potrzebowały nie wiadomo jak wykwintnego jedzenia. W zupełności wystarczy przygotowanie dobrej jakości posiłków w domu, lub zakup odpowiedniej, dedykowanej karmy.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Mowa o psach, które nie sprawiają żadnych trudności w sprawach pielęgnacji. Dwa razy w roku psy linieją, zatem nie będzie problematyczne utrzymanie czystości. Warto jednak zwrócić uwagę, że Koolie z szatą półdługą będą potrzebowały więcej uwagi w sprawach pielęgnacji.  

Dla kogo ta rasa


Koolie potrzebują opiekuna, który zamiast przesiadywania w czterech ścianach, ceni sobie aktywny tryb życia. Psy tej rasy potrzebują stałej aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Koolie będzie również znakomitym pomysłem dla tych, którzy uwielbiają przeróżnego rodzaju psie sporty.

koolie psy szczeniak hodowla cena charakter wady zalety waga

Zalety i wady psów rasy Koolie


Jakie zalety posiadają psy tej rasy? Jakich wad można się spodziewać, w związku z posiadaniem psów tej rasy? Zasadniczo mowa o psach, które potrzebują dużo ruchu, sporej codziennej dawki aktywności fizycznej. Dlatego ktoś, kto nie ma zbytnich chęci na codzienne długie wyjścia z psem, niech poszuka sobie psa innej rasy.

To również psy, które kiedy są zmuszone do samodzielnej egzystencji, dość szybko się nudzą. Znudzony zamienia się w psa niszczyciela. Jakie mają zalety? Przede wszystkim są to psy skore do pełnej współpracy. Trzeba dodać, że w sytuacji, kiedy spełni się jego wszystkie psie potrzeby, będzie zrównoważony i spokojny. Doskonały do uprawiania wszelakich psich sportów.  

Koolie (australijski koolie) – rasa nieuznana przez FCI (pies pasterski)


  • Kraj pochodzenia: Australia
  • Charakter: pies chętny do współpracy, obdarzony instynktem pasterskim, oddany właścicielowi, wobec obcych zachowuje dystans, czujny stróż
  • Wielkość: 38-56 cm
  • Waga: 12-20 kg
  • Szata: krótka (popularniejsza jako bardziej praktyczna) lub półdługa, dwuwarstwowa
  • Maść: niebieskomarmurkowa, czekoladowomarmurkowa, czarna, czekoladowa, błękitna, izabelowata; często występują podpalania i białe znaczenia
  • Długość życia: rasa długowieczna – wiele psów dożywa 18 lat
  • Podatność na szkolenie: wysoka
  • Aktywność: wysoka, potrzebuje dużo ruchu i zajęcia, ale w domu jest spokojny
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, ale podwójne marmurki mogą mieć upośledzony wzrok i słuch; ryzyko głuchoty dotyczy też psów, które mają dużo białej sierści; zdarza się dysplazja biodrowa i łokciowa
  • Możliwość nabycia szczeniaka: za granicą

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Portugalski pies dowodny hodowla rasa psa szczeniaki zdjecia cena 26 scaled

Portugalski pies dowodny

5 stycznia, 2021
jamthund pies cena charakter szczeniak opinie wzorzec zalety wady

Jämthund

6 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 2375