logo

Cane Corso Italiano

simplie Rasy psów 29 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Psy rasy Cane Corso pochodzą z Półwyspu Apenińskiego oraz Sycylii. Przyjmuje się, że mogą wywodzić się od starożytnych molosów, które towarzyszyły Rzymianom. W starożytności rozróżniano dwa rodzaje molosów, cięższe (do walki) oraz lżejsze, pomocne przy polowaniach. I to właśnie od tych lżejszych wziął się Cane Corso Italiano.

Wzmianki o psach łudząco podobnych do Cane Corso pojawiały się choćby w okresie renesansu. Psy były przedstawiane na obrazach, płaskorzeźbach, w literaturze epoki. Sama nazwa rasy związana jest z łacińskim słowem „cohors” lub greckim „kortos”, które oznaczają ogrodzony wybieg dla zwierząt.

Co ciekawe po II wojnie światowej liczebność rasy zaczęła drastycznie spadać. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto odbudowę rasy Cane Corso Italiano. Wtedy też opracowano wzorzec. W roku 1994 Cane Corso dostąpił zaszczytu poprzez przyznanie statut rasy włoskiej. Dwa lata później FCI wstępnie uznał rasę.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 2 1

W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się w połowie lat 90. O dziwo, te pierwsze psiaki przybyły do nas z USA. Współcześnie rasa Cane Corso jest rozpoznawalna i zyskuje na popularności.

Charakter

Cane Corso należą do psiaków zrównoważonych. Ich zaletą jest mocne przywiązanie do opiekunów. Doskonale odnajdują się w otoczeniu dzieci, aczkolwiek nie powinno się ich zostawiać sam na sam z maluchami. Bez dwóch zdań to rodzinny pies.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 1 1

Na pewno psy tej rasy nie należą do agresywnych. Jednak nie oznacza to, że nie potrafią bronić swojego terenu. Z uwagi na bliskie związki ze swoim opiekunem, staną zawsze w jego obronie. Dlatego to psy, które doskonale sprawdzą się jako stróże.

Cane corso italiano nie mają problemów z akceptacją innych psów. Są do nich przyjaźnie nastawione, pod warunkiem, że nie zostaną zaatakowane.

Cane Corso są znakomite we współpracy, nie mają problemów z wykonywaniem komend. Jednak wszelkie komendy muszą mieć sens, inaczej pies nie będzie miał ochoty na pracę. Dodatkowo to rasa, która jest inteligentna, dobrze wyszkolona będzie odnosić sukcesy w psich sportach.

Wychowanie oraz szkolenie

Psy Cane Corso Italiano są niezwykle inteligentne i nie mają problemów co do współpracy z człowiekiem. Jednak trzeba zaznaczyć, że bywają dość uparte. Jak najszybciej należy rozpocząć z psem szkolenia pod kątem posłuszeństwa. Podczas szkolenia nie ma problemów z wykonywaniem komend. Aczkolwiek zdarzają się wyjątki, a mianowicie, kiedy uważa, że komendy są bez sensu, to raczej ich nie wykona. Dodatkowo opiekun psa powinien być konsekwentny i stanowczy, inaczej współpraca nie będzie udana.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 3 1

Pod żadnym pozorem nie można na psa krzyczeć albo agresją wymagać wykonywania poleceń. Tylko i wyłącznie zabawa oraz system nagradzania sprawdza się w przypadku wychowania i szkolenia psów Cane Corso Italiano.

Od pierwszych chwil powinno się zadbać o prawidłową socjalizację psa. Wymaga to konsekwencji i pewności w działaniu. W początkowych okresach życia pies nie może być nadmiernie forsowany. Należy pamiętać, że w tym czasie mięśnie i psie stawy są w okresie rozwoju, a aktywność ponad normę, przyczynia się do późniejszych problemów zdrowotnych.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie

Zdrowie rasy

Przede wszystkim psy Cane Corso Italiano nie narzekają na większe problemy zdrowotne. Należy mieć na uwadze jednak, że to psy o dość pokaźnych rozmiarach, dlatego mogą pojawiać się kłopoty z układem ruchu. Cane corso może cierpieć z uwagi na dysplazję stawów biodrowych, a podczas rozwoju tzw. kulawizna.

Co jeszcze na temat zdrowia cane corso italiano? Na pewno przytrafiać się mogą alergie, niedoczynność tarczycy oraz zapalenie kanałów stawowych. Dodatkowo warto uważać na skręt żołądka.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Cane Corso Italiano

Niewątpliwie mówimy o psie, który nie narzeka na to, co mu się serwuje. Oczywiście nie będzie to oznaczało, że opiekun może mu dawać do jedzenia kiepskiej jakości pokarm. Nic z tych rzeczy, wręcz przeciwnie. Powinniśmy pamiętać, że jedzenie dla Cane Corso Italiano musi być wysokiej jakości. Gotowe karmy można zastąpić poprzez samodzielnie przygotowanie posiłków. Jednak warto, aby dodawać do nich dobrej jakości preparaty wapniowo-witaminowe. Pies powinien dostawać dwa pełnowartościowe posiłki dziennie. Bardzo istotne, aby psa nie przekarmiać, bo może skończyć się to otyłością. Nadwaga dla psów tej wielkości może być fatalna w skutkach, a mianowicie prowadzić do problemów ze stawami.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 5 1

Zabiegi pielęgnacyjne

Cane Corso Italiano to rasa, która nie będzie wymagała od opiekuna nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy starannie każdego dnia wyczesać psi włos. Jednak jest on dość krótki, co nie sprawia kłopotu i nie zajmuje wiele czasu. Jedynie podczas linienia trzeba się przyłożyć do pracy nad psim włosiem.

Kąpiel od święta, dopiero kiedy pies porządnie się ubrudzi. Podczas kąpieli warto użyć dedykowanych odżywek i szamponu. Dodatkowo zaleca się regularne sprawdzanie oczu, uszu oraz psich pazurów.

Dla kogo ta rasa

Cane Corso Italiano to pies nie dla każdego. Zdecydowanie nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Pies do współpracy potrzebuje kogoś z odpowiednią wiedzą i obyciem. Dodatkowo przyszły opiekun powinien być osobą konsekwentną, stanowczą, aczkolwiek cierpliwą i pozytywną.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 6 1

Zalety i wady psów rasy Cane Corso Italiano

Jakie zalety mają psy Cane Corso? Co wiedzieć o wadach tego psa, jeżeli planuje się zostać jego opiekunem?

Wśród zalet koniecznie pamiętajmy o tym, że to rasa niezwykle zdrowa, odporna. Do tego mówimy o psie, który cechuje się wysokim poziomem zrównoważenia. Wyróżnia się tym, że nie sprawia problemów pielęgnacyjnych. Osoby, które lubią psie szkolenia, będą zachwycone cane corso. Doskonale zachowuje się w trakcie szkoleń.

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 7 1

Jakie wady mają Cane Corso Italiano? Na pewno jest wymagającym psem, dlatego nie będzie on dobrym wyborem dla każdego. To psy, które będą wymagały również odpowiedniego doświadczenia od swojego opiekuna. Dla wielu wadą nie do przyjęcia jest fakt, że mowa o rasie aktywnej. Dlatego nie ma mowy o tym, że trafi się na psa kanapowca.

Wzorzec

Cane corso italiano – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 343

  • Kraj pochodzenia: Włochy 
  • Charakter: pies o dużym temperamencie i silnym charakterze, zrównoważony i opanowany; oddany rodzinie, bez wrodzonych skłonności do dominacji; doskonały stróż i obrońca, nieufny wobec obcych; typ sportowca 
  • Wielkość: psy 64-68 cm, suki 60-64 cm (tolerancja +/- 2 cm) 
  • Waga: psy od 45 do 50 kg, suki od 40 do 45 kg 
  • Szata: włos krótki, błyszczący, gruby, z niewielką ilością podszerstka 
  • Maść: czarna, szara grafitowa, szara łupkowa, jasno szara, płowa (od jasnej do ciemnej), czerwona jelenia, pręgowana; psy płowe i pręgowane mają na kufie czarną lub szarą maskę, która nie może sięgać poza linię oczu; dopuszczalna mała biała plamka na klatce piersiowej i białe końce palców 
  • Długość życia: 10-12 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża 
  • Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 2 1

Owczarek niemiecki

6 października, 2022
Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 10

Welsh Corgi Pembroke

31 października, 2022
Wyświetlenia: 766