logo

Owczarek kataloński

simplie Rasy psów 15 grudnia 2020 3
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 2.7 / 5. Ilość ocen: 3

Owczarki katalońskie należą do kudłatych ras pasterskich. Jedna z teorii wskazuje, że psy te wywodzą się od terriera tybetańskiego. Jak znalazły się ów terriery na naszym kontynencie? Tego dokładnie nie idzie przedstawić, aczkolwiek niektórzy z badaczy skłaniają się ku teorii, że pojawiły się na kontynencie w okresie rozkwitu cesarstwa rzymskiego.

Poprzez krzyżowanie się terrierów tybetańskich z różnymi lokalnymi psami, przez wieki tworzyły się najróżniej rasy. Sam owczarek kataloński został po raz pierwszy wpisany do księgi rodowodowej wpisany w 1915 roku.

Pierwszy wzorzec został ustanowiony dziewięć lat później, a w 1929 roku zatwierdzono go przez FCI. Nie licząc Hiszpanii, owczarka katalońskiego można spotkać w Niemczech, Szwecji czy Finlandii. Pierwszy psi okaz tej rasy pojawił się w Polsce w 2005 roku.

owczarek kataloński charakter hodowla zdrowie blog o psach

Charakter


Owczarki katalońskie to typowe przedstawiciele psów pasterskich. W wyniku tego mowa o pewnych zachowaniach. Mianowicie to psy, które na pewno podchodzą z nieufnością do osób nieznanych. Bardzo ważne jest, aby umiejętnie przeprowadzić socjalizację psa.

Tylko w ten sposób uniknie się pewnych negatywnych zachowań. Owczarki katalońskie kochają aktywność, dlatego warto stworzyć im odpowiednie warunki do codziennych harców. Psy tej rasy mogą zostać pozostawione same w domu. Jednak nie można z tym przesadzać i zbyt często serwować mu rozłąkę.

owczarek kataloński szczeniak wygląd włosy pielęgnacja sierść

Wychowanie oraz szkolenie


Mówimy o psach, które są niezwykle inteligentne. Dlatego też nie ma problemów z jego szkoleniem, wychowaniem. Jednak trzeba pamiętać, że jakiekolwiek działania mające znamiona przymusu, są od razu przez owczarka katalońskiego torpedowane. Nie będzie w takiej sytuacji posłuszny.  

Zdrowie rasy


Owczarki katalońskie są odporne, a także cechuje je doskonałe zdrowie. Może się zdarzyć, że pojawią się problemy z dysplazją biodrową.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek kataloński


Owczarek kataloński chętnie żywi się gotowymi karmami, jak i posiłkami, które zostaną przygotowane przez domowników.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy tej rasy nie będą wymagające, gdy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych. Struktura włosa sprawia, że nie ma problemów z ich filcowaniem. W zupełności wystarczy co kilka dni prawidłowo je wyszczotkować.  

Dla kogo ta rasa


Owczarki katalońskie doskonale sprawdzą się wśród osób, które lubią aktywność fizyczną. Jednak nie musi być to w pełni profesjonalna aktywność. Warto również wiedzieć, że to psy, z którymi bez problemów poradzą sobie osoby bez większego doświadczenia.

Zalety i wady psów rasy owczarek kataloński


Owczarki katalońskie mają liczne zalety, ale i również nie są wolne od wad. Co jest warte przedstawienia? Przede wszystkim, gdy mowa o zaletach, to psy tej rasy okazują się być czujnymi stróżami. Są one niezwykle odporne, a także silne.

Dodatkowo to znakomite psy rodzinne. Gdy mowa o wadach, należy pamiętać o tym, że są wymagające odnośnie spacerów, czy aktywności fizycznej. To również rasa, która potrzebuje dużej dawki socjalizacji.  

Owczarek kataloński – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 87


  • Kraj pochodzenia: Hiszpania
  • Charakter: zrównoważony, aktywny, inteligentny, wierny, doskonały towarzysz, dobry stróż
  • Wielkość: psy 47-55 cm, suki 45-53 cm
  • Waga: psy 20-30 kg, suki 15-25 kg
  • Szata: długa, prosta lub lekko falista, szorstka, z obfitym podszerstkiem; na głowie tworzy brodę, wąsy i brwi, które nie zasłaniają oczu
  • Maść: płowa, ruda lub sobolowa (płowa lub ruda z czarnymi włosami) w różnych odcieniach; szara, czarna, szara podpalana, czarna podpalana; szczenięta z reguły rodzą się ciemniejsze, a z wiekiem ich szata się rozjaśnia – rozjaśniona u dorosłego psa nigdy nie ma jednolitej barwy, ale składa się z mieszaniny włosów w różnych kolorach
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność:  lubi ruch i zajęcia, ale przystosuje się też do spokojniejszego trybu życia
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: odporny

Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce działają pojedyncze hodowle a szczenięta rodzą się sporadycznie

Napisz nam co o tym myślisz

  • Mam sunię ur. 21.03.2021 r. Miała już dwukrotnie cieczkę, za jakiś czas chcielibyśmy jej znaleźć partnera. Jest czarna, oszroniona, sierść falującą i karbowana. Nie posiadamy rodowodu.

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    owczarek chorwacki blog o psach cena opinie zdrowie wlosy

    Owczarek chorwacki

    15 grudnia, 2020
    owczarek pirenejski dlugowlosy cena charakter pies blog o psach

    Owczarek pirenejski długowłosy

    17 grudnia, 2020
    Wyświetlenia: 1606