logo

Labrador Retriever

simplie Rasy psów 10 stycznia 2023 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 6

Labrador Retriever to rasa, która została wyhodowana z myślą o aportowaniu podczas polowań na ptactwo i drobną zwierzynę. Sama nazwa – „to retriever”, co po prostu oznacza aportować.

Przyjmuje się, że labradory wywodzą się od psów, zamieszkujących Nową Fundlandię. Stamtąd, w XIX wieku do Wielkiej Brytanii trafiły ów psy, które szybko zdobyły uznanie wśród polujących na zwierzynę i ptactwo.

XIX wiek to oczywiście powstanie pierwszych hodowli psów. Dokładniej w 1820 roku lord Malmesbury rozpoczął hodować psy, równocześnie nadał im nazwę, którą znamy do dziś. Jednak dopiero w kolejnym stuleciu, dokładnie w 1916 roku Labrador Retriever został uznany za rasę. To również czas, kiedy pojawił się pierwszy klub rasy, jak i wzorzec.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 4

Pierwszy labrador retriever pojawił się w Polsce w 1986 roku. Równocześnie w drugiej połowie lat 80. XX wieku założono pierwszą polską hodowlę psów tej rasy.

Charakter

Psy rasy labrador retriever są wyjątkowo przyjacielskie, radosne oraz zrównoważone. Mają problemy z samotnością, gdyż uwielbiają nie tylko swojego opiekuna, ale i jego całą rodzinę. Uwielbiają towarzystwo dzieci, aczkolwiek należy nadzorować psy w zabawie z małymi dziećmi. Jako iż labradory są nastawione łagodnie do ludzi, nawet tych, których nie znają, to trudno oczekiwać, że staną się skutecznymi obrońcami domu.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 5

Ogromny temperament oraz żywiołowość sprawiają, że labradory ciągle potrzebują zajęcia. Szczególnie te młodsze. Na całe szczęście, z wiekiem labradory stają się spokojniejsze. Nie można jednak zapominać, że niezależnie od wieku, labrador retriever będzie zawsze potrzebował odpowiednio wysokiej dawki codziennej aktywności. To nie są psy, które zadowolą się szybkim spacerem wokół bloku. Brak codziennych spacerów sprawi, że pies będzie szukał ujścia energii w innych miejscach. Może to być np. dom i niszczenie różnych rzeczy.

Labradory nie mają problemów z akceptacją innych zwierząt domowych.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 10

Wychowanie oraz szkolenie

Szkolenie, wychowanie psów labrador retriever nie powinno nastręczać trudności. Bardzo szybko się uczą, a że wychowano je do współpracy z ludźmi, na pewno z chęcią będą podejmować się nowych zadań, aktywności. To jednak psia rasa, która należy do upartych, dlatego tylko konsekwencja działania w szkoleniu i wychowaniu przyniesie zamierzone skutki. Labradory nienawidzą monotonii, dlatego każda aktywność powinna być różnorodna, urozmaicona. 

Jak wychowywać labradory? Od pierwszych chwil psy będą wymagały stanowczego podejścia, nie mylić tego jednak z wychowaniem twardą ręką. Dodatkowo kluczowa dla psów tej rasy jest odpowiednia socjalizacja. Regularne kontakty z ludźmi i innymi czworonogami, to podstawa udanej socjalizacji.

W początkowym okresie życia labradora nie powinno pozwalać mu się na zbytnie szaleństwa w trakcie spacerów.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 6

Zdrowie rasy

Labrador Retriever to z natury zdrowy pies, aczkolwiek mogą pojawić się różnego rodzaju schorzenia. Przede wszystkim mowa tutaj o dysplazji stawów biodrowych. Mogą wystąpić także młodzieńcze zapaleni kości, jak i osteochondroza. Warto również zadbać o zdrowie psich oczu, gdyż u niektórych przedstawicieli rasy może wystąpić jaskra, katarakta, postępujący zanik siatkówki, jak i jej dysplazja. Jeżeli labrador będzie miał nadwagę lub wyjątkowo często brał udział w różnych zawodach sportowych, istnieje ryzyko zerwania więzadeł stawu kolanowego.

Czy jeszcze o czymś trzeba wiedzieć w temacie chorób, które mogą wystąpić u labradorów? Na pewno warto sprawdzać regularnie uszy. Dodatkowo pies może cierpieć na rozszerzenie i skręt żołądka.

Labrador retriever to pies, który nie ma problemów z adaptacją do niskich temperatur, jak i tych najwyższych.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Labrador Retriever

Labradory uwielbiają jedzenie, więc każdy racjonalnie myślący opiekun, powinien umiejętnie dawkować mu codzienne posiłki. Nie powinno psu dawać przekąsek pomiędzy posiłkami, wyjątkiem są nagrody podczas szkolenia. Karmienie labradora można oprzeć na wysokiej klasy, dedykowanej karmie. Labrador retriever może być również karmiony samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, do których należy dodawać odpowiednie suplementy.

Labradory, szczególnie w początkowym okresie życia, powinny otrzymywać preparaty, których zadaniem jest ochrona stawów.

Zabiegi pielęgnacyjne

Psy rasy labrador retriever nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacji. Dwa razy w roku psy intensywnie linieją, przez co jest jej pełno w domu (aczkolwiek łatwo i szybko się ją czyści). Podczas linienia psy należy wyczesywać nawet 3 razy w tygodniu.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 9

Jeżeli zajdzie potrzeba, psa można wykąpać. Do tego trzeba regularnie sprawdzać psie uszy oraz oczy. Wymaga się także zwracanie uwagi na psie zęby i reagowanie, kiedy pojawi się kamień nazębny

Dla kogo ta rasa

Labrador retriever to pies, który idealnie sprawdzi się w każdej rodzinie. Jednakże pies ten wymaga odpowiedniej dawki aktywności. Dlatego tylko osoby, które mają czas i chęć na dłuższe spacery, powinny zainteresować się rasą. Kto dużo pracuje, rzadko przebywa w domu, niech odpuści sobie psy tej rasy.

Zalety i wady psów rasy Labrador Retriever

Labrador Retriever to bez wątpienia rasa, która ma liczne zalety. Nie jest jednak i pozbawiony wad. Jeżeli przyjrzyjmy się bliżej psim zaletom, to na pewno wymienić należy: przyjazne nastawienie, idealny do zabawy z dziećmi. To pies, który nie ma problemów z nauką i chętnie wykonuje najróżniejsze zadania. Dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji i bez problemów akceptuje inne czworonogi, jak i zwierzęta domowe.

Labrador retriever hodowla rasa zdjecia cena wychowanie 7

Wady labradorów to na pewno obfite linienie (dwa razy w roku). Do tego pozostawiony sam sobie może powodować szkody.

Wzorzec

Labrador retriever – grupa VIII FCI, sekcja 1, nr wzorca 122

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
  • Charakter: łagodny, inteligentny, posłuszny i energiczny 
  • Wielkość: psy 56-57 cm, suki 54-56 cm 
  • Waga: psy 29-36 kg, suki 25-32 kg 
  • Szata: włos krótki, bez fal i frędzli, w dotyku twardy; podszerstek gęsty i odporny na niekorzystny wpływ pogody 
  • Maść: czarna, biszkoptowa (od koloru jasnokremowego do rudego) i czekoladowa (wątrobiana); dopuszczalna mała biała plamka na przedpiersiu 
  • Długość życia: 11-13 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża 
  • Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 7

Golden Retriever

21 grudnia, 2022
jamnik krotkowlosy zdjecia charakter cena rasa psa szczeniaki hodowla 9

Jamnik krótkowłosy

24 stycznia, 2023
Wyświetlenia: 321