Psy tej rasy należą do grupy wyżłów, grupując się wśród tych wyjątkowo małych. Przyjmuje się, że mały münsterländer jest potomkiem staroniemieckiego wyżła długowłosego. Pochodzi on z Westfalii, okolic miejscowości Munster. Jak powstała rasa mały münsterländer? To krzyżówka płochaczy i wyżłów, dlatego też okazuje się, że przypomina spaniela.
Psy tej rasy na samym początku były wykorzystywane w polowaniach. Z czasem, kiedy zaczęto zmieniać przepisy dotyczące polowań, psy rasy mały münsterländer traciły na znaczeniu. Pierwszy klub rasy został założony w 1921 roku na terenie Niemiec. Zaś FCI uznało rasę dopiero w 1964 roku.
Psy mały münsterländer cieszą się popularnością nie tylko w Niemczech. Ceni się je także we Francji, krajach skandynawskich czy w Holandii. W Polsce rasa nie jest popularna. Zazwyczaj spotyka się pojedyncze egzemplarze wśród myśliwych.
Charakter
Psy tej rasy cechuje spokój. Trudno spodziewać się kłopotów z ich strony. Co istotne, bardzo szybko łapią kontakt z całą rodziną, jednak przywiązują się do jednej osoby. Mały münsterländer są nad wyraz cierpliwe, gdy mowa o kontaktach z dziećmi.
Mimo pozytywnego nastawienia dość skutecznie potrafią bronić domostwa, poprzez szczekanie, gdy zbliża się nieproszony gość. W relacjach z innymi czworonogami mają łagodne nastawienie. Co do zwierząt, takich jak koty, można oczekiwać, że rzucą się za nim w pogoń.
Wychowanie oraz szkolenie
Nie ma problemów, gdy mowa o prawidłowym układaniu psów rasy mały münsterländer. Dość ochoczo współpracują z ludźmi, aczkolwiek zdarza się, że uaktywnia się w nich instynkt myśliwski.
Zdrowie rasy Mały münsterländer
To psy plasujące się wśród ras zdrowych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że mogą zdarzać się kłopoty na tle genetycznym, takie jak choćby dysplazja.
Jak prawidłowo żywić psy tej rasy
Najlepiej zdecydować się na różnego rodzaju karmy odpowiedniej jakości. O czym dokładnie mowa? Mianowicie trzeba pamiętać o pewnych sytuacjach, czyli powinna to być karma dla psów, które polują.
Decydując się na karmienie psów rasy mały münsterländer, koniecznie trzeba przygotować dietę w pełni zbilansowaną, gdzie znajduje się odpowiednia ilość białka. Z drugiej strony trzeba pilnować, aby nie dostarczyć psu zbyt dużo białka, gdyż to gwarancja przytycia.
Zabiegi pielęgnacyjne
Przy psach mały münsterländer konieczne jest staranne dbanie o oczy, a także uszy. Tylko regularne dbanie o te elementy psiego wyposażenia pozwoli zachować psa mały münsterländer w zdrowiu.
Dla kogo ta rasa
Mały münsterländer to wyjątkowy pies dla myśliwych. Mimo tego bez problemów może to być pies dla rodzin z dziećmi. Co istotne, z jego wychowaniem poradzi sobie każdy początkujący opiekun psa.
Zalety i wady psów rasy Mały münsterländer
Mały münsterländer ma mnóstwo zalet, aczkolwiek nie jest wolny od wad. Jeżeli mowa o zaletach, warto wspomnieć o tym, że jest łatwy w pielęgnacji. Do tego nie ma większych problemów z jego szkoleniem.
Dodatkowo to wyjątkowy pies rodzinny. Odnośnie wad psów typu mały münsterländer trzeba pamiętać, że potrzebuje on dużej ilości ruchu. Dodatkowo pozostawiony sam sobie, będzie miał tendencje do lęku separacyjnego.
Mały münsterländer – grupa VII FCI, sekcja I, nr wzorca 102
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Charakter: pies łatwy w układaniu, inteligentny, oddany swojemu przewodnikowi, obdarzony pasją łowiecką, łagodny wobec innych psów i ludzi
- Wielkość: psy 52-56 cm, suki 50-54 cm (tolerancja +/-2 cm)
- Waga: psy 20-27 kg, suki 18-22 kg
- Szata: półdługa, gładka, ściśle przylegająca; na uszach, tylnej stronie kończyn, szyi, brzuchu i ogonie tworzy lekko faliste pióro
- Maść: brązowo-biała; na białym lub dereszowatym tle brązowe łaty lub czaprak; głowa jest zwykle całkowicie brązowa lub z niewielką białą strzałką; są też psy trójkolorowe, u których opisanej maści towarzyszą rude podpalania na kufie i nad oczami
- Długość życia: 14-15 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: duża, ale w domu jest bardzo spokojny
- Koszty utrzymania: 150 – 200 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka: czasem trzeba trochę poczekać
- Cena psa z rodowodem: 1800-2500 zł
Napisz nam co o tym myślisz
Andrzej
5 listopada 2023 o godzinie 13:19Chciałbym kupić suczkę musterlandera malego