logo

Pointer (English Pointer)

simplie Rasy psów 7 czerwca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3 / 5. Ilość ocen: 2

Wskazuje się, że psy rasy Pointer pochodzą z Hiszpanii, skąd przybyły w XVII wieku do Wielkiej Brytanii. Było to spowodowane tym, że powracające z Hiszpanii wojska księcia Peterborough, zabrały psy ze sobą. Po dotarciu do Wielkiej Brytanii pointery otrzymały domieszkę np. takich ras jak greyhound.

Kolejna ekspansja pointerów ma miejsce w XIX wieku, kiedy to zaczynają cieszyć się popularnością na kontynencie europejskim, w takich krajach jak np. Francja czy Niemcy. Niestety, jak miało to miejsce z wieloma rasami, poważnym zagrożeniem dla pointerów były wojny światowe. Na całe szczęście hodowcom na wyspach brytyjskich oraz w USA, udało się utrzymać rasę.

pointer rasa psa cena charakter opinie wzorzec hodowla

Charakter psów Pointer


Psy rasy pointer są przede wszystkim pracusiami. Dlatego posiadacze takich psów, muszą pamiętać o ciągłym stawianiu przed nim zadań do wykonania. Oczywiście tego typu podejście do psa, gwarantuje wiele korzyści. Z drugiej strony należy pamiętać, że braki w odpowiedniej ilości zadań, aktywności fizycznej sprawią, że pointer nie będzie prawidłowo się rozwijał.

Tym samym stanie się psem krnąbrnym, niesłuchającym poleceń swojego pana. Pamiętać należy również o tym, że pointery są niezwykle pojętnymi psami, co przekłada się na udaną współpracę w trakcie jego szkolenia.

Psy rasy Pointer to niezwykle szlachetne zwierzęta, o dość dużych rozmiarach. Z jednej strony cechuje je przyjazne nastawienie, z drugiej znakomicie sprawdzają się jako myśliwi. Pointer to pies, którego warto rozważyć, szukając niezwykle interesującej rasy.

Wychowanie oraz szkolenie


Pointer należy do psów niezwykle mądrych, co w połączeniu z umiejętnością szybkiego uczenia się powoduje, że jest doskonałym towarzyszem. Oczywiście właściciele tej rasy psów muszą mieć na uwadze, że ich szkolenie, wychowanie musi być prowadzone w sposób czuły, ciepły.

Nakazy, przemoc słowna nie dadzą spodziewanych efektów. Podczas wychowania i szkolenia, dobrze sprawdza się zasada pochwał i nagród. Trzeba umiejętnie je dawkować psu.

Zdrowie psów rasy Pointer


Uważa się, że pointery należą do kategorii psów, cieszących się dobrym zdrowiem. Jednak trzeba pamiętać o kilku problemach zdrowotnych, jakie mogą u nich występować.

Pointery mogą cierpieć na takie schorzenia jak np. dysplazja stawów biodrowych. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że niektóre z psów mogą być narażone na choroby serca, np. zwężenie aorty. Wśród dolegliwości psów tej rasy, wymienia się również problemy ze skórą. Może występować dysplazja mieszków włosowych czarnych, jak i również zapalenie mieszków włosowych.

Jak prawidłowo żywić psy tej rasy


Pointery to jak wiadomo psy, które rozsadza energia. Z uwagi na spore ilości energii, jakie traci podczas zabaw i nie tylko, trzeba pamiętać, aby dostarczać mu odpowiednie ilości karmy najlepszej jakości. Równocześnie w sytuacji, kiedy pies nie ma możliwości zbytniej aktywności fizycznej (np. zima), trzeba starannie rozdzielać porcje, gdyż pointery mają tendencję do tycia.

Zabiegi pielęgnacyjne psów Pointer


Posiadanie pointera nie wymaga ogromnych nakładów na jego pielęgnację. Niezbyt często należy go kąpać. Pamiętać również powinno się o prawidłowym szczotkowaniu psa w okresie linienia. To w zasadzie podstawy, kiedy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych obowiązkowych do wykonania.

Dla kogo psy rasy Pointer?


Pointery znakomicie sprawdzają się jako psy myśliwskie. Należy jednak pamiętać, że nie będąc myśliwym, również można psa tej rasy posiadać. Oczywiście pod warunkiem, że jest się osobą aktywną fizycznie, a częste wychodzenie na długie spacery nie sprawia problemów. Kto wiecznie cierpi na chroniczny brak czasu, powinien odpuścić sobie posiadanie pointera.

Zalety i wady psów Pointer


Pointer to pies, który odznacza się wieloma zaletami. Nie jest również wolny od wad. O czym więc należy w tym miejscu wiedzieć? Na pewno do zalet pointerów należy zaliczyć wysoki poziom inteligencji, delikatność i uczuciowość. Z uwagi na swoje przeznaczenie, chęć do zabawy i przebywania na świeżym powietrzu, pointery są zarówno silne, jak i sprawne oraz szybkie.

Jakie wady posiada ta rasa psów? Tutaj trzeba w pierwszej kolejności podkreślić, że nie potrafią się zaadaptować do niskich temperatur. Mroźne zimy to nie jest najlepsza pogoda dla pointerów. Problematyczne dla opiekuna może być  ich szybkość i instynkt łowiecki. Dlatego opiekun pointera musi być zdrowy i sprawny fizycznie, aby zapanować nad nim w trakcie spacerów.

Pointer (wyżeł brytyjski) – grupa VII FCI, sekcja 2, nr wzorca 1


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Wielkość: psy: 63-69 cm, suki: 61-66 cm
  • Waga: ok. 25 kg
  • Szata: sierść krótka, połyskliwa, gładka, przylegająca
  • Maść: cytrynowo-biała, pomarańczowo-biała, czarno-biała, wątrobiano-biała; zdarzają się psy trójbarwne oraz jednobarwne – to nie jest uznawane za wadę
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
  • Koszty utrzymania: 200 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 1600-3500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

lhasa apso pies rasa psa charakter cena szczeniak wzorzec

Lhasa Apso

26 maja, 2019
Gonczy finski rasa psa cena charakter blog o psach

Gończy fiński

14 lipca, 2019
Wyświetlenia: 896