Bez wątpienia Mastif Angielski jest klasyfikowany jako jedna z najstarszych ras. Już w okresie sumeryjskim były umieszczane na gliniastych tabliczkach. Następnie wizerunek mastifa umieszczano choćby na płaskorzeźbach w Grecji czy Persji. Psom tej rasy przypisuje się pochodzenie od dogów asyryjskich. Jak znalazły się na kontynencie europejskim?
Najprawdopodobniej przybyły tutaj wraz z Fenicjanami. Następnie Rzymianie, ruszając na podbój Brytanii, zabrali ze sobą ów psy. Tym sposobem dotarły one właśnie do Wielkiej Brytanii, gdzie już w XV wieku powstała pierwsza hodowla. Klub Mastifa powstał już w 1872 roku, a rok później powołano Klub Starego Mastifa Angielskiego.
Rasa została uznana przez Kennel Club w 1941 roku. Czas II wojny światowej dość mocno przetrzebił stan liczebny mastifów, gdyż w 1945 roku naliczono się jedynie osiem psów hodowlanych. Tym samym przystąpiono do szybkiej odbudowy rasy.
Charakter
Mastify Angielskie mają silny charakter, ale mimo tego są niezwykle łagodnie usposobione. Warto zwrócić uwagę na ich lekko flegmatyczne podejście do codzienności, co nie oznacza, że w chwilach zagrożenia nie są energiczne. Co istotne, mastif angielski wręcz oczekuje bliskości z człowiekiem. Pozostawianie psa samemu sobie, zbyt rzadki z nim kontakt przynosi sam straty.
Mowa o rasie, która bardzo szybko przywiązuje się do rodziny. Doskonale współpracuje, bawi się z dziećmi. Bez mocnych argumentów nie zaatakuje innych psów, czy pozostałych zwierząt. Dobrze jest również pamiętać, że są to psy, które nie wymagają zbyt dużej dawki aktywności.
Wychowanie oraz szkolenie
Mastify Angielskie należą do ras inteligentnych. Nie ma większych problemów w kwestiach szkolenia i wychowania. To psy, które nad wyraz chętnie się uczą, bardzo pozytywnie reagują na różnego rodzaju polecenia.
Żeby jednak odnieść sukces w układaniu mastifa, konieczne jest odpowiednie podejście. Sprawdzą się w tym aspekcie osoby, które z jednej strony są stanowcze, z drugiej zaś podchodzą do szkolenia, wychowania w sposób otwarty, pozytywny.
Zdrowie rasy
Mastif angielski to rasa, która nie należy do tych chorowitych. Cieszą się w miarę dobrym zdrowiem, aczkolwiek mogą występować takie schorzenia jak choćby dysplazja stawów biodrowych. Dodatkowo zwraca się uwagę na skręt czy też rozszerzenie żołądka.
Jak prawidłowo żywić psy rasy mastif angielski
Zasadniczo, gdy mowa o żywieniu mastifów angielskich, należy pamiętać, że dostosowuje się dzienne porcje do psiej aktywności. Trzeba inwestować w karmy dobrej jakości, ale również i nie zapominać choćby o odpowiednich preparatach, które za zadanie mają chronić psie stawy. Po każdym posiłku mastif angielski powinien odpoczywać minimum godzinę.
Zabiegi pielęgnacyjne
Co do pielęgnacji mastifów angielskich, konieczne jest czesanie go raz w tygodniu. Okres linienia wymaga, aby zabiegi czesania były wykonywane częściej. Dodatkowo zaleca się staranne sprawdzanie uszu, a także usuwanie kamienia nazębnego.
Dla kogo ta rasa
Mastify angielskie to psy, które będą idealne dla osób, mających już doświadczenie z czworonogami. Należy jednak pamiętać, że opieka nad psem, a także wychowanie, szkolenie wymaga odpowiedniej konsekwencji i cierpliwości.
Zalety i wady psów rasy mastif angielski
Jakich wad należy spodziewać się przy spotkaniu z mastifem angielskim? O jakich zaletach koniecznie należy wspomnieć? Przede wszystkim mastify to psy, które są dość drogie w utrzymaniu. Dlatego należy posiadać naprawdę spore rezerwy w budżecie domowym, aby prawidłowo psa prowadzić.
Wadą może być również psia upartość. Kiedy mowa o zaletach, warto wymienić łatwość w pielęgnacji, psią inteligencję, a także brak agresji. Dodatkowo mowa o psie, który szybko przywiązuje się do rodziny, w szczególności do dzieci.
Mastif angielski – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 264
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący i obronny
- Charakter: pies silny, spokojny; wymaga bliskiego kontaktu z rodziną, dosyć trudno przystosowuje się do zmiany warunków życia; doskonały obrońca i stróż; chętnie się podporządkowuje konsekwentnemu właścicielowi
- Wielkość: wzorzec nie podaje dokładnego wzrostu i wagi
- Szata: krótka, mocno przylegająca
- Maść: brzoskwiniowopłowa, srebrzystopłowa, płowa, ciemnopręgowana; kufa, uszy i nos czarne; czarne obwódki wokół oczu, czerń między oczami rozszerza się na czoło (maska)
- Osiąganie dojrzałości: 2-3 lata
- Długość życia: 9-11 lat
- Linienie: dwa razy w roku, obfite, ale włos łatwy do zebrania
- Aktywność: średnia; nie potrzebuje dużo ruchu i treningów, wystarczą mu spokojne spacery
- Szkolenie: wskazane podstawy posłuszeństwa (PT)
- Podatność na szkolenie: dosyć duża; pies inteligentny, chętnie współpracuje z właścicielem; wymaga konsekwencji i łagodnego traktowania
- Stosunek do dzieci: pies bardzo przyjazny i opiekuńczy
- Stosunek do innych psów: tolerancyjny; nie przejawia nieuzasadnionej agresji, ale zaatakowany będzie się bronił; z uwagi na ogromną siłę może być groźnym przeciwnikiem
- Odporność na warunki atmosferyczne: odporny
- Mieszkanie: najlepiej dom z ogrodem; może żyć w dużym mieszkaniu, ale niewskazane jest chodzenie po schodach
- Przygotowanie do wystawy: szata nie wymaga specjalnego przygotowania
- Koszty utrzymania: 180-300 zł miesięcznie
- Pierwsze w Polsce: pierwsza połowa lat 90. XX w.
- Możliwość nabycia szczeniaka: na ogół nie ma problemów z kupnem
- Cena psa z rodowodem: 2000-3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz