logo

Airedale terrier

simplie Rasy psów 2 stycznia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

XIX wiek, dolina rzeki Aire, hrabstwo Yorkshite, to czas i miejsce, gdzie swój początek miała rasa Airedale Terrier. W regionie niezwykle popularną rozrywką było wędkowanie. Jednak w realizacji hobby okolicznej ludności przeszkadzały wydry. Dlatego trzeba było coś z tymi wydrami zrobić. Z pomocą przyszły psy tzw. Otterhounds.

Z drugiej strony, inną rozrywką mieszkańców było urządzanie krwawych konkursów, polegających na tym, że do specjalnych zagród wpuszczano szczury, a następnie psy. Obstawiano, który z psów w najkrótszym czasie zagryzie najwięcej szczurów. W 1853 roku Holland Buckley wpadł na pomysł, aby psy tzw. szczurołapy skrzyżować z otterhoundami.

airedale-terrier-rasa psa cena hodowla opinie charakter blog o psach

Dzięki temu nowa rasa psów, nie jak otterhoundy, potrafiła rozprawić się z wydrami nie tylko na lądzie, ale również w wodzie. Ćwierć wieku później, Gordon Stables nadał rasie nazwę Airedale Terrier, a w roku 1886 zostały uznane oficjalnie za rasę przez Kennel Club. Na przełomie XIX i XX wieku zmieniła się użyteczność psa.

Już nie był używany do łapania szczurów, czy wydr. Coraz chętniej Airedale Terrier pokazywany był na wystawach. Dodatkowo rasą zainteresowała się policja i armia. Jego zadaniem było szukanie rannych, informowanie o zbliżającym się wrogu, czy przenoszenia meldunków.

Lata dwudzieste XX wieku to eksplozja popularności psów w USA, co przyczyniło się do tego, że z biegiem kolejnych dekad zawitały pod strzechy domów na całym świecie.

Charakter


Psy cechują się wysokim poziomem inteligencji, a do tego mają ogromne pokłady temperamentu. Często nazywa się je „królem terrierów”, bo oprócz powyższych cech, są największe spośród wszystkich ras terrierów, a także niezwykle urodziwe. Trzeba jednak pamiętać, że rasa Airedale Terrier jest niezwykle uparta i niezależna.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy Airedale Terrier raczej nie będą skłonne do wychowania i szkolenia, gdy opiekun stosuje zasadę „ciężkiej ręki”. Chcąc psa wyszkolić, należy robić to w sposób łagodny. Pies musi również wyczuwać od właściciela konsekwencję. To najprostsza droga do sukcesu.

Zdrowie rasy Airedale Terrier


Airedale Terrier nie będą miały problemów zdrowotnych, nie spotyka się u nich przewlekłych czy częstych schorzeń. Trzeba jednak pamiętać, że mogą być podatne na choroby związane z genetyką. Mowa tutaj o dysplazji biodrowej oraz alergiach skórnych.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Airedale Terrier


Psy rasy Airedale Terrier powinny otrzymywać najlepszej jakości karmę. Trzeba wiedzieć, że są one łakomczuchami, dlatego nikomu raczej nie przytrafi się pies niejadek. Żywiąc psa, koniecznie należy pamiętać o tym, że dieta musi być bogata w witaminy oraz wartości odżywcze. Naturalnie, niezależnie od wieku, psom należy serwować dietę zbilansowaną.

airedale-terrier wzorzec czempion sprzedam opinie cena hodowla charakter

Zabiegi pielęgnacyjne


Jak prawidłowo dbać o pielęgnację Airedale Terrier? Przede wszystkim konieczne jest regularne strzyżenie psa, a także umiejętne trymowanie. Jeżeli właściciel nie ma umiejętności związanych z trymowaniem, koniecznie powinien przekazać psa do specjalisty. Tylko w ten sposób zadba się o włosy, sierść psa, która zawsze będzie najwyższej jakości.

Dla kogo ta rasa


Airedale Terrier to psy, które muszą każdego dnia mieć dostęp do odpowiedniej ilości spacerów. Dlatego osoby, niemające zbyt wiele czasu, lub nielubiące aktywnie spędzać czasu, powinny poszukać bardziej kanapowych psów.

Będą one również idealnie pasowały do rodzin z dziećmi. Jednak pozostawianie je samym sobie na zbyt długi czas nie jest dobrym pomysłem. Co istotne, mogą spokojnie zamieszkiwać w małych mieszkaniach. Znakomicie się adaptują i nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Zalety i wady psów rasy Airedale Terrier


Niewątpliwą zaletą tej rasy jest fakt, że doskonale odnajdują się wśród rodzin z dziećmi. Cenią sobie towarzystwo maluchów. Dla osób pedantycznych, dbających maksymalnie o porządek, zaletą będzie to, że nie linieją. Warto również wspomnieć o tym, że są zrównoważone oraz spokojne.

airedale-terriers-szczeniak cena hodowla opinie charakter wady zalety

Jeżeli mowa o wadach rasy Airedale Terrier, trzeba wiedzieć, że są uparte i posiadają silnie zakorzeniony instynkt łowiecki. Psy potrzebują również dokładnej pielęgnacji oraz dużo ruchu. Dlatego osoby chronicznie cierpiące na brak czasu i niemające potrzeby aktywności ruchowej, raczej nie „dogadają się” z Airedale Terrierem.

Airedale terrier – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 7


  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Charakter: łatwy w kontaktach, ufny i przyjacielski, odważny i inteligentny; czujny i nieustraszony, ale nie agresywny
  • Wielkość: psy – ok. 58-61 cm, suki – ok. 56-59 cm
  • Waga: 20-30 kg
  • Szata: twarda, gęsta i szorstka, nie tak długa, by wydawała się zmierzwiona; włos przylegający, prosty i zwarty, porasta tułów i kończyny; sierść okrywowa, wierzchnia jest twarda, druciana, sztywna, podszerstek miękki i krótszy; najtwardsza sierść jest lekko falista
  • Maść: czaprakowa – górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona są czarne lub szaro-czarne; pozostała powierzchnia ciała podpalana; uszy są często ciemniejsze, a czarne naloty (osmolenia) mogą występować wokół szyi i na skroniach; dopuszczalne trochę białych włosów na piersi
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Podatność na szkolenie: dosyć duża
  • Cena psa z rodowodem: 2500-4500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

parson russell terrier cena rasa historia wychowanie zdrowie cena blog o psach

Parson Russell Terrier

30 grudnia, 2018
Cavalier king charles spaniel rasa historia wychowanie zdrowie cena blog o psach

Cavalier King Charles Spaniel

5 stycznia, 2019
Wyświetlenia: 2303