Owczarek podhalański to polska rasa psa. Typowy pies pasterski, który większości kojarzy się właśnie z umiejętną ochroną np. owiec na wypasie. Psy te mogą być jednak znakomitym kompanem w codziennym życiu.
Historia owczarków podhalańskich zaczyna się już w XVII wieku, gdzie pojawiły się pierwsze wzmianki o nich. Wywodzą się od psów stróżujących, które dotarły na tereny europejskie z plemionami wschodnimi, przybywającymi na kontynent nawet 1000 lat temu.
Przez wiele lat owczarki podhalańskie nie były typowymi psami pasterskimi, a służyły do obrony obejść, domów. Dopiero po I wojnie światowej, a dokładnie w roku 1920, rozpoczęto na ziemiach polskich prowadzić ich kontrolowaną hodowlę i wykorzystywanie do pomocy podczas wypasów.
Początkowo rasę hodowano na terenie Podhala, a następnie również na Mazowszu czy we Lwowie i okolicach. Owczarki podhalańskie nie tylko były pomocne w trakcie np. wypasu owiec, ale również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem np. Wojska Polskiego. Współcześnie Podhalańczyki są nie tylko wykorzystywane na terenach górskich. To również znakomity do ochrony obejścia.
Charakter owczarków podhalańskich
Najważniejszym zadaniem, jakie przydzielono owczarkom podhalańskim, to ochrona owiec podczas wypasu, przed atakami drapieżników. Naturalnie Podhalańczyki doskonale sprawdzają się jako obrońcy domostw, obejść. Wynika to z faktu, że cechuje je nieufność wobec obcych. Dodatkowo są niezwykle czujnymi psami. Kiedy poczują realne zagrożenie, natychmiast reagują.
Oprócz umiejętności typowo obronnych, owczarki podhalańskie nie mają problemów z przepędzaniem stada pomiędzy pastwiskami.
Wychowanie oraz szkolenie owczarków podhalańskich
Owczarki podhalańskie są psami spokojnymi, zrównoważonymi, a do tego cechuje je zaradność i umiarkowany temperament. Mimo takiego zespołu cech należy mieć na uwadze, że są rasą chętnie współpracującą z ludźmi.
Psy tej rasy szybko przywiązują się do określonych osób i miejsc, a co ważniejsze, nie dążą do dominacji. Idealnie współpracują z dziećmi, co wynika z ich silnego instynktu opiekuńczego. Wychowanie owczarka podhalańskiego nie jest obarczone żadnymi trudnościami, co wynika choćby z ich doskonałej inteligencji.
Zdrowie owczarków podhalańskich
Trzeba wiedzieć, że owczarki podhalańskie należą do ras, które cechuje wysoka odporność i dobry stan zdrowia. Posiadając owczarka podhalańskiego, na pewno należy zadbać o regularne kontrole uszy i prawidłowe ich czyszczenie. Dobrze jest również dbać o wypoczynek owczarków podhalańskich po posiłkach, gdyż mogą być zagrożone skrętem i rozszerzeniem żołądka.
Jak prawidłowo żywić owczarka podhalańskiego
Owczarki podhalańskie nie potrzebują wysublimowanego menu, nie mają dużych wymagań odnośnie codziennego żywienia. Psy te muszą jedynie otrzymywać dobrej jakości karmę, którą cechuje średnia zawartość tłuszczu oraz białka. Posiłek dajemy dwa razy dziennie.
Zabiegi pielęgnacyjne owczarków podhalańskich
Należy zaznaczyć, że prawidłowa pielęgnacja owczarka podhalańskiego nie jest niczym trudnym. Z uwagi, iż posiada dwuwarstwową szatę, składającą się z włosa gęstego i okrywowego, to nie dochodzi do jej przemakania, nie gromadzi brudu, a także bardzo szybko wysycha. Najprostsze zabiegi np. szczotkowania doprowadzą każdego podhalana do doskonałego wyglądu.
Dla kogo owczarki podhalańskie?
Jak wiadomo, owczarki podhalańskie współpracują z ludźmi. Dość szybko przywiązują się do miejsc i ludzi, z którymi żyją. Dlatego psy te będą praktycznie dla każdego, kto poszukuje znakomitego kompana, a także obrońcy ogniska domowego. Trzeba oczywiście pamiętać o fakcie, że owczarki podhalańskie potrzebują przestrzeni, dużej ilości ruchu, zajęć.
Dlatego trzymanie owczarka podhalańskiego w mieszkaniu, zabetonowanym mieście jest nieracjonalnym pomysłem. Należy stworzyć mu odpowiednie warunki do codziennej aktywności, czyli np. posiadać duży ogród. Dodatkowo zwracamy uwagę, że Podhalańczyki będą doskonałym towarzyszem dla dzieci.
Zalety i wady owczarków podhalańskich
Podsumowując temat owczarków podhalańskich, warto wymienić zalety i wady płynące z ich posiadania. Wśród zalet na pewno warto zwrócić uwagę na to, że rasa ta jest niezwykle przywiązania, zarówno do ludzi, jak i miejsc. Psy znakomicie współpracują z dziećmi, nie tylko gwarantując zabawę, ale również bezpieczeństwo.
Czujność, spokój, umiarkowany temperament sprawiają, że pies znakomicie nadaje się na kolejnego członka rodziny. Nie ma problemów z jego prawidłowym wychowaniem, znakomicie reaguje na polecenia właściciela. Jakie wady posiadają owczarki podhalańskie? Przede wszystkim psy tej rasy wymagają odpowiedniej przestrzeni do komfortowego życia.
Dlatego posiadanie owczarka podhalańskiego w mieszkaniu, czy domu z malutkim ogrodem mija się z celem. Wśród wad należy wymienić również fakt, że wymagają regularnego czesania, gdyż rasa ma to do siebie, że mocno linieje. Owczarki podhalańskie są dosyć niezależne, co przekłada się, że często będą samodzielnie podejmowały decyzje.
Wzorzec
Owczarek podhalański – grupa I grupa FCI, sekcja 1, nr wzorca 65
- Pochodzenie: Polska
- Charakter: spokojny, pojętny, czujny, bardzo silnie przywiązany do swojej rodziny, opiekuńczy względem słabszych członków stada
- Wielkość: pies – 65-70 cm, suka – 60-65 cm
- Waga: pies – 50-65 kg, suka – 45-60 kg
- Szata: na głowie, pysku i przedniej stronie kończyn sierść krótka, na szyi i tułowiu długa, gęsta, prosta lub lekko falista, twarda w dotyku, z obfitym podszerstkiem. Na szyi występuje bogata kryza, na udach obfite portki; ogon mocno owłosiony, puszysty
- Maść: jednolicie biała
- Długość życia: przeciętnie około 12 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Koszty utrzymania:250-300 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 1700-3500 zł
Napisz nam co o tym myślisz
Kawka
3 września 2020 o godzinie 10:18uwielbiam te miśki, jak trzymacie w mieszkaniu to polecam zastanowić się mocno na roomba:) Mi to ogromnie pomaga
Elena
22 września 2020 o godzinie 15:55Jeśli ta sierść jest wszędzie, to ja znalazłam sposób. Kupiłam roombę od iRobot, która zbiera dosłownie wszystko. Nic nie zostaje na podłodze. No genialna!