logo

Pies chodski

simplie Rasy psów 13 stycznia 2021 3
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3.8 / 5. Ilość ocen: 4

Pies chodski to rasa pochodząca z zachodniej części Czech. Nazwa pochodzi od Chodów, czyli wolnego ludu, który strzegł czeskiej granicy. To właśnie wtedy, przed wiekami, Chodom towarzyszył pies wilkowaty. Pod koniec XVI Chodowie otrzymali szereg praw, w tym możliwość hodowli psów, niezbędnych im do wykonywania obowiązków.

Oprócz funkcji stróżowania, pomagały w pilnowaniu i zaganianiu owczych stad. W kolejnych stuleciach rasa podupadała tak, że prawie o niej zapomniano. Trzeba było dopiero przebudzenia świadomości narodowościowej Czechów, co miało miejsce pod koniec XIX wieku, aby przypomniano sobie o psach Chodskich. Początek XX wieku to próby odtworzenia rasy.

Problemem jednak okazało się zbyt mało danych, informacji, które by pomogły odtworzyć idealnie rasę sprzed wieków. Dodatkowo posiadano tylko kilka osobników, co miało swoje przełożenie na dość wąską bazę genetyczną. Pies Chodski w Czechach został uznany za rasę w 1985 roku.

Do dziś trwają starania o to, aby rasa została uznana przez FCI.   Co oczywiste psy tej rasy są popularne w Czechach. Poza granicami kraju nie cieszą się powodzeniem. W naszym kraju można spotkać kilkudziesięciu przedstawicieli psa chodskiego.

pies chodski rasa psa charakter cena opinie szczeniaki

Charakter


Pies Chodski to rasa, która jest niejako przedstawicielem owczarka kontynentalnego. Zatem mowa o psach niezwykle inteligentnych, które doskonale odnajduje się u boku opiekuna oraz jego rodziny. Nie ma problemów z życiem wśród innych zwierząt domowych. Doskonale sprawdza się jako stróż domowy, co wynika choćby z jego nieufności wobec obcych.  

Wychowanie oraz szkolenie


Pies Chodski wymaga niezwykle starannej socjalizacji. Zaniechania w tym względzie, będą skutkowały w przyszłości lękliwością oraz nieufnością. Dodatkowo psy źle socjalizowane mogą okazać się dość agresywne w stosunku do obcych. Psy tej rasy okazują się być niezwykle przystępnie nastawione do szkolenia.

Nie ma problemów z wykonywaniem przez nie poleceń. Dlatego też nawet osoby początkujące, nie powinny mieć problemów ze szkoleniem psa chodskiego. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że psiaki tej rasy uwielbiają długie spacery.

pies-chodski-szczeniak-opinie-cena-hodowla-zdrowie-charakter

Zdrowie rasy


Psy chodskie są zdrowe, niestraszne im nawet najgorsze warunki atmosferyczne. Co do chorób, które mogą się im przytrafić, to na pewno dysplazja stawów biodrowych.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy chodski


Nie ma tutaj żadnych skomplikowanych zasad. Psy tej rasy nie są wymagające, kiedy mowa o posiłkach. Zje zarówno to co przygotuje mu opiekun, jak i dobrej jakości karmę.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy chodskie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy, że raz na dwa tygodnie zostaną porządnie wyszczotkowane. Trzeba również pamiętać, że psy tej rasy dwa razy do roku dość intensywnie linieją. W takich okresach konieczne będzie dokładniejsze dbanie o psią szatę.  

Dla kogo ta rasa


Psy tej rasy będą doskonale pasowały do osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z czworonogami. Co istotne, odnajdą się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Jednak powinno się pamiętać, że to psy, które nie cierpią zbyt długiej rozłąki.

Pozostawienie go w domu na długie godziny zwiastuje wiele zniszczeń i ciągłe psie szczekanie. Tym sposobem, psów rasy Chodski nie poleca się osobom zapracowanym. On potrzebuje zainteresowania, a także codziennej dawki długich spacerów.

pies chodski szczeniak cena hodowla opinie zdrowie charakter

Zalety i wady psów rasy chodski


Jakie zalety posiadają psy rasy Chodski? O jakich wadach należy koniecznie wspomnieć? Przede wszystkim są to psy niezwykle towarzyskie. Nie ma problemów z ich szkoleniem. Warto wśród zalet nadmienić, że mowa o psach, które doskonale spisują się w roli stróżów. Co do psich wad, u Chodskiego na pierwszy plan wysuwa się fakt, że potrzebuje on dużej dawki aktywności i to każdego dnia. To psy, które również dość mocno linieją.  

Pies chodski (chodsky pes) – rasa nieuznana przez FCI (pies stróżujący, obrończy i pasterski)


 • Kraj pochodzenia: Czechy
 • Charakter: żywy, inteligentny, łatwy do ułożenia, nastawiony na współpracę z człowiekiem, wierny, wobec obcych zachowuje dystans, opiekuńczy w stosunku do dzieci i zwierząt domowych, czujny stróż
 • Wielkość: psy 52-55 cm, suki 49-52 cm (tolerancja +/- 2 cm)
 • Waga: 18-25 kg
 • Szata: półdługa, dwuwarstwowa
 • Maść: czarna podpalana, im bardziej nasycone podpalania, tym lepiej
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Podatność na szkolenie: wysoka
 • Aktywność: umiarkowana; lubi ruch i pracę, lecz nie ma pod tym względem wygórowanych wymagań
 • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, zdarza się dysplazja biodrowa i łokciowa
 • Możliwość nabycia szczeniaka: najłatwiej kupić go w Czechach, w Polsce są dwie hodowle tej rasy
 • Cena psa z rodowodem: ok. 2000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • 19 kwietnia 2019 roku rasa została uznana przez FCI

 • Przez 8 lat byłam szczęśliwą posiadaczką Figi czeskiego owczarka .Te psy są bardzo mądre , posłuszne i inteligentne .W tym roku odeszła moja psinka. Minęło 2 miesiace i nie mogę otrząsnąć się.Brak mi mojej ukochanej Figi .Najgorsze było to że korzystałam z opieki lekarskiej na najwyższym poziomie i b.drogich leków .Ale szukam osoby która by chciała podarować suczkę tej rasy ,

 • Super. Piękne psy ! Czyli od 4 lat FCI przyjęło nową świetną rasę.

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  Clumber Spaniel pies rasa cena hodowla opinie

  Clumber spaniel

  7 stycznia, 2021
  Suomenlapinkoira finski lapphund rasa psa cena hodowla charakter wzorzec

  Suomenlapinkoira

  17 stycznia, 2021
  Wyświetlenia: 2380