Psy tej rasy mają pokrewieństwo z psami, które pracowały jako owczarki, a także aportowały z wody. Przyjmuje się, że pochodzą od psów, które do Europy przybyły z Azji. Jak to się stało? Jest kilka teorii. Jedna z nich mówi o tym, że zjawiły się na Starym Kontynencie wraz z kupcami fenickimi.
Inna teoria odnosi się do Wizygotów, którzy przybyli na tereny współczesnej Hiszpanii i Portugalii w V wieku naszej ery. Pierwszy zapis odnośnie dowodnych psów portugalskich pochodzi z końca XIII wieku. Według tego opisu, jak i późniejszych, portugalskie psy dowodne pomagały rybakom w pracy, a także znakomicie sprawdzały się jako psy obronne.
Postęp technologiczny sprawił, że przestały być potrzebne rybakom, co sprawiło, że ich populacja na przełomie XIX i XX wieku znacząco się skurczyła. W trzeciej dekadzie XX wieku portugalskimi psami dowodnymi zainteresował się Vasco Bensaude. Był on armatorem, jednym z najbogatszych Portugalczyków w tamtym czasie.
Rozpoczął od ustalenia wzorca rasy (pierwszego), co pozwoliło rozpocząć przygotowania pod hodowlę portugalskich psów dowodnych. Z czasem i inni rozpoczęli odtwarzać rasę psa dowodnego. Z uwagi na uwarunkowania polityczne, kilka hodowli przeniosło się do Stanów Zjednoczonych, co naturalnie powoduje, że psy tej rasy są tam dość popularne.
Kiedy mowa o Europie, rasa jest popularna choćby w Skandynawii czy w Niemczech. W naszym kraju pierwszy portugalski pies dowodny pojawił się w 2007 roku.
Charakter
Rasa należy do kategorii psów średnich. Są one dość mocne w budowie, ale i proporcjonalne. Mimo wszystko okazuje się, że często Portugalczyki mylone są z dużymi pudlami. Portugalski pies dowodny to rasa, która uwielbia bliskość swojego pana. Jest oddany, kiedy mowa o różnego rodzaju zajęciach, zabawach. To właśnie ze swoim opiekunem tworzy najmocniejszą więź.
Co się tyczy pozostałych członków rodziny, również jest oddany, przyjaźnie nastawiony, ale nie tak posłuszny, jak opiekunowi. Znakomicie odnajduje się wśród dzieci, dla których jest wyjątkowo delikatny i cierpliwy. Kiedy mowa o relacjach z innymi psami, czy zwierzętami, to jest to rasa przyjaźnie nastawiona. Nie ma problemów podczas spotkań z psiakami, lub zwierzętami domowymi.
Wychowanie oraz szkolenie
Portugalczyki to psy, które niezwykle chętnie oraz szybko się uczą. Zatem biorąc się za jego wychowanie, nie powinno być żadnych problemów. Bez problemów z tym psem poradzą sobie również początkujący.
Zdrowie rasy
Psy tej nie należą do chorowitych. Owszem, może się okazać, że przytrafią się problemy związane z genetyką (choroby oczu lub dysplazja), jednak to wyjątki. Ważne, aby dokładnie sprawdzić pochodzenie psa oraz wykonać odpowiednie testy genetyczne.
Jak prawidłowo żywić psy rasy portugalski pies dowodny
Portugalskie psy dowodne mają apetyt, co sprawia, że powinno się dokładnie kontrolować psią wagę. Niepanowanie nad ilością i wielkością posiłków dość szybko sprawi, że pies przytyje.
Zabiegi pielęgnacyjne
Portugalczyki to rasa, która nie linieje. Dzięki temu, że zamiast utraty włosa, następuje jego stała wymiana, niezbędne są regularne zabiegi pielęgnacyjne. Jakiekolwiek zaniedbania w tym aspekcie sprawiają, że psia szata się sfilcuje. Zatem obowiązkowo raz na tydzień dokładne czesanie, a co dwa miesiące prawdziwa kąpiel.
Mimo iż psy tej rasy nie linieją, może się okazać, że niektórzy alergicy mogą mieć w ich otoczeniu problemy. Portugalski pies dowodny powinien być regularnie strzyżony, inaczej szata skutecznie się rozrośnie, co będzie uciążliwe dla czworonoga. Mimo częstego strzyżenia odrastający włos powinien być stale wyczesywany.
Dla kogo ta rasa
Psy tej rasy, mimo że łatwe w układaniu, szkoleniu, nie będą na pewno dla każdego. O ile poleca się je osobom początkującym, to z uwagi na temperament, nie każdy da sobie radę. Dodatkowo portugalski pies dowodny potrzebuje stałych zabiegów pielęgnacyjnych, co też dla niektórych osób może być nie do zaakceptowania. Zasadniczo ten pies odnajdzie się wśród osób aktywnych, lubiących spacery, ruch. Osoba, która zdecyduje się na Portugalczyka, powinna mieć również sporo czasu np. na długie spacery.
Zalety i wady psów rasy portugalski pies dowodny
Jakich wad można się spodziewać po psach tej rasy? O których zaletach warto wspomnieć? Jeżeli mowa o psich zaletach, to bez wątpienia Portugalczyki są niezwykle chętne do współpracy. Bez problemów nadają się do uprawiania przeróżnych psich sportów. To także rasa, która odnajduje się jako towarzysz rodziny. Jakie wady mają portugalskie psy dowodne? Są wymagające gdy mowa o aktywności fizycznej. To także psy, które potrzebują regularnej i dokładnej pielęgnacji.
Portugalski pies dowodny – grupa VIII FCI, sekcja 3, nr wzorca 37
- Pochodzenie: Portugalia
- Charakter: pies chętnie współpracujący z człowiekiem, zrównoważony, jednak pełen energii, odporny na zmęczenie, uwielbia pływać; łagodny wobec ludzi, choć potrafi pilnować terenu; cierpliwy wobec dzieci; pokojowo nastawiony wobec psów i innych zwierząt
- Wielkość: psy 50-57 cm (idealnie 54 cm), suki 43-52 cm (idealnie 46 cm)
- Waga: psy 19-25 kg, suki 16-22 kg
- Szata: gęsta, bez podszerstka; dwa typy: kręcona (podobna w strukturze do włosa pudla) lub falista; zdarzają się też psy o włosie mieszanym; tradycyjnie portugalczyki strzyże się „na lwa”
- Maść: czarna, brązowa, biała; u psów czarnych i brązowych dopuszczalne są białe znaczenia na pysku, głowie, szyi, piersi, brzuchu, końcu ogona i na łapach poniżej łokci i stawów skokowych; psy białe powinny mieć czarny lub brązowy pigment nosa, obwódek oczu i śluzówki pyska
- Długość życia: 12-14 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: wysoka, potrzebuje dużo ruchu i zajęcia
- Koszty utrzymania: 200-300 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; zdarza się dysplazja, choroby oczu, a w populacji amerykańskiej – problemy z sercem
- Cena psa z rodowodem: 1000-1300 euro
Napisz nam co o tym myślisz